Lemański do "braci chrześcijan": wybaczcie nam pogardę

Lemański do "braci chrześcijan": wybaczcie nam pogardę

poniedziałek, 18 grudzień 2017 13:06
Wojciech Lemański Wojciech Lemański fot. Wikimedia

Suspendowany ksiądz Wojciech Lemański zwrócił się do "braci chrześcijan". Przeprosił za "spektakl pogardy" wobec nich.

"Bracia Chrześcijanie wybaczcie nam ten publiczny spektakl pogardy wobec was. Wybaczcie nam tę manifestację buty i arogancji. Wybaczcie nam tę skandaliczną krótkowzroczność parlamentarnej większości, Wybaczcie nam milczenie polskiego Kościoła katolickiego wobec prostactwa i głupoty niektórych autorów tego skandalu powołujących się na wierność Kościołowi. Nisku pokłon uszanowania Wam Bracia Chrześcijanie. Jeszcze raz proszę - wybaczcie nam" - napisał na swoim profilu, a jego post udostępniło około 250 osób.

Taki komentarz zamieścił w związku z informacją o tym, że ewangeliccy biskupi poprosili o wycofanie z Sejmu wniosków w sprawie upamiętnienia 500-lecia Reformacji. Uczynili to po tym, jak Sejm nie przyjął projektu w tej sprawie i skierował go do komisji.

Projekt dotyczący Reformacji nie został przyjęty przez Sejm, choć zazwyczaj podobne uchwały przyjmuje on przez aklamację. Zamiast tego, został skierowany do komisji głosami 232 posłów, co spotkało się z komentarzami "wstyd" i "hańba" polityków opozycji.

Punktem przełomowym było wystąpienie posłanki Partii Republikańskiej Anny Marii Siarkowskiej, obecnie członkini klubu PiS, która powiedziała, że "radosne świętowanie wydarzeń, które podzieliły Kościół to niedobry pomysł".

"Dla mnie, jako katolika, radość z Reformacji jest tak samo uzasadniona, jak radość z rozwodu. Wolałabym, by wśród chrześcijan panowała jedność" - napisała później na Twitterze.

Uchwała miała być uhonorowaniem środowisk protestanckim i podziękowaniem za przyczynienie się do rozwoju Polski.

"Ta rocznica jest znakomitą okazją do wyrażenia szacunku i wdzięczności dla polskich protestantów za ich wkład w rozwój naszego państwa, a w szczególności jego kultury, języka, tradycji oraz duchowego oblicza" - czytamy w projekcie.

Autorzy tekstu przywoływali w uchwale m.in. poetę Mikołaja Reja, lingwistę Samuela Bogumiła Lindego, przedsiębiorcę Emila Wedla, generałów Józefa Sowińskiego, Juliusza Rómmla, Władysława Andersa, działacza niepodległościowego dr. Jana Michejdę, a także byłego premiera Jerzego Buzka.

Ewangelikiem jest również były skoczek narciarski Adam Małysz.

Dariusz Bruncz, redaktor naczelny serwisu Ekumenizm.pl, komentując decyzję Sejmu, napisał, że większość posłów skompromitowała jego autorytet.

Zobacz także: Zapowiedziano projekcje filmu "Luter" w polskich miastach

Reklama

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 18 grudzień 2017 13:33
Napisz tu...
znakow zostalo.
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Skomentuj jako pierwszy.

Ostatnie komentarze

A co na to prorok Ryszard Krzywy?
@JoannaZnajdź kochanka. Z twego już nic nie będzie 
@TemperamentnaZnajdź kochanka. Od niego sexu już nie będzie. 
@nie rozumiemCzłowiek, już skrzywdzony przez sposób w jaki "dano mu życie" ma być z tego powodu zabity?  Zabić dziecko, bo "ojciec" to przestępca? Takie uzasadnienie decyzji o odebraniu ...
@Artur Są filmy jak to Rosjanie strzelają w plecy ....
@Gitara2) (ciąg dalszy poprzedniego komentarza)
... Strzeżcie więc pilnie swoich dusz, gdyż nie widzieliście żadnej postaci w dniu, w którym PAN przemówił do was na ...
@Gitara1) "Nie zapominaj o dniu, w którym stałeś przed PANEM, swoim Bogiem, na Horebie, gdy PAN powiedział do mnie: Zgromadź mi lud, abym im przekazał ...

tuwszystkiekomentarze1

Please publish modules in offcanvas position.