Warszawa

17°C

  Zapowiedziano projekcje filmu "Luter" w polskich miastach

  Zapowiedziano projekcje filmu "Luter" w polskich miastach

  sobota, 16 grudzień 2017 17:49
  Zapowiedziano projekcje filmu "Luter" w polskich miastach

  To inicjatywa z okazji 500-lecia Reformacji. Organizatorzy wyjaśnili czy jest to kontrakcja do antyluterańskiego filmu Grzegorza Brauna "Luter i rewolucja protestancka".

  Na projekcję filmu "Luter" w Lublinie zaprasza telewizja internetowa Idź Pod Prąd, w której czołową rolę odgrywa pastor Kościoła Nowego Przymierza w Lublinie - Paweł Chojecki.

  "Widzimy się we wtorek 19 grudnia o godz. 19:30 w Patriotycznym Centrum Kultury "Idź Pod Prąd" ul. Chopina 4a. Wstęp wolny, zaproście znajomych." - napisała "Idź Pod Prąd" na Twitterze.

  Telewizja "Idź Pod Prąd" zamierza po świętach zorganizować projekcje także w innych miastach.

  Jak nam wyjaśniła, nie jest to kontrakcja do filmu Brauna, a jedynie chęć upamiętnienia jubileuszu Reformacji.

  Jak pisze serwis FilmWeb.pl, film "Luter" opowiada historię Marcina Lutra - księdza i profesora teologii na Uniwersytecie w Wittenberdze, który twierdził między innymi, że wierni "sami powinni studiować Biblię i nie muszą odmawiać określonej liczby modlitw".

  Serwis zauważa też, że Luter "podważył całą organizację Kościoła rzymskokatolickiego", a ogłoszonymi przez siebie 95 tezami "zjednał sobie opozycję kościelną, ale naraził się papiestwu."

  "Usunięto go z Kościoła katolickiego i zagrożono klątwą. Cesarz Karol V rozkazał mu wyrzec się swoich przekonań. Luter, mimo iż groził mu stos, pozostał wierny swym przekonaniom" - napisano.

  Poniżej trailer filmu (w jęz. angielskim).

  Zobacz także: Zaatakował Lutra. Teraz wziął się za Żydów i prezydenta

  REKLAMA

  Dodaj komentarz

  Please publish modules in offcanvas position.