Polscy pastorzy udostępniają artykuł, który polemizuje z katolicyzmem

Polscy pastorzy udostępniają artykuł, który polemizuje z katolicyzmem

niedziela, 27 listopad 2016 12:27
Polscy pastorzy udostępniają artykuł, który polemizuje z katolicyzmem fot. parafialopuszno.pl

Protestancki duch mógłby zmienić Polskę - czytamy w artykule, który spotkał się z przychylnością polskich pastorów.

Artykuł "Bóg rozumu się nie boi. 499 lat Reformacji" Elizy Michalik i Tomasza Piątka ukazał się na łamach serwisu internetowego "Gazety Wyborczej".

Według autorów, Polacy "w ogromnej większości" nie zauważyli Święta Reformacji, które przypadło 31 października. W tym roku dzień ten stanowił rozpoczęcie obchodów 500-lecia przybicia przez Marcina Lutra "Tez o odpustach" do drzwi katedry w Wittenberdze.

"Potrzebowaliśmy i wciąż potrzebujemy reformacji" - piszą Michalik i Piątek.

Przypominają, że protestantami byli między innymi tak słynni Polacy jak Mikołaj Rej czy Andrzej Frycz Modrzewski, a kalwińskie wychowanie otrzymał Jan Zamoyski.

"A mimo to dzisiejsza Polska o protestantyzmie nie wie prawie nic. Po części dlatego, że książki Lutra, Kalwina i innych reformatorów znalazły się w kościelnym indeksie ksiąg zakazanych" - czytamy.

Jak piszą Michalik i Piątek, "przez wieki Watykan odwodził od czytania nawet Biblii. W wielu katolickich krajach posiadanie jej oznaczało podejrzenie o herezję".

Wymieniają też nauki, które głosił Luter.

To między innymi nauka, że to nie Kościół zbawia człowieka, tylko Bóg.

"Kościół nie może więc handlować zbawieniem, sprzedawać odpustów, „uwalniać” człowieka od „pokuty czyśćcowej” za pieniądze".

Jak czytamy w artykule, Luter "zwalczał też bałwochwalstwo - wielbienie fałszywych bożków".

Wykazał, że "w Słowie Bożym nie ma podstaw do wiary w czyściec, nieomylność papieską, pożyteczność kultu świętych i matki Jezusa".

W ten sposób, zdaniem autorów, "przywrócił serca chrześcijan Chrystusowi i jego nauce. Przypomniał, że to Jezus Chrystus przez swą mękę na krzyżu uwolnił ich od grzechu i potępienia".

Tego, jak piszą, "nie zrobiła ani Matka Boska ani figurki świętych".

Odnoszą się dalej do kultu maryjnego.

"Oczywiście i dzisiaj dla wielu katolików Matka Boska jest obiektem kultu niemal równym samemu Bogu. Jednak nie przesłania im Chrystusa tak bardzo jak kiedyś".

Publicyści krytykują Kościół "instytucjonalny", bo, według nich, jest on "organizacją ziemską" i nie można utożsamiać go z prawdziwym Kościołem Chrystusowym, który jest "niewidzialny".

Za "pyszne" uznają sugestie, że Kościół katolicki jest "jedynym prawdziwym Kościołem z monopolem na zbawienie".

Odnosząc się do rozdrobnienia protestanckich wspólnot, wskazują, że "żadna ludzka myśl nie obejmie całego Boga". Dlatego, według nich, lepiej chwałę Bożą głosi "chór różnych wspólnot i nauk niż jedna organizacja i doktryna".

Różnice mają też, ich zdaniem, "sprzyjać rozwojowi".

Autorzy wskazują na różnice w postrzeganiu księdza i pastora w Kościele katolickim i protestanckich.

Zaznaczają, że u katolików ksiądz jest uznawany za kapłana - "uświęconego pośrednika między człowiekiem a Bogiem, mimo, że według Biblii wyłącznie Chrystus jest takim pośrednikiem".

