Bożonarodzeniowa deklaracja rosyjskich chrześcijan. Jest o wojnie

Bożonarodzeniowa deklaracja rosyjskich chrześcijan. Jest o wojnie

czwartek, 22 grudzień 2022 08:00
Bożonarodzeniowa deklaracja rosyjskich chrześcijan. Jest o wojnie fot. Pixabay.com

"My, rosyjscy chrześcijanie różnych wyznań - wierni, pastorzy, nauczyciele i duchowni" - tak opisują siebie autorzy tego oświadczenia i apelu.

Bożonarodzeniowa deklaracja jest skierowana do prawosławnych, protestantów, katolików, duchownych, wspólnot i organizacji.

Odnosi się przede wszystkim do trwającej wojny na Ukrainie. Autorzy listu apelują o pokój.

Przypominają, że Chrystus wzywa do tego, aby kochać wszystkich. Wskazują na przykazanie "nie zabijaj".

"Uważamy, że wojenna agresja Rosji wobec Ukrainy stanowi przestępstwo przeciwko Bożym przykazaniom" - deklarują.

Są jednoznacznie przekonani, że udział w tej wojnie po stronie agresora jest dla chrześcijanina niedopuszczalny.

Dodatkowo wierzący ci oświadczają, że nie ma uzasadnienia dla "przestępstwa" dokonywanego przez Rosję.

"Nie zgadzamy się z tym, że patriotyzm wyraża się w ślepym oddaniu rządowi" - zaznaczają.

Za jedną z najwyższych form patriotyzmu uznają głoszenie swojemu narodowi ewangelii i to, że ten naród powinien przestrzegać Bożych przykazań.

Autorzy odezwy z goryczą w sercu podchodzą do faktu, że wiele chrześcijańskich wspólnot w Rosji nie podnosi głosu, by bronić niewinnych i demaskować bezprawie.

Podkreślają, że Pan wzywa do miłości bliźniego, a dla chrześcijan w Rosji bliźnim są dziś cierpiący mieszkańcy Ukrainy.

"Bóg wzywa nas, byśmy służyli im słowem i czynem w naszych modlitwach, naszym wstawiennictwie i solidarności" - piszą.

Wzywają wszystkich rosyjskich wierzących, by podchodzili do obecnych wydarzeń z punktu widzenia nauki Jezusa. Apelują o modlitwę, popieranie wyprowadzenia wojsk z Ukrainy, sprzeciw wobec mobilizacji i pomoc humanitarną.

Jednocześnie przyznają, że zdają sobie sprawę z tego, że dziś w Rosji wyrażanie sprzeciwu wobec wojny jest ryzykowne i wiąże się z konsekwencjami, a apelowanie o pokój bywa karane więzieniem.

"Ale my, chrześcijanie, wzywamy, by robić to ze względu na miłość do Jezusa Chrystusa i bliźnich - mieszkańców Ukrainy" - czytamy.

Autorzy wierzą w to, że światło Chrystusa zatriumfuje nad "ciemnością", która ogarnęła dziś Rosję.

