Abp Ryś odpowiedział, co przeciąga katolików do protestantów

Abp Ryś odpowiedział, co przeciąga katolików do protestantów

wtorek, 03 październik 2017 11:45
abp Grzegorz Ryś abp Grzegorz Ryś fot. Wikipedia

Katolicy nauczyli się od protestantów wielu rzeczy - przyznaje mianowany przez papieża metropolitą łódzkim arcybiskup Grzegorz Ryś w wywiadzie opublikowanym przez miesięcznik "W drodze".

W wywiadzie w całości poświęconym ekumenizmowi stwierdza, że wierzący różnych wyzwań powinni "odkrywać to, że są jednym Kościołem", a ekumenizm polega na wymianie duchowych darów.

Arcybiskup zauważa, że katolicy wiele nauczyli się od protestantów, jeśli chodzi o "egzegezę biblijną". Z kolei od "braci" prawosławnych uczą się wrażliwości duchowej.

- Chodzi o uczenie się różnorodności działania Ducha Świętego. To coś nawet szerszego niż ekumenizm - zwraca uwagę.

Przypomina, że to nie wierni narzucają Duchowi Świętemu miejsca i formy działania, ale On czyni to suwerennie.

Ryś uważa, że katolicy mogą się uczyć od protestantów również metod i form ewangelizacji, wychodzenia na zewnątrz do ludzi poszukujących wiary.

Zwraca uwagę na to, że różni katoliccy duchowni podpatrują zielonoświątkowców i przenoszą to, co u nich widzą, na swój grunt.

Kolejną z takich rzeczy jest rozważanie Słowa w małych grupach. Jak zauważa, nawet ruch odnowy charyzmatycznej nie zrodził się w Kościele katolickim, lecz został do niego przeszczepiony.

Za czynniki, które odróżniają katolików od protestantów, duchowny uznaje "życie sakramentalne, czytanie Biblii w nurcie tradycji i posłuszeństwo Magisterium Kościoła".

Odpowiedział też na pytanie "co pociągającego jest we wspólnotach protestanckich, że niektórzy przechodzą na ich stronę?" i: "czego brakuje Kościołowi rzymskiemu, by zatrzymać wiernych przy źródle?".

Odwołał się tu do dokumentu z synodu w Aparecidzie 2007 roku wydanego przez biskupów Ameryki Łacińskiej i Karaibów.

Mówi on o czterech elementach. Wśród nich jest "doświadczenie Pana Boga". Chodzi o doświadczenie osobistej relacji z Panem. Po drugie o "formację biblijną". Po trzecie małe wspólnoty, w których nikt nie pozostaje anonimowy. I po czwarte, zaangażowanie człowieka czyli angażowanie nowych wierzących w służbę.

Za płaszczyznę jedności między katolikami i protestantami biskup uznaje "chrzest, bycie uczniem Jezusa, wspólne przyjęcie Słowa i modlitwę".

Dodaje, że nikt już dzisiaj nie mówi, że następny krok w relacjach ekumenicznych "miałby polegać na tym, że wszyscy staną się katolikami", mimo że "Pan Bóg przekazał nam (katolikom) pełnię objawienia".

- To nie oznacza, że nie możemy tej pełni coraz lepiej rozumieć albo że zawsze rozumieliśmy ją dobrze, że nie ma rozwoju dogmatu i że nie jest możliwy rozwój w oparciu o to, jak Duch Święty, mówiąc kolokwialnie, działa u sąsiadów - stwierdza.

Ryś docenia także skutki Reformacji, jak choćby to, że dopiero od czasów Marcina Lutra w Kościele rzymskokatolickim zaczęto mówić o "królewskim kapłaństwie wszystkich ochrzczonych".

Zauważa, że choć są "momenty", w których Kościół ten naucza w sposób "nieomylny, nieodwołalny i wykluczający dyskusję", to jednak istnieje "cała masa tematów", co do których dyskusja jest "dopuszczona", bo papież jej nie zamyka.

Cały wywiad w miesięczniku - tutaj

Na podstawie: wdrodze.pl

Zobacz także: Pastor Rick Warren oskarżony o "niebiblijny ekumenizm" z katolikami

Ostatnio zmieniany sobota, 07 październik 2017 10:59
Napisz tu...
znakow zostalo.
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.
  • This commment is unpublished.
    Irmina · 2 lata temu
    Ekumenizm jest zwiedzeniem,doskonałym kłamstwem  szatana. Wierzący róznych wyznań nie są jednym  kościołem.Jezus z Nazaretu,Chrystus  ,Mesjasz  jest Drogą ,Prawdą i Zyciem i nikt nie przychodzi do Ojca jak tylko przez Niego.( 14 rozdział Ewangelii Jana) .Ewangelia Mateusza 7,13-14:"Szeroka bowiem jest brama i przestronna droga,która prowadzi na zatracenie ,a wielu jest takich którzy przez nią wchodzą.Ciasna bowiem jest brama i wąska droga,która prowadzi do zycia,a mało jest takich którzy przez nią wchodzą."W następnym wersecie Ewangelii Mateusza Jezus mówi o tym,żebyśmy się strzegli fałszywych proroków,ktrzy przychodzą w owczej skórze , a wewnątrz są drapieżnymi wilkami.

Ostatnie komentarze

Chodził do kościoła , ale się nie zaciągał, no ale jak już w końcu przyszedł, to trafił na list biskupa do wiernych. List mu nie ...
Koledzy, kazdy pseudo prorok musi miec na chleb...i to wszystko wyjasnia. Ci ludzi zeruja na niewiedzy biblijnej wierzacych. Guru to w Indiach a nie w ...
Ludzie !!!co to za prorokini?? Ja wam też powiem widząc obecną sytuację na świecie że jest możliwy wybuch wojny a żadnym prorokiem nie jestem.Przestańcie słuchać ...
@BeataJaka koronka?? To jakaś mantra,nie modlitwa.Czytajcie kochani słowa Pana Jezusa,to Was uratuje od manipulacji czarnej zarazy i ostrego obłędu.
@PłaskoziemcaWyrazy wspólczucia
Ten Krzywy niech opowie które z jego rzekomych proroctw się spełniło!!! Może prorokował np. że będa anomalie pogodowe,że miłość oziębnie,ale o tym wszystkim Biblia uczy ...

tuwszystkiekomentarze1

Please publish modules in offcanvas position.