Z kolei w Kościołach protestanckich pastor jest "tylko kaznodzieją i teologicznym doradcą wiernego. Jego rola jest bardziej służebna", co ma uczyć odpowiedzialności.

Wreszcie Eliza Michalik i Tomasz Piątek piszą, że rośnie liczba "nawróceń" na protestantyzm, a interesują się nim nie tylko katolicy, ale i racjonaliści - ateiści.

"Miejmy nadzieję, że to początek duchowej zmiany, po której przyjdzie zmiana społeczna" - piszą.

I przypominają, że człowiek powinien uznać swoją bezsilność wobec "własnego i cudzego zła" i w pierwszej kolejności powierzyć się Chrystusowi "razem ze swoimi tradycjami i rozumem".

Artykuł na Facebooku udostępnili pastorzy.

Czyniąc to, pastor Kościoła Chrześcijan Wiary Ewangelicznej "Armia Dawida" w Gdańsku - Krzysztof Majdyło napisał:

"Bardzo mądry tekst. Gdy mówię, że jestem protestantem zazwyczaj słyszę, "jaka jest różnica ". Rzeczywiście statystyczny Polak niewiele wie, na czym polega protestanckie chrześcijaństwo. Jeśli ktoś po przeczytaniu tekstu chciałby "zreformować " swoje życie zachęcam do lektury Nowego Testamentu. Chętnie też pomogę."

Historyk Kościoła, związany z baptystami pastor Włodek Tasak napisał:

"Tekst absolutnie unikalny w mediach głównego nurtu (mam na myśli te pozaspecjalistyczne i pozawyznaniowe). Warto go udostępniać - niech idzie w świat! Współautor artykułu jest protestantem i to widać w każdym zdaniu. (Chodzi mi zaangażowanie duchowe, nie o stosunek do KRK :)".

"Dzięki za wykopanie takiej perełki" - napisała pastorowa Kościoła Chrześcijan Wiary Ewangelicznej "Spichlerz" w Warszawie - Maja Stepanow.

Artykuł udostępnił również pastor warszawskiego zboru Kościoła Chrześcijan Wiary Ewangelicznej - Wojciech Leszczyński oraz fanpage "Po Twojej Stronie - Kościół Chrześcijan Wiary Ewangelicznej w Warszawie".

Przypomnijmy, że w uroczystościach rozpoczynających obchody 500-lecia Reformacji uczestniczył ostatnio razem z luteranami papież Franciszek. Zwierzchnik Kościoła katolickiego popiera działania ekumeniczne. Za podstawową zasadę uznaje jednak to, że "prowadzenie prozelityzmu na polu kościelnym jest grzechem".

Zobacz także: Tygodnik "Polityka": coraz więcej katolików przechodzi na protestantyzm

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 28 listopad 2016 07:40
Napisz tu...
znakow zostalo.
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Skomentuj jako pierwszy.

Ostatnie komentarze

warto zobaczyć film dokumentalny na platformie HBO MAX
@LilaAle nie mówił tak o matce Pana.
Ten pastor który nazywa Matkę Boską Demonem? Jest znany pomiedzy Fundamentalnej protestanckiej polskiej połoni w Stanach i w Kanadzie… ma wielkie powodzenie.. przestraszajca herezja przeciwko ...
@Janek 72a kto to jest Stepanow ? jaki pastor ?
Od lat opowiada dyrdymały a naiwni słuchacze patrzą w niego jak w jakiegoś guru. Dość dobrze umie wykorzystywać dla swoich celów różnych utalentowanych ludzi a ...
fałszerskie bergoglio WMAWIA nam GRZECH WIECZNY PRZECIWKO DUCHOWI ŚWIĘTEMU czyli zrównywanie Boga z dJABŁEM
@HaniaCzy to nie ona była "osobistym doradcą duchowym" Trumpa za jego prezydentury?
Pani Cindy to fałszywy prorok.

tuwszystkiekomentarze1

Please publish modules in offcanvas position.