Na podstawie: Christians4Peace.com

Napisz tu...
znakow zostalo.
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.
 • This commment is unpublished.
  stec · 1 lata temu
  Chwała Bogu, nareszcie się odważyli !!
 • This commment is unpublished.
  Biblista · 1 lata temu
  Biblijne Przykazanie Dekalogu brzmi dosłownie: "nie morduj". W obronie własnej było dopuszczone odebranie komuś życia. Jednak należy pamiętać przestrodze  Pana Jezusa, który wprawdzie sam polecił uczniom zakupić miecz, jednak później kazał go schować i ostrzegł, że kto się nim posługuje w bitwie jest narażony na śmierć. Obrona i bitwa, no niestety cieniutka ta granica jest, co nie?
  • This commment is unpublished.
   pomoc biblijna · 1 lata temu
   @Biblista No , niestety wszystko przez eskalacje , wszystko przez nieopanowane emocje, dlatego to mędrzec Salomin rzekł, że więcej znaczy opanowany człowiek niż zdobywca miasta. No co, niemodna dziś cnota? Ale na pewno owocna. Może dlatego Pan Jezus powiedział, że Jego pokój nie jest taki jak ten, którego daje świat?
  • This commment is unpublished.
   pomoc biblijna · 1 lata temu
   @Biblista Tak zemsta psuje wszystko. Zemsta to te negatywne emocje eskalujące każdy konflikt. Nigdy w obronie motywem nie powinna być zemsta. Właściwa postawa, to gdy jedynym motywem jest jedynie ochrona tyko i wyłącznie ochrona ma być motywem obrony nigdy nie pozwalajmy sobie na motyw zemsty! Zemsta i niepochamowany gniew zawsze były złem! Psalm 37 na te święta dedykuję obydwóm stronom. 
  • This commment is unpublished.
   uczeń Jezusa · 1 lata temu
   @pomoc biblijna Masz rację, w obronie, której ochrona  siebie, rodziny, kraju, będzie jedynym motywem nigdy nie dojdzie do przekroczenia tzw. obrony koniecznej, bo w tej właśnie nie ma miejsca na nieopanowany gniew i zemstę!
 • This commment is unpublished.
  Mat · 1 lata temu
  A czy chrześcijanie z USA wyrazili podobną odezwę oskarżającą ich kraj, gdy wojska USA zaatakowały Irak, Afganistan, Libię, Serbię?
  Czym różni się przykładowo prześladowanie mniejszości Albańczyków w Kosowie przez Serbów od prześladowania mniejszości Rosjan w Donbasie przez Ukraińców? I tu i tam zginęły tysiące cywilów.
  Jezus tak opisał zachowanie mądrego króla;
  "Albo który król, mając wyruszyć, aby stoczyć bitwę z drugim królem, nie usiądzie wpierw i nie rozważy, czy w dziesięć tysięcy ludzi może stawić czoło temu, który z dwudziestoma tysiącami nadciąga przeciw niemu? 32 Jeśli nie, wyprawia poselstwo, gdy tamten jest jeszcze daleko, i prosi o warunki pokoju."
  • This commment is unpublished.
   Marines · 1 lata temu
   @Mat Gdzie i kogo Amerykanie mordowali?  Amerykanie pilnują porządku i walczyli jedynie z mordercami w niecywilizowanych narodach, w których dzikie prawa i reżimy panowały! Ty z kolei widzę rozsiewasz nieudowodnione teorie spiskowe i kłamstwa! Czyżbyś służył Putinowskiej propagandzie? Jeszcze śmiesz Ewangelię do tego mieszać wyrywając z kontekstu, który w ogóle w zupełnie innym temacie brzmiał.
  • This commment is unpublished.
   Rafał · 1 lata temu
   @Mat Amen.
  • This commment is unpublished.
   Użytkownik · 1 lata temu
   @Marines Kłamstwo. Serbowie prowadzili ludobójstwo i zostali powstrzymani mimo NIECHĘCI USA do tego by to zrobić. W pełni słuszne że USA-anie interweniowali.Tak samo w PEŁNI SŁUSZNE że interweniowali w MORDUJĄCYM CHRZEŚCIJAN IRAKU, AFGANISTANIE, LIBII - to ukazuje absurd ludzi którzy piszą te bzdury - dosłownie wspieracie szatana i ducha antychrysta potępiając ludzką cywilizacje zwalczjącom Islamski satanizm MORDUĄJĄCY CHRZEŚCIJAN.
   Rosjanie prześladowali MNIEJSZOŚCI W DONBASIE? Jest udowodnione i udukumentowane że od 2014 roku OTWARCIE ROSJANIE PRZEŚLADOWALI TAM EWANGELICZNYCH CHRZEŚCIJAN, JAKO ESKTREMISTÓW
   Bałwochwalco, zdradziłeś CHRZEŚCIJAN we wszystkich przykładach które podałeś.
   Tacy ludzie jak ty "Mat" reprezentują grzeszną upadłą naturę; nawet jesteś gotowy bredzić ZA CENĘ KRWI chrześcijan.
  • This commment is unpublished.
   Użytkownik · 1 lata temu
   @Mat Chrześcijanie w Iraku,. MARZĄ i MODLĄ SIĘ W WOLNOŚĆ. Chrześcijanie w Libii, MARZĄ  I MODLĄ SIĘ WOLNOŚĆ.Tak samo Chrześcijanie w Nigerii, na całym bliskim wschodzie.Dlatego wierzę że te zło które piszecie, że Bóg odpowie na to i nie pozostawi waszych kłamstw bez odpowiedzi. Za pomordowanych braci i siostry.
 • This commment is unpublished.
  Clandestino · 1 lata temu
  Agresorem przecież od 2014 roku jest kijowski nazizm, dokonujący ludobójstwa na ludności ruskojęzycznej Ukrainy. A tak naprawdę to żydzi od zawsze zapalają świat!
  • This commment is unpublished.
   Użytkownik · 1 lata temu
   @Clandestino Dokładnie ODWROTNIE, to Rosjanie w Republikach Ludowych w duchu antychrysta PRZEŚLADOWALI CHRZEŚCIJAN. Cała dokumentacja jest prowadzona od 2014 roku, jest to POTWIERDZONE przez organizacje raportów prześladowań chrześcijan i ja wszystko to doskonale pamiętam sam to monitorując. To co mówicie jest działem diabła by usprawiedliwić dalsze mord i prześladowanie przeprowadzany przez Rosjan, którzy w czasie inwazji po 24 lutego przeprowadzjają areszty, i wprost mordują chrześcijan którzy wpadną w ich ręce ,a mimo to wy podążacie z Rosyjską ludzką stroniczością grzechu, zamiast być wierni Ciału Jezusa Chrystusa. Dla Rosjan ,dla waszej fałszywej wizji rzeczywistości, przehandlowujecie krew i życie chrześcijan.
  • This commment is unpublished.
   Użytkownik · 1 lata temu
   @Clandestino Wspominasz żydów? Od początku wojny antysemici bredzili - i doskonale to pamiętam - że Rosja jest kontrolowana przez żydów i atakuje Ukrainę by stworzyć tam "Chazarie".Gdy okazało się że Rosja prześladuje żydów i żydzi i z ukrainy i z Rosją uciekają, teraz bzdurmistrzowie antysmeiccy twierdzą że UKRAINA jest kontrolowana przez żydów.
   Jesteście powaleni, nie wytrwaliście w prawdzie w niczym.

Ostatnie komentarze

warto zobaczyć film dokumentalny na platformie HBO MAX
@LilaAle nie mówił tak o matce Pana.
Ten pastor który nazywa Matkę Boską Demonem? Jest znany pomiedzy Fundamentalnej protestanckiej polskiej połoni w Stanach i w Kanadzie… ma wielkie powodzenie.. przestraszajca herezja przeciwko ...
@Janek 72a kto to jest Stepanow ? jaki pastor ?
Od lat opowiada dyrdymały a naiwni słuchacze patrzą w niego jak w jakiegoś guru. Dość dobrze umie wykorzystywać dla swoich celów różnych utalentowanych ludzi a ...
fałszerskie bergoglio WMAWIA nam GRZECH WIECZNY PRZECIWKO DUCHOWI ŚWIĘTEMU czyli zrównywanie Boga z dJABŁEM
@HaniaCzy to nie ona była "osobistym doradcą duchowym" Trumpa za jego prezydentury?
Pani Cindy to fałszywy prorok.

tuwszystkiekomentarze1

Please publish modules in offcanvas position.