Pastor kościoła zielonoświątkowego: skąd histeria wokół ekumenicznej konferencji z Ulfem Ekmanem?

Pastor kościoła zielonoświątkowego: skąd histeria wokół ekumenicznej konferencji z Ulfem Ekmanem?

środa, 29 kwiecień 2015 07:08
Ulf Ekman Ulf Ekman fot. 1024project.com

Polski pastor zabrał głos w związku ze sprzeciwem części środowiska protestanckiego wobec ekumenicznej konferencji Strefa Zero z Ulfem Ekmanem.

Przypomnijmy, że ma ona odbyć się w czerwcu w Chrzanowie. Ulf Ekman, założyciel i były pastor protestanckiego kościoła "Słowo życia", będzie jej gościem specjalnym. Jak wiadomo, Ekman przeszedł na katolicyzm, czym wywołał liczne kontrowersje w środowisku protestanckim.

Oprócz niego, mówcami na konferencji będą:

Bp Grzegorz Ryś - biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej, szef Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji przy Konferencji Episkopatu Polski

o. dr Bogdan Kocańda - franciszkanin, były egzorcysta

Wojciech Gajewski - pastor, duchowny kościoła zielonoświątkowego we Fromborku

Tomasz Kmiecik - założyciel i pastor kościoła Hosanna w Częstochowie

Michał Jeleń - lider warszawskiej Wspólnoty Ewangelizacyjnej Abba

Krzysztof Demczuk - główny lider wspólnoty Metanoia.

Konferencję organizuje właśnie ta katolicka wspólnota.

Po pastorze Marcinie Podżorskim z warszawskiego Kościoła Chwały, który sprzeciwił się konferencji, a także po pastorze Tomaszu Kmieciku, który wyjaśnił, dlaczego bierze w niej udział, głos zabrał pastor kościoła zielonoświątkowego w Świdwinie - Adam Ciućka.

pastor Adam CiućkaNa łamach portalu ekumenizm.pl pyta: "skąd bierze się histeria wokół konferencji "Strefa Zero"?". I od razu odpowiada: "oczywiście nie chodzi o konferencję, ale o Ekmana, który miał czelność konwertować do Kościoła rzymskokatolickiego".

Przypomina "zielonoświątkowym braciom", że "większość pastorów ewangelikalnych w naszym kraju to konwertyci z katolicyzmu" i że "jakoś katoliccy duchowni radzą sobie z tym na wspólnych nabożeństwach ekumenicznych".

Zwraca też uwagę na przypadki byłych księży katolickich, którzy "po konwersji na protestantyzm bywają obwożeni po zborach, niczym siwe małpy w klatkach, kobiety z brodą czy inne cyrkowe "dziwolągi".

Według niego, "poza tym "sensacyjnym" zjawiskiem, nie mają za wiele do zaprezentowania".

Ciućka nazywa te przypadki "występami" i zauważa, że Ekman, w przeciwieństwie do konwertytów z katolicyzmu na wiarę ewangeliczną, nie będzie poruszał podczas zbliżającej się konferencji tematów związanych ze swoją konwersją, lecz będzie dzielił się swoim doświadczeniem w budowaniu lokalnych wspólnot.

Pastor ze Świdwina przyznaje, że zmiana wyznania przez Ulfa Ekmana wywołała pewien "tani triumfalizm" w mediach katolickich, a jednocześnie "zamieszanie i niepokój" wśród wiernych kościołów charyzmatycznych i zielonoświątkowych. Uważa jednak, że tę decyzję trzeba uszanować, podobnie jak w przypadu konwersji na protestantyzm.

Ciućka ubolewa, że zamiast "zachęcić" pastorów, którzy zostali zaproszeni na konferencję, by "wydali świadectwo o swojej wierze, wywierane są naciski, by zrezygnowali z udziału w tym wydarzeniu".

Pastor podkreśla też, że protestanci nie powinni kształtować się na "antykatolików". Według niego bowiem, to właśnie tym spowodowana jest "histeria" związana z ekumeniczną konferencją z Ekmanem.

"Zamiast tego żenującego spektaklu, proponuję budować tożsamość wyznaniową w oparciu o osobiste doświadczenie wiary oparte na wierności Słowu Bożemu, ale także znajomości historii i tradycji protestanckiej, a wtedy konwertyci typu Ekmana nie będą wywoływać wśród nas paniki" - podsumowuje pastor Adam Ciućka.

Pełny tekst jego artykułu TUTAJ

Poniżej wspomniane wystąpienie pastora Marcina Podżorskiego, który wyraził sprzeciw wobec konferencji, a także nasza rozmowa ze współorganizatorem wydarzenia - Krzysztofem Demczukiem.

Z kolei TUTAJ w artykule znajdziesz oświadczenie pastora Tomasza Kmiecika ws. jego udziału w konferencji.

Chcesz więcej informacji od ChnNews.pl?

 

Ostatnio zmieniany piątek, 08 maj 2015 21:17
Napisz tu...
znakow zostalo.
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Skomentuj jako pierwszy.

Ostatnie komentarze

Przesluchajcie tego wywiadu bez emocji, jakosc wypowiedzi Putina, wszystko jest klarowne i wywarzone, caly ten konflikt zostal sprowokowany przez Zachod i jest podtrzymywany przez Zachod. ...
@Tadzik Coś podobnego.Katolik jest zawsze drugiej kategorii i oczywiście ulomny w mysleniu,czytaniu Biblii i we wszystkim,co sie tyczy zakonu.Ale jak nietrudno zauwazyc, ma w sobie mniej ...
@YvonnKtos bil pokłony przed tym pomnikiem?Bo jakos nie słyszałem?Czy polski naród  wg co poniektorych jest ulomny?Podobizny czegokolwiek ,a nie kogokolwiek.Wszystko moze byc bałwanem,a dlaczego ma ...
@AnonimCzynienie sobie wizerunku rzekomo na obraz Boga, jest przez Boga zabronione, między innymi po to,  by człowiek nie wpadł czasem na pomysł, by się przed ...
@liberał w kościele zielono?Biblijnie jest udowodnione, że praktykowanie homoseksualizmu jest grzechem. Poczytaj trochę Biblii, a może Bóg ci otworzy oczy i rozjaśni umysł. Boże chroń nas od ludzi ...
@ale co ja tam wiem..doszło do tragedii a ty plujesz jadem?
nie przepadam za discopolo ale jeśli głosi Pana Jezusa to ok

tuwszystkiekomentarze1

Please publish modules in offcanvas position.