Zweryfikowano słowa ks. Guza w sprawie Lutra

Zweryfikowano słowa ks. Guza w sprawie Lutra

środa, 20 grudzień 2017 19:15
ks. Tadeusz Guz ks. Tadeusz Guz fot. YouTube

Głośne słowa księdza Tadeusza Guza na temat nauczania Marcina Lutra poddane weryfikacji. To słowa o tym, że "Bóg najpierw musiał stać się diabłem".

"Za chwileczkę usłyszycie państwo tę tezę, która jest tezą wszystkich tez Lutra, a na której nabudowana jest cała nowożytność, a mianowicie w komentarzu do Psalmów Luter pisał, iż "Bóg nie może być Bogiem, on musi stać się diabłem" - te słowa księdza obiły się szerokim echem, zwłaszcza wśród katolików pragnących podważyć zasadność protestantyzmu.

Autentyczność tego stwierdzenia postanowił sprawdzić dyrektor Biblijnego Stowarzyszenia Misyjnego - Jerzy Marcol.

Przede wszystkim dotarł do źródła - komentarza Lutra do Psalmu 117.

Luter napisał tam między innymi, że "Boża wierność i prawda zawsze musi najpierw stać się wielkim kłamstwem, zanim stanie się prawdą, dlatego że dla tego świata jest ona bzdurą.”

I dokonał następującego podsumowania: "Bóg nie może być Bogiem, on musi najpierw (w oczach przewrotnego rozumu) stać się diabłem.” 

Marcol zwraca więc uwagę, że Luter pisał tu w rzeczywistości o "nastawieniu nieodrodzonego, przewrotnego umysłu wobec łaski, wierności i prawdy Bożej", a nie o swoich poglądach.

Wygląda więc na to, że ksiądz Guz dopuścił się poważnej manipulacji.

"Co robi ks. prof. z tym stwierdzeniem? Wyrywa ten fragment z kontekstu, obcina słowa - (w oczach przewrotnego rozumu), i wkłada w usta Lutra, jako jego pogląd. Następnie twierdzi, że to jest główna teza nauki Lutra, na której są zbudowane wszystkie inne tezy" - zauważa Marcol.

Przyznał, że sprawdzenie tego czy rzeczy mają się tak, jak mówił katolicki duchowny, zajęło mu zaledwie pół godziny.

"Zastanawiam się, czy ks. prof. w ogóle zadał sobie trud aby sprawdzić prawdziwość zdania, które rozwinął w główną tezę Lutra czy też sam celowo wyrwał ten tekst z kontekstu i przyciął go tak, aby nadać mu zupełnie inne znaczenie od pierwotnego, po to tylko, aby zdyskredytować Lutra" - konstatuje dyrektor Biblijnego Stowarzyszenia Misyjnego.

I pyta czy również inni apologeci teologii katolickiej wypowiadający się na temat Reformacji postępują podobnie jak ks. Guz.

Odnosząc się do całości wykładu tego duchownego na temat nauczania Lutra, Marcol stwierdza, że Guz nie tyle krytykuje rzeczywiste poglądy Lutra, co krytykuje "swoje wymysły o jego poglądach".

Całe wyjaśnienie Marcola można przeczytać tutaj

Na komentarz Jerzego Marcola zwrócił uwagę pastor Kościoła Nowego Przymierza w Lublinie - Paweł Chojecki znany z telewizji internetowej "Idź Pod Prąd". Dziś na jej antenie wyraził oburzenie manipulacją, jakiej miał dopuścić się ksiądz.

Chojecki nie przebierał w słowach na poniższym wideo.

Reklama

Zobacz także: Ks. Guz dostał zakaz w sprawie Reformacji (WIDEO)

Ostatnio zmieniany środa, 20 grudzień 2017 20:04
Napisz tu...
znakow zostalo.
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Skomentuj jako pierwszy.

Ostatnie komentarze

@Nataszazgadzsm się z tym co napisałaś 
bardzo naciągany artykuł , wprowadzający czytelników w błąd
jeszcze ktoś się na tych szarlatanów nabiera u nas?
Przesluchajcie tego wywiadu bez emocji, jakosc wypowiedzi Putina, wszystko jest klarowne i wywarzone, caly ten konflikt zostal sprowokowany przez Zachod i jest podtrzymywany przez Zachod. ...
@Tadzik Coś podobnego.Katolik jest zawsze drugiej kategorii i oczywiście ulomny w mysleniu,czytaniu Biblii i we wszystkim,co sie tyczy zakonu.Ale jak nietrudno zauwazyc, ma w sobie mniej ...
@YvonnKtos bil pokłony przed tym pomnikiem?Bo jakos nie słyszałem?Czy polski naród  wg co poniektorych jest ulomny?Podobizny czegokolwiek ,a nie kogokolwiek.Wszystko moze byc bałwanem,a dlaczego ma ...
@AnonimCzynienie sobie wizerunku rzekomo na obraz Boga, jest przez Boga zabronione, między innymi po to,  by człowiek nie wpadł czasem na pomysł, by się przed ...

tuwszystkiekomentarze1

Please publish modules in offcanvas position.