Pastor dla Onetu o obostrzeniach

Pastor dla Onetu o obostrzeniach

sobota, 27 marzec 2021 06:44
Pastor dla Onetu o obostrzeniach fot. Pixabay.com

"Kościół nie jest instytucją ludzką. To Bóg go ustanowił. Oczywiście Kościół działa w przestrzeni państwowej, lecz rząd nie może w dowolny sposób majstrować sobie na przykład przy organizacji nabożeństw" - powiedział Onetowi pastor Paweł Bartosik.

W tzw. miejscach kultu obowiązują teraz nowe restrykcje - maksymalnie jedna osoba na 20 metrów kwadratowych przy zachowaniu odległości minimum półtora metra.

Pojawiają się głosy, że w związku ze wzrostem notowanych zakażeń, kościoły powinny zostać całkowicie zamknięte, podobnie jak np. sklepy wielkopowierzchniowe.

pawelbartosikPastor Ewangelicznego Kościoła Reformowanego nie zgadza się z tym podejściem.

- Nie jest uprawnione zamykanie kościołów. To nie jest tak, że rząd przemówił i nasza jedyna możliwa odpowiedź to "amen" - stwierdza w wywiadzie dla Onet.pl.

- Oczywiście Biblia zobowiązuje chrześcijan do posłuszeństwa wobec władzy państwowej. Ale postulat oddzielenia państwa i Kościoła oznacza m.in. uznanie, że obie te instytucje posiadają oddzielne administracje i różny jest zakres ich kompetencji, choć w niektórych przypadkach nakładają się na siebie. (...) Nigdy to jednak nie oznacza oddania całej władzy i odpowiedzialności jednej strony na rzecz drugiej - mówi.

Jak podkreśla, granicą lojalności wobec premiera i wszelkiej władzy