Pastor Paweł Bartosik o pastorze Pawle Chojeckim

Reklama

Pastor Paweł Bartosik o pastorze Pawle Chojeckim

wtorek, 18 grudzień 2018 18:42
od lewej: pastor Paweł Bartosik i pastor Paweł Chojecki od lewej: pastor Paweł Bartosik i pastor Paweł Chojecki

Paweł Bartosik, pastor Ewangelicznego Kościoła Reformowanego w Gdańsku, przyznał, że był pytany o zdanie na temat działalności pastora Kościoła Nowego Przymierza w Lublinie Pawła Chojeckiego i postanowił napisać na ten temat artykuł na swoim blogu.

Zaczął od komplementów. Pochwalił lubelskiego pastora za zaangażowanie i aktywność. Chodzi o takie pola jak ewangelizacja, Internet, polityka czy wydawanie kwartalnika. Bartosik docenia także jego wiedzę historyczną i polityczną.

Stwierdza, że dzięki służbie Chojeckiego wiele osób miało okazję usyszeć i przyjąć ewangelię.

Dodaje, że pastor ten ma "zmysł strategiczny". Chodzi o to, że współpracował z Marianem Kowalskim, co umożliwiło mu dotarcie do środowisk patriotycznych spoza kręgów protestanckich i zachęciło niektórych protestantów do zaangażowania się w sprawy społeczno-polityczne.

Bartosik pisze jednak, że więcej w działalności pastora Chojeckiego dostrzega problemów.

Nie podoba mu się choćby styl i język, jakiego używa Chojecki. Wymienia: wulgaryzmy, pogardę wobec innych chrześcijan, "schizmatycką mentalność", błazenadę czy "warcholstwo".

Wytyka mu "wybujałe ego", butę, a także "mentalność guru".

Bartosik stwierdza, że Chojecki jest daleki od historycznego protestantyzmu, ma lekceważący stosunek do Starego Testamentu, a jego przekonania i wspólnotę charakteryzuje mentalność na zasadzie "prawda przyszła wraz z nami".

Według niego, spotkania grupy z Loblina to spotkania "o Bogu, a nie z Bogiem" - mieszanka katolickiej oazy i grupy biblijnej skierowane przede wszystkim do internautów.

Zauważa, że niewiele wiadomo o bliskich więziach Pawła Chojeckiego z innymi osobami i że trudno znaleźć wspólnotę czy kościół w Polsce, którego by nie obraził.

Pastor z Gdańska odniósł się także do krytyki, jaką wobec niego wyraził Chojecki, za jego artykuł w sprawie Festiwalu Nadziei z Franklinem Grahamem, który odbył się parę lat temu na stadionie Legii w Warszawie.

Chojecki stwierdził, że sztacheta, nad którą Bartosik stoi rozkrokiem - tu cytat - "wbije mu się w dupę".

Takie sformułowanie, zdaniem Bartosika, pokazuje "mocny regres w procesie uświęcenia języka i zupełną obojętność wobec biblijnego nauczania na temat sposobu, w jaki powinniśmy oznajmiać nasze poselstwo i traktować innych".

"Zdaję sobie sprawę z tego, że tego typu kozacki język może niektórym imponować. Kiedy jednak mówimy o braciach w Chrystusie, i to w kontekście sprawy, która nie jest największego kalibru - świadczy to o braku elemetarnego rozeznania duchowego, ale i kultury osobistej" - dodaje.

Przypomina przy tym biblijne wersety:

"A sługa Pański nie powinien wdawać się w spory, lecz powinien być uprzejmy dla wszystkich, zdolny do nauczania, cierpliwie znoszący przeciwności." - 2 Tymoteusza 2.24

"Oto twój król przychodzi do ciebie, sprawiedliwy on i zwycięski, łagodny i jedzie na ośle, na oślęciu, źrebięciu oślicy." - Zachariasza 9.9

"Biskup zaś ma być nienaganny, (...) nie zadzierzysty, lecz łagodny, nie swarliwy, nie chciwy na grosz." - 1 Tymoteusza 3.2-3

"Wszystkich szanujcie, braci miłujcie, Boga się bójcie, czcijcie króla!" - 1 Piotra 2.17.

Cały artykuł pastora Pawła Bartosika tutaj

Tak odblokujesz powiadomienia od ChnNews.pl w swojej przeglądarce:

Po wyrażeniu zgody na otrzymywanie powiadomień w przeglądarce Google Chrome należy, będąc na naszej stronie, kliknąć na ikonkę kłódki w lewym górnym rogu. Następnie w opcji "Powiadomienia" przełączyć na zezwolenie otrzymywania powiadomień. Ponadto pod adresem: chrome://settings/content/cookies należy wyłączyć opcję "Zachowuj dane lokalne tylko do zamknięcia przeglądarki".

Również w przeglądarce Mozilla Firefox należy ustawić zezwolenie na powiadomienia, klikając najpierw na kłódkę. Następnie strzałka, "Więcej Informacji", "Uprawnienia" i przełączenie w "Wyświetlaniu powiadomień" na "Zezwól".

Reklama

Reklama

Ostatnio zmieniany środa, 19 grudzień 2018 10:18

Please publish modules in offcanvas position.