Sukces akcji polskich wierzących przeciwko przedstawieniu szydzącemu z Jezusa!

Sukces akcji polskich wierzących przeciwko przedstawieniu szydzącemu z Jezusa!

sobota, 21 czerwiec 2014 15:27
Sukces akcji polskich wierzących przeciwko przedstawieniu szydzącemu z Jezusa! fot. protestuj.pl

Spektakl Golgota Picnic w Poznaniu został odwołany!

Jak informowaliśmy, przedstawienie argentyńskiego reżysera Rodrigo Garcii miało zostać pokazane w dn. 27 i 28 czerwca w ramach Malta Festival Poznań.

Na stronie protestuj.pl, gdzie powstała petycja przeciwko spektaklowi, alarmowano, że przedstawia on Chrystusa jako "zadufanego w sobie egoistę, antyspołecznego oszusta i patrona Kościoła promującego molestowanie nieletnich." Zaznaczono także, że sztuka oprócz świętokradztwa zawiera także sceny obsceniczne, pełne brzydoty i pornografii."

Z informacji przekazanych organizatorom festiwalu przez policję i urząd miasta wynikało, że w Poznaniu miała się odbyć manifestacja około 30 tys. przeciwników spektaklu, którzy - jak to określono - zamierzali podjąć działania uniemożliwiające pokazanie przedstawienia.

W związku z tym, dyrektor Malta Festival, Michał Merczyński, oświadczył, że odwołuje przedstawienie "z powodu bardzo dużego zagrożenia zamieszkami, których skala i forma mogą być niebezpieczne dla widzów, aktorów, postronnych osób, a także mogą prowadzić do dewastacji obiektów użyteczności publicznej miasta Poznania".

Spektakl Golgota Picnic wywoływał protesty także w innych krajach, gdzie go wystawiano - między innymi w Hiszpanii i Francji. W związku z jego wystawieniem w 2011 roku ulicami Paryża przeszła kilkutysięczna demonstracja określana jako marsz przeciwko chrystianofobii.

Francuski biskup katolicki, Dominique Rey, potępił wtedy przedstawienie Chrystusa w sztuce jako "szaleńca, piromaniaka, mesjasza AIDS, diabelskiej ladacznicy i osoby nie lepszej od terrorysty".

Teraz również polscy duchowni wypowiedzieli się na ten temat krytycznie. Według metropolity poznańskiego, arcybiskupa Stanisława Gądeckiego, spektakl "odbierany jest powszechnie jako bluźnierczy i wyśmiewający w sposób ordynarny to, co dla chrześcijan jest największą świętością".

Inne stanowisko w sprawie spektaklu zajęło 225 przedstawicieli świata kultury. Wystąpili oni w obronie przedstawienia, apelując o nieuleganie protestom. Wśród osób, które podpisały list w tej sprawie, znaleźli się między innymi: pisarz, laureat Literackiej Nagrody Nobla - John Maxwell Coetzee, reżyser, laureat Oscara - Andrzej Wajda czy reżyserka Agnieszka Holland.

Malta Festival Poznań zakończy się 29 czerwca. Na trwające trzy tygodnie wydarzenie składa się 300 propozycji programowych. Tematem przewodnim jest "Ameryka Łacińska. Mieszańcy".

Udostępnij

Opracowanie: ChnNews.pl
Źródło: polskieradio.pl, protestuj.pl, Wprost, BBC

Napisz tu...
znakow zostalo.
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Skomentuj jako pierwszy.

Ostatnie komentarze

Czy komukolwiek z Was śnił się dinozaur? Skoro ludzie żyli razem z dinozaurami, to powinny one pokazywać się w snach. A tak poza tym wszelkie ...
@LysyTo nie przekresla przeslania Chrystusa-Boga i Czlowieka na chwilę,by poprzez człowiecze cierpienie być bliżej ludzi,zostać zrozumianym  i wskazać,iz tu na Ziemi jest etap,a Wszechświat nie ...
Trochę mała ta fala. Żadnej piany z niej nie będzie.Musicie się bardziej postarać żeby wywołać kolejną psychozę.
@ElaEla, czy ty w tej chasbarze to tak dla korzyści  czy z przekonania(głupoty)?
bluźnierczy allah-azathoth i jego kacerski prorok muhammad-alhazred, ich dzieła to koran-azif
@Urlyk kult św Ulric-a jest lepszy jak to całe Bergoglio

tuwszystkiekomentarze1

Please publish modules in offcanvas position.