Dalajlama i przedstawiciele innych religii w polskim protestanckim kościele (WIDEO)

Dalajlama i przedstawiciele innych religii w polskim protestanckim kościele (WIDEO)

środa, 21 wrzesień 2016 23:17
Dalajlama w kościele ewangelicko-augsburskim w Świdnicy Dalajlama w kościele ewangelicko-augsburskim w Świdnicy fot. Swidnica24.pl

Duchowy przywódca Tybetańczyków, Dalajlama XIV, wziął udział w spotkaniu międzyreligijnym w polskim protestanckim kościele.

Spotkanie odbyło się we wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO Ewangelicko-augsburskim Kościele Pokoju w Świdnicy.

Laureat Pokojowej Nagrody Nobla przekonywał, że świat potrzebuje dziś "jedności rodziny ludzkiej".

- Wszystkie tradycje religijne, mimo różnic doktrynalnych niosą ze sobą jedno przesłanie, przesłanie miłości. Mają też jeden cel, by doprowadzić człowieka do tego, by stał się lepszym i bardziej wrażliwym - mówił Dalajlama.

Biskup diecezji wrocławskiej Kościoła ewangelicko-augsburskiego Waldemar Pytel zauważył z kolei, że uroczystość w Świdnicy ma historyczne znaczenie.

- Dzisiejsze spotkanie ma szczególny wymiar. Po raz pierwszy gościmy Jego Świątobliwość Dalajlamę XIV i po raz pierwszy spotykają się tu przedstawiciele czterech religii - podkreślił.

"Każda wojna jest haniebna i poniża wszystkich, w tym zwycięzców. Pokój jest tym co uszlachetnia ludzkość. W imię żadnej religii nie można usprawiedliwiać przemocy, bo każda przemoc rodzi przemoc. Nigdy więcej wojny" - to z kolei słowa bp. katolickiej diecezji świdnickiej - Ignacego Deca.

Przedstawiciele Kościołów chrześcijańskich, a także buddyzmu, islamu i judaizmu podpisali Apel o Pokój. Brzmi on następująco:

„Spotykamy się w wyjątkowym miejscu niezwykłego regionu, gdzie – mimo różnic światopoglądowych i religijnych, wynikających z jego długiej historii – w zgodzie współistnieli i współistnieją przedstawiciele wielu narodowości i kultur.

Na pamiątkę tego wyjątkowego spotkania, wspólnie apelujemy o pokój na świecie, pokój niezależny od poglądów, pochodzenia czy religii. Pokój, który jest możliwy zawsze, jeżeli tylko istnieje zrozumienie i miłość do drugiego człowieka.”

Apel, który przypadł w Międzynarodowy Dzień Pokoju, podpisali:

abp Józef Kupny - metropolita wrocławski

bp Jerzy Samiec - zwierzchnik Kościoła ewangelicko-augsburskiego (luterańskiego) w RP, przewodniczący Polskiej Rady Ekumenicznej

bp Waldemar Pytel - biskup diecezji wrocławskiej Kościoła ewangelicko-augsburskiego

bp Ignacy Dec - biskup świdnicki

bp Włodzimierz Juszczak - biskup diecezji wrocławsko-gdańskiej Kościoła greckokatolickiego w Polsce

ks. Mitrat Eugeniusz Cybulski - proboszcz parafii prawosławnej im. Cyryla i Metodego we Wrocławiu

Dalajlama XIV

rabin David Basok

pastor Edward Pawłowski - przewodniczący Przymierza Pastorów

Moncef Bouhajeb - przedstawiciel Muzułmańskiego Centrum Wyznaniowego w imieniu Ali Abi Issy, imama

 

Inicjatorem spotkania był prezydent Wrocławia - Rafał Dutkiewicz. Dalajlama odwiedził Dolny Śląsk, ponieważ Wrocław nosi obecnie tytuł Europejskiej Stolicy Kultury.

Podobne spotkanie miało ostatnio miejsce także w Asyżu. Również tam przedstawiciele różnych religii zaapelowali o pokój. W spotkaniu wziął udział papież Franciszek. Więcej na ten temat w artykule:

Papież na spotkaniu w Asyżu m.in. z hinduistami i muzułmanami: wierzymy w moc modlitwy

 Poniżej wideo z wizyty buddyjskiego przywódcy.

Na podstawie: Swidnica24.pl, TVP Info

Ostatnio zmieniany czwartek, 22 wrzesień 2016 20:31
Napisz tu...
znakow zostalo.
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Skomentuj jako pierwszy.

Ostatnie komentarze

"ewangelizator"
Czy komukolwiek z Was śnił się dinozaur? Skoro ludzie żyli razem z dinozaurami, to powinny one pokazywać się w snach. A tak poza tym wszelkie ...
@LysyTo nie przekresla przeslania Chrystusa-Boga i Czlowieka na chwilę,by poprzez człowiecze cierpienie być bliżej ludzi,zostać zrozumianym  i wskazać,iz tu na Ziemi jest etap,a Wszechświat nie ...
Trochę mała ta fala. Żadnej piany z niej nie będzie.Musicie się bardziej postarać żeby wywołać kolejną psychozę.
@ElaEla, czy ty w tej chasbarze to tak dla korzyści  czy z przekonania(głupoty)?
bluźnierczy allah-azathoth i jego kacerski prorok muhammad-alhazred, ich dzieła to koran-azif

tuwszystkiekomentarze1

Please publish modules in offcanvas position.