Warszawa

0°C

  Dalajlama i przedstawiciele innych religii w polskim protestanckim kościele (WIDEO)

  Dalajlama i przedstawiciele innych religii w polskim protestanckim kościele (WIDEO)

  środa, 21 wrzesień 2016 23:17
  Dalajlama w kościele ewangelicko-augsburskim w Świdnicy Dalajlama w kościele ewangelicko-augsburskim w Świdnicy fot. Swidnica24.pl

  Duchowy przywódca Tybetańczyków, Dalajlama XIV, wziął udział w spotkaniu międzyreligijnym w polskim protestanckim kościele.

  Spotkanie odbyło się we wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO Ewangelicko-augsburskim Kościele Pokoju w Świdnicy.

  Laureat Pokojowej Nagrody Nobla przekonywał, że świat potrzebuje dziś "jedności rodziny ludzkiej".

  - Wszystkie tradycje religijne, mimo różnic doktrynalnych niosą ze sobą jedno przesłanie, przesłanie miłości. Mają też jeden cel, by doprowadzić człowieka do tego, by stał się lepszym i bardziej wrażliwym - mówił Dalajlama.

  Biskup diecezji wrocławskiej Kościoła ewangelicko-augsburskiego Waldemar Pytel zauważył z kolei, że uroczystość w Świdnicy ma historyczne znaczenie.

  - Dzisiejsze spotkanie ma szczególny wymiar. Po raz pierwszy gościmy Jego Świątobliwość Dalajlamę XIV i po raz pierwszy spotykają się tu przedstawiciele czterech religii - podkreślił.

  "Każda wojna jest haniebna i poniża wszystkich, w tym zwycięzców. Pokój jest tym co uszlachetnia ludzkość. W imię żadnej religii nie można usprawiedliwiać przemocy, bo każda przemoc rodzi przemoc. Nigdy więcej wojny" - to z kolei słowa bp. katolickiej diecezji świdnickiej - Ignacego Deca.

  Przedstawiciele Kościołów chrześcijańskich, a także buddyzmu, islamu i judaizmu podpisali Apel o Pokój. Brzmi on następująco:

  „Spotykamy się w wyjątkowym miejscu niezwykłego regionu, gdzie – mimo różnic światopoglądowych i religijnych, wynikających z jego długiej historii – w zgodzie współistnieli i współistnieją przedstawiciele wielu narodowości i kultur.

  Na pamiątkę tego wyjątkowego spotkania, wspólnie apelujemy o pokój na świecie, pokój niezależny od poglądów, pochodzenia czy religii. Pokój, który jest możliwy zawsze, jeżeli tylko istnieje zrozumienie i miłość do drugiego człowieka.”

  Apel, który przypadł w Międzynarodowy Dzień Pokoju, podpisali:

  abp Józef Kupny - metropolita wrocławski

  bp Jerzy Samiec - zwierzchnik Kościoła ewangelicko-augsburskiego (luterańskiego) w RP, przewodniczący Polskiej Rady Ekumenicznej

  bp Waldemar Pytel - biskup diecezji wrocławskiej Kościoła ewangelicko-augsburskiego

  bp Ignacy Dec - biskup świdnicki

  bp Włodzimierz Juszczak - biskup diecezji wrocławsko-gdańskiej Kościoła greckokatolickiego w Polsce

  ks. Mitrat Eugeniusz Cybulski - proboszcz parafii prawosławnej im. Cyryla i Metodego we Wrocławiu

  Dalajlama XIV

  rabin David Basok

  pastor Edward Pawłowski - przewodniczący Przymierza Pastorów

  Moncef Bouhajeb - przedstawiciel Muzułmańskiego Centrum Wyznaniowego w imieniu Ali Abi Issy, imama

   

  Inicjatorem spotkania był prezydent Wrocławia - Rafał Dutkiewicz. Dalajlama odwiedził Dolny Śląsk, ponieważ Wrocław nosi obecnie tytuł Europejskiej Stolicy Kultury.

  Podobne spotkanie miało ostatnio miejsce także w Asyżu. Również tam przedstawiciele różnych religii zaapelowali o pokój. W spotkaniu wziął udział papież Franciszek. Więcej na ten temat w artykule:

  Papież na spotkaniu w Asyżu m.in. z hinduistami i muzułmanami: wierzymy w moc modlitwy

   Poniżej wideo z wizyty buddyjskiego przywódcy.

  Na podstawie: Swidnica24.pl, TVP Info

  REKLAMA

  Ostatnio zmieniany czwartek, 22 wrzesień 2016 20:31

  Please publish modules in offcanvas position.