Abp Ryś odpowiedział, co przeciąga katolików do protestantów

Abp Ryś odpowiedział, co przeciąga katolików do protestantów

wtorek, 03 październik 2017 11:45
abp Grzegorz Ryś abp Grzegorz Ryś fot. Wikipedia

Katolicy nauczyli się od protestantów wielu rzeczy - przyznaje mianowany przez papieża metropolitą łódzkim arcybiskup Grzegorz Ryś w wywiadzie opublikowanym przez miesięcznik "W drodze".

W wywiadzie w całości poświęconym ekumenizmowi stwierdza, że wierzący różnych wyzwań powinni "odkrywać to, że są jednym Kościołem", a ekumenizm polega na wymianie duchowych darów.

Arcybiskup zauważa, że katolicy wiele nauczyli się od protestantów, jeśli chodzi o "egzegezę biblijną". Z kolei od "braci" prawosławnych uczą się wrażliwości duchowej.

- Chodzi o uczenie się różnorodności działania Ducha Świętego. To coś nawet szerszego niż ekumenizm - zwraca uwagę.

Przypomina, że to nie wierni narzucają Duchowi Świętemu miejsca i formy działania, ale On czyni to suwerennie.

Ryś uważa, że katolicy mogą się uczyć od protestantów również metod i form ewangelizacji, wychodzenia na zewnątrz do ludzi poszukujących wiary.

Zwraca uwagę na to, że różni katoliccy duchowni podpatrują zielonoświątkowców i przenoszą to, co u nich widzą, na swój grunt.

Kolejną z takich rzeczy jest rozważanie Słowa w małych grupach. Jak zauważa, nawet ruch odnowy charyzmatycznej nie zrodził się w Kościele katolickim, lecz został do niego przeszczepiony.

Za czynniki, które odróżniają katolików od protestantów, duchowny uznaje "życie sakramentalne, czytanie Biblii w nurcie tradycji i posłuszeństwo Magisterium Kościoła".

Odpowiedział też na pytanie "co pociągającego jest we wspólnotach protestanckich, że niektórzy przechodzą na ich stronę?" i: "czego brakuje Kościołowi rzymskiemu, by zatrzymać wiernych przy źródle?".

Odwołał się tu do dokumentu z synodu w Aparecidzie 2007 roku wydanego przez biskupów Ameryki Łacińskiej i Karaibów.

Mówi on o czterech elementach. Wśród nich jest "doświadczenie Pana Boga". Chodzi o doświadczenie osobistej relacji z Panem. Po drugie o "formację biblijną". Po trzecie małe wspólnoty, w których nikt nie pozostaje anonimowy. I po czwarte, zaangażowanie człowieka czyli angażowanie nowych wierzących w służbę.

Za płaszczyznę jedności między katolikami i protestantami biskup uznaje "chrzest, bycie uczniem Jezusa, wspólne przyjęcie Słowa i modlitwę".

Dodaje, że nikt już dzisiaj nie mówi, że następny krok w relacjach ekumenicznych "miałby polegać na tym, że wszyscy staną się katolikami", mimo że "Pan Bóg przekazał nam (katolikom) pełnię objawienia".

- To nie oznacza, że nie możemy tej pełni coraz lepiej rozumieć albo że zawsze rozumieliśmy ją dobrze, że nie ma rozwoju dogmatu i że nie jest możliwy rozwój w oparciu o to, jak Duch Święty, mówiąc kolokwialnie, działa u sąsiadów - stwierdza.

Ryś docenia także skutki Reformacji, jak choćby to, że dopiero od czasów Marcina Lutra w Kościele rzymskokatolickim zaczęto mówić o "królewskim kapłaństwie wszystkich ochrzczonych".

Zauważa, że choć są "momenty", w których Kościół ten naucza w sposób "nieomylny, nieodwołalny i wykluczający dyskusję", to jednak istnieje "cała masa tematów", co do których dyskusja jest "dopuszczona", bo papież jej nie zamyka.

Cały wywiad w miesięczniku - tutaj

Na podstawie: wdrodze.pl

Zobacz także: Pastor Rick Warren oskarżony o "niebiblijny ekumenizm" z katolikami

Reklama

Ostatnio zmieniany sobota, 07 październik 2017 10:59
Napisz tu...
znakow zostalo.
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.
  • This commment is unpublished.
    Irmina · 2 lata temu
    Ekumenizm jest zwiedzeniem,doskonałym kłamstwem  szatana. Wierzący róznych wyznań nie są jednym  kościołem.Jezus z Nazaretu,Chrystus  ,Mesjasz  jest Drogą ,Prawdą i Zyciem i nikt nie przychodzi do Ojca jak tylko przez Niego.( 14 rozdział Ewangelii Jana) .Ewangelia Mateusza 7,13-14:"Szeroka bowiem jest brama i przestronna droga,która prowadzi na zatracenie ,a wielu jest takich którzy przez nią wchodzą.Ciasna bowiem jest brama i wąska droga,która prowadzi do zycia,a mało jest takich którzy przez nią wchodzą."W następnym wersecie Ewangelii Mateusza Jezus mówi o tym,żebyśmy się strzegli fałszywych proroków,ktrzy przychodzą w owczej skórze , a wewnątrz są drapieżnymi wilkami.

Ostatnie komentarze

@ale co ja tam wiem..Tacy krytykanci to nie sa wyznawcy Chrystusa
Wierzacy Marian Weclawek-spiacy prorok z Leszna twierdzil ze konca swiata nie bedzie w 2012  a wojna zacznie sie w 2024 lub 2025 w Kosowie. Swoja ...
Czytałem biblię wiele razy teraz czytam od nowa po resecie umysłu. Byłem katolikiem potem św Jehowy, dzisiaj jestem wolnym człowiekiem. Biblia to mitologia to co ...
@Nataszazgadzsm się z tym co napisałaś 
bardzo naciągany artykuł , wprowadzający czytelników w błąd
jeszcze ktoś się na tych szarlatanów nabiera u nas?
Przesluchajcie tego wywiadu bez emocji, jakosc wypowiedzi Putina, wszystko jest klarowne i wywarzone, caly ten konflikt zostal sprowokowany przez Zachod i jest podtrzymywany przez Zachod. ...
@Tadzik Coś podobnego.Katolik jest zawsze drugiej kategorii i oczywiście ulomny w mysleniu,czytaniu Biblii i we wszystkim,co sie tyczy zakonu.Ale jak nietrudno zauwazyc, ma w sobie mniej ...

tuwszystkiekomentarze1

Please publish modules in offcanvas position.