Ostra krytyka przyjęcia przez Polskę prześladowanych chrześcijan z Syrii (WIDEO)

Ostra krytyka przyjęcia przez Polskę prześladowanych chrześcijan z Syrii (WIDEO)

czwartek, 28 maj 2015 15:41
Jacek Żakowski, wywiad w Tok FM Jacek Żakowski, wywiad w Tok FM

Mocne słowa w sprawie zapowiedzi rządu, że Polska przyjmie prześladowanych chrześcijan.

O decyzji w sprawie przyjęcia wierzących z Syrii zagrożonych śmiercią z rąk bojowników Państwa Islamskiego poinformowała ostatnio Ewa Kopacz. Jak stwierdziła, na początek nasz kraj przyjmie kilkadziesiąt z trzystu rodzin. Stara się o to Fundacja Estera, której prezesem jest Miriam Shaded - córka warszawskiego pastora. Shaded deklarowała w mediach, że fundacja zebrała już od prywatnych darczyńców środki na utrzymanie chrześcijan.

- Dzisiaj chrześcijanie, którzy są prześladowani w sposób barbarzyński w Syrii, zasługują, żeby kraj chrześcijański, jakim jest Polska, dość szybko zareagował i podążył z pomocą. Zaczniemy od bodajże 60 rodzin, które będziemy przyjmować. Musi być bardzo dokładny harmonogram działań. Będziemy liczyć na współpracę samorządów, podobnie jak wtedy, kiedy przyjmowaliśmy Ukraińców z Donbasu - powiedziała Kopacz.

Taka decyzja najwyraźniej nie spodobała się dziennikarzowi i publicyście Jackowi Żakowskiemu, który w radiu Tok FM przepytał w tej sprawie nowego ministra sprawiedliwości - Borysa Budkę.

Decyzja rządu narusza konstytucję?

Stwierdził między innymi, że polski rząd, decydując o przyjęciu chrześcijan, "na pierwszy rzut oka naruszył konstytucję".

- Czy konstytucja pozwala rządowi różnicować działania humanitarne w zależności od wyznania osób, których one dotyczą? - zapytał, powołując się na artykuł 32. ustawy zasadniczej, który mówi, że "wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne".

- W mojej ocenie taka decyzja rządu absolutnie nie narusza konstytucji dlatego, że niesienie pomocy humanitarnej jest w określonym kontekście geopolitycznym, w określonej sytuacji faktycznej. Nikt nie pytał na przykład polskich obywateli na Ukrainie, którym pomagaliśmy czy są wyznania prawosławnego czy katolickiego - odpowiedział Budka.

Żakowski jednak drążył temat, stwierdzając, że w tym przypadku rząd zwraca uwagę na wyznanie.

- Chrześcijanie nie są gorzej traktowani niż Kurdowie, Szyici na tym terenie - zauważył.

- Jestem przekonany, że państwo polskie tam, gdzie może, powinno wspierać osoby, których życie jest zagrożone - odrzekł minister.

"To zapowiedź pogłębiania państwa wyznaniowego"

Według Żakowskiego, decyzja rządu o przyjęciu chrześcijan jest "zapowiedzią pogłębiania się państwa religijnego, wyznaniowego".

- Jeżeli można uchodźców segregować ze względu na wyznanie, to będzie można niebawem segregować pacjentów w szpitalach. Chrześcijan operujemy, a niechrześcijan w przyszłym roku - ironizował.

Jak stwierdził, był "zaszokowany" decyzją polskich władz.

Minister Budka zwrócił jednak uwagę na to, w jak trudnej sytuacji znajdują się ludzie, którym Polska chce pomóc.

- Daleki byłbym od tezy, że zmierzamy do państwa wyznaniowego. Jestem przekonany, że jest to dobra decyzja i absolutnie nie ma nic wspólnego z państwem wyznaniowym - zaznaczył.

Dodał, że, jego zdaniem, w tym przypadku nie należy używać wyrażenia "segregacja".

- To jest pomoc osobom potrzebującym. Zagrożone jest tutaj życie ludzkie i myślę, że to jest w tej sytuacji najważniejsze. Natomiast jestem głęboko przekonany, że gdyby znalazły się tam osoby, które nie są chrześcijanami, a życie jest zagrożone, to nasze państwo również pomoże tam, gdzie jest to możliwe - oświadczył Budka.

Zwrócił przy tym uwagę, że Polska jest w "określonym kontekście kulturowym, geograficznym i politycznym."

"Rząd Kopacz uległ rasistowskiej presji"

- A czy to nie jest tak, że rząd się po prostu przestraszył, co się będzie działo w Polsce, kiedy zacznie przywozić tu muzułmanów? Co zrobi prawica, skrajna prawica i rząd pani Kopacz uległ tej rasistowskiej presji - zapytał Żakowski.

Borys Budka podkreślił, że "nikt nie wywierał takiej presji".

- Są uchodźcy muzułmanie, którzy żyją w Polsce. Jesteśmy krajem otwartym, który wielokrotnie pomagał innym bez względu na ich wyznanie - zwrócił uwagę.

Przypomniał też pomoc naszego kraju udzieloną osobom z Iraku czy Afganistanu.

- Przecież były osoby, które sprowadzaliśmy do Polski, leczyliśmy, pomagaliśmy - podkreślił.

Komisja Europejska chce tysięcy uchodźców w Polsce

Przypomnijmy, że Komisja Europejska zaproponowała w środę rozmieszczenie w krajach Unii 40 tys. uchodźców, którzy docierają przez Morze Śródziemne do Włoch i Grecji. Spośród nich do Polski miałoby trafić 2659 osób.

KE chciałaby także, by oprócz przyjęcia tych ludzi, kraje Unii zobowiązały się do przesiedlenia w ciągu dwóch lat 20 tys. uchodźców przebywających obecnie w obozach poza UE, głównie Syryjczyków. W ramach tych przesiedleń do Polski miałyby trafić 962 osoby.

Propozycja rozmieszczenia imigrantów musiałaby zostać zapropowana przez większość przywódców w Radzie Europejskiej. Pomysł już wzbudza kontrowersje. Polska uważa, że przyjmowanie uchodźców powinno być dobrowolne. Zdecydowany sprzeciw wobec inicjatywy wyraziły Węgry.

Poniżej obejrzysz wspomnianą rozmowę Jacka Żakowskiego z ministrem Borysem Budką w Tok FM.

Czytaj także: Akcja w sprawie sprowadzenia syryjskich chrześcijan do Polski. Poznaj szczegóły

Chcesz więcej informacji od ChnNews.pl?

 

Ostatnio zmieniany czwartek, 28 maj 2015 16:00
Napisz tu...
znakow zostalo.
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Skomentuj jako pierwszy.

Ostatnie komentarze

@Nataszazgadzsm się z tym co napisałaś 
bardzo naciągany artykuł , wprowadzający czytelników w błąd
jeszcze ktoś się na tych szarlatanów nabiera u nas?
Przesluchajcie tego wywiadu bez emocji, jakosc wypowiedzi Putina, wszystko jest klarowne i wywarzone, caly ten konflikt zostal sprowokowany przez Zachod i jest podtrzymywany przez Zachod. ...
@Tadzik Coś podobnego.Katolik jest zawsze drugiej kategorii i oczywiście ulomny w mysleniu,czytaniu Biblii i we wszystkim,co sie tyczy zakonu.Ale jak nietrudno zauwazyc, ma w sobie mniej ...
@YvonnKtos bil pokłony przed tym pomnikiem?Bo jakos nie słyszałem?Czy polski naród  wg co poniektorych jest ulomny?Podobizny czegokolwiek ,a nie kogokolwiek.Wszystko moze byc bałwanem,a dlaczego ma ...
@AnonimCzynienie sobie wizerunku rzekomo na obraz Boga, jest przez Boga zabronione, między innymi po to,  by człowiek nie wpadł czasem na pomysł, by się przed ...

tuwszystkiekomentarze1

Please publish modules in offcanvas position.