Ostra krytyka przyjęcia przez Polskę prześladowanych chrześcijan z Syrii (WIDEO)

Ostra krytyka przyjęcia przez Polskę prześladowanych chrześcijan z Syrii (WIDEO)

czwartek, 28 maj 2015 15:41
Jacek Żakowski, wywiad w Tok FM Jacek Żakowski, wywiad w Tok FM

Mocne słowa w sprawie zapowiedzi rządu, że Polska przyjmie prześladowanych chrześcijan.

O decyzji w sprawie przyjęcia wierzących z Syrii zagrożonych śmiercią z rąk bojowników Państwa Islamskiego poinformowała ostatnio Ewa Kopacz. Jak stwierdziła, na początek nasz kraj przyjmie kilkadziesiąt z trzystu rodzin. Stara się o to Fundacja Estera, której prezesem jest Miriam Shaded - córka warszawskiego pastora. Shaded deklarowała w mediach, że fundacja zebrała już od prywatnych darczyńców środki na utrzymanie chrześcijan.

- Dzisiaj chrześcijanie, którzy są prześladowani w sposób barbarzyński w Syrii, zasługują, żeby kraj chrześcijański, jakim jest Polska, dość szybko zareagował i podążył z pomocą. Zaczniemy od bodajże 60 rodzin, które będziemy przyjmować. Musi być bardzo dokładny harmonogram działań. Będziemy liczyć na współpracę samorządów, podobnie jak wtedy, kiedy przyjmowaliśmy Ukraińców z Donbasu - powiedziała Kopacz.

Taka decyzja najwyraźniej nie spodobała się dziennikarzowi i publicyście Jackowi Żakowskiemu, który w radiu Tok FM przepytał w tej sprawie nowego ministra sprawiedliwości - Borysa Budkę.

Decyzja rządu narusza konstytucję?

Stwierdził między innymi, że polski rząd, decydując o przyjęciu chrześcijan, "na pierwszy rzut oka naruszył konstytucję".

- Czy konstytucja pozwala rządowi różnicować działania humanitarne w zależności od wyznania osób, których one dotyczą? - zapytał, powołując się na artykuł 32. ustawy zasadniczej, który mówi, że "wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne".

- W mojej ocenie taka decyzja rządu absolutnie nie narusza konstytucji dlatego, że niesienie pomocy humanitarnej jest w określonym kontekście geopolitycznym, w określonej sytuacji faktycznej. Nikt nie pytał na przykład polskich obywateli na Ukrainie, którym pomagaliśmy czy są wyznania prawosławnego czy katolickiego - odpowiedział Budka.

Żakowski jednak drążył temat, stwierdzając, że w tym przypadku rząd zwraca uwagę na wyznanie.

- Chrześcijanie nie są gorzej traktowani niż Kurdowie, Szyici na tym terenie - zauważył.

- Jestem przekonany, że państwo polskie tam, gdzie może, powinno wspierać osoby, których życie jest zagrożone - odrzekł minister.

"To zapowiedź pogłębiania państwa wyznaniowego"

Według Żakowskiego, decyzja rządu o przyjęciu chrześcijan jest "zapowiedzią pogłębiania się państwa religijnego, wyznaniowego".

- Jeżeli można uchodźców segregować ze względu na wyznanie, to będzie można niebawem segregować pacjentów w szpitalach. Chrześcijan operujemy, a niechrześcijan w przyszłym roku - ironizował.

Jak stwierdził, był "zaszokowany" decyzją polskich władz.

Minister Budka zwrócił jednak uwagę na to, w jak trudnej sytuacji znajdują się ludzie, którym Polska chce pomóc.

- Daleki byłbym od tezy, że zmierzamy do państwa wyznaniowego. Jestem przekonany, że jest to dobra decyzja i absolutnie nie ma nic wspólnego z państwem wyznaniowym - zaznaczył.

Dodał, że, jego zdaniem, w tym przypadku nie należy używać wyrażenia "segregacja".

- To jest pomoc osobom potrzebującym. Zagrożone jest tutaj życie ludzkie i myślę, że to jest w tej sytuacji najważniejsze. Natomiast jestem głęboko przekonany, że gdyby znalazły się tam osoby, które nie są chrześcijanami, a życie jest zagrożone, to nasze państwo również pomoże tam, gdzie jest to możliwe - oświadczył Budka.

Zwrócił przy tym uwagę, że Polska jest w "określonym kontekście kulturowym, geograficznym i politycznym."

"Rząd Kopacz uległ rasistowskiej presji"

- A czy to nie jest tak, że rząd się po prostu przestraszył, co się będzie działo w Polsce, kiedy zacznie przywozić tu muzułmanów? Co zrobi prawica, skrajna prawica i rząd pani Kopacz uległ tej rasistowskiej presji - zapytał Żakowski.

Borys Budka podkreślił, że "nikt nie wywierał takiej presji".

- Są uchodźcy muzułmanie, którzy żyją w Polsce. Jesteśmy krajem otwartym, który wielokrotnie pomagał innym bez względu na ich wyznanie - zwrócił uwagę.

Przypomniał też pomoc naszego kraju udzieloną osobom z Iraku czy Afganistanu.

- Przecież były osoby, które sprowadzaliśmy do Polski, leczyliśmy, pomagaliśmy - podkreślił.

Komisja Europejska chce tysięcy uchodźców w Polsce

Przypomnijmy, że Komisja Europejska zaproponowała w środę rozmieszczenie w krajach Unii 40 tys. uchodźców, którzy docierają przez Morze Śródziemne do Włoch i Grecji. Spośród nich do Polski miałoby trafić 2659 osób.

KE chciałaby także, by oprócz przyjęcia tych ludzi, kraje Unii zobowiązały się do przesiedlenia w ciągu dwóch lat 20 tys. uchodźców przebywających obecnie w obozach poza UE, głównie Syryjczyków. W ramach tych przesiedleń do Polski miałyby trafić 962 osoby.

Propozycja rozmieszczenia imigrantów musiałaby zostać zapropowana przez większość przywódców w Radzie Europejskiej. Pomysł już wzbudza kontrowersje. Polska uważa, że przyjmowanie uchodźców powinno być dobrowolne. Zdecydowany sprzeciw wobec inicjatywy wyraziły Węgry.

Poniżej obejrzysz wspomnianą rozmowę Jacka Żakowskiego z ministrem Borysem Budką w Tok FM.

Czytaj także: Akcja w sprawie sprowadzenia syryjskich chrześcijan do Polski. Poznaj szczegóły

Chcesz więcej informacji od ChnNews.pl?

 

Ostatnio zmieniany czwartek, 28 maj 2015 16:00
Napisz tu...
znakow zostalo.
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Skomentuj jako pierwszy.

Ostatnie komentarze

Od lat opowiada dyrdymały a naiwni słuchacze patrzą w niego jak w jakiegoś guru. Dość dobrze umie wykorzystywać dla swoich celów różnych utalentowanych ludzi a ...
fałszerskie bergoglio WMAWIA nam GRZECH WIECZNY PRZECIWKO DUCHOWI ŚWIĘTEMU czyli zrównywanie Boga z dJABŁEM
@HaniaCzy to nie ona była "osobistym doradcą duchowym" Trumpa za jego prezydentury?
Pani Cindy to fałszywy prorok.
A syndrom sztokholmski w Polsce poszedl i zaglosowal na oredownikow : przyjdzta do Polski i robta co chceta,wy biedni nachodzcy
Prorocy ganili balwochwalstwo i za to byli zabijani.Jak to jest ze p.Krzywy usluguje w budynkach rzym kat.stojac wsrod figur i obrazow obwieszonych koralami itd i ...
@Jaoto jest CZAS HORUSAherezja horusa u drzwi
no i co z tego wieczoru proroczego wynikło? Jakieś spektakularne przesłanie? Ktoś coś..? 

tuwszystkiekomentarze1

Please publish modules in offcanvas position.