Święto Reformacji. Polski pastor publikuje 95 własnych tez

Święto Reformacji. Polski pastor publikuje 95 własnych tez

niedziela, 31 październik 2021 12:52
Marcin Luter przybijający swoje 95 tez Marcin Luter przybijający swoje 95 tez fot. Wikimedia

31 października 1517 roku Marcin Luter ogłosił słynne 95 tez. "W 1517 roku mógł to zrobić zwykły augustiański zakonnik, dziś może to zrobić zwykły pastor" - pisze z tej okazji pastor Ewangelicznego Kościoła Reformowanego w Gdańsku - Paweł Bartosik.

Jak przyznaje, do Lutra mu daleko, ale liczy na to, że tezy, które opublikował na swoim blogu, będą stanowiły dla wierzących inspirację i pobudzą ich do refleksji.

Już w pierwszych tezach podkreśla sprawę kluczową, a zatem to, że jedyną drogą do zbawienia, wyłącznie z łaski, jest wiara w Jezusa Chrystusa, a także, że wszyscy potrzebują narodzić się na nowo.

Za jedno z największych zagrożeń dla duszy pastor uznaje "chęć bycia porządnym, religijnym człowiekiem", ale bez nawrócenia i bez Jezusa.

W tezie 17. Bartosik zaznacza, że Biblia jest nieomylnym i w pełni natchnionym Słowem Bożym.

Jak stwierdza, choć jest miejsce na teologiczne dysputy między chrześcijanami, to jednak prawdziwym wyzwaniem dla wierzących jest "inwazja bezbożności dotykająca chrześcijan i kościoły". Za tę inwazję Bartosik uznaje prawo do aborcji, rewolucję seksualną, marksizm kulturowy, nadmierną ingerencję państwa i niszczenie wolności obywatelskich danych nam przez Boga.

W tezie 44. apeluje o udział w nabożeństwach, gdyż jest to "najważniejsze wydarzenie w ciągu tygodnia".

W kolejnych punktach przypomina też o potrzebie cotygodniowej Wieczerzy Pańskiej.

W 68. tezie zaznacza, że prawo Kościoła do czczenia Boga nie wynika z przyzwolenia polityków, a źródłem praw chrześcijan jest Bóg, a nie premier czy rząd.

W 71. tezie pastor podkreśla, że aborcja jest zabójstwem człowieka i powinna być zakazana.

"Niestety stanowisko ws. aborcji wielu ewangelicznych i ewangelickich pastorów można podsumować następująco: „Jestem przeciwny aborcji, gdyż jest zabiciem człowieka, lecz inną sprawą jest to, czy powinniśmy jej zabraniać” - ubolewa.

Reklama

W 72. tezie Bartosik odnosi się do kary śmierci. Uznaje, że jest to kara sprawiedliwa, bo, jak stwierdza, "Bóg nie zmienił zdania".

Pastor z Gdańska odnosi się w tezach także do kwestii ekumenizmu.

Podkreśla, że taki ekumenizm, który "idzie na kompromis z Ewangelią" jest "budowaniem jedności bez prawdy", tymczasem "nie każda jedność podoba się Bogu".

Bartosik zwraca uwagę na to, że każdy, kto nie ma Dcuha Świętego, nie należy do Chrystusa.

W 82. tezie odnosi się do kwestii czyśćca.

Jak stwierdza, istnieją tylko dwa miejsca pobytu duszy po śmierci. To niebo i piekło. Dodaje, że Biblia nie naucza o trzecim miejscu - czyśćcu.

W dalszych punktach pastor odnosi się także do spraw związanych z rodziną.

Podkreśla, że wspólnoty akceptujące związki homoseksualne nie powinny być nazywane kościołami.

Zaznacza, że seks pozamałżeński, w tym seks przed ślubem, jest w Bożych oczach grzechem.

Wzywa chrześcijan, by nie poślubiali osób niewierzących, a także by nie słuchali żadnego nauczyciela Biblii, który nie okazuje miłości, szacunku i życzliwości swoje żonie.

Wszystkie 95 tez Pawła Bartosika - na jego blogu.

Napisz tu...
znakow zostalo.
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Skomentuj jako pierwszy.

Ostatnie komentarze

Zobaczcie nowy przedmiot NAUKA O ZDROWIU,na kanale A.Cyrikasa tez jest o tym filmik pt MASKI OPADŁY.: Lgbt,szczepienia homosex.....
@zielonoświątkowiecNa jakiej Bozej podstawie?
@ale co ja tam wiem..Tacy krytykanci to nie sa wyznawcy Chrystusa
Wierzacy Marian Weclawek-spiacy prorok z Leszna twierdzil ze konca swiata nie bedzie w 2012  a wojna zacznie sie w 2024 lub 2025 w Kosowie. Swoja ...
Czytałem biblię wiele razy teraz czytam od nowa po resecie umysłu. Byłem katolikiem potem św Jehowy, dzisiaj jestem wolnym człowiekiem. Biblia to mitologia to co ...
@Nataszazgadzsm się z tym co napisałaś 
bardzo naciągany artykuł , wprowadzający czytelników w błąd
jeszcze ktoś się na tych szarlatanów nabiera u nas?

tuwszystkiekomentarze1

Please publish modules in offcanvas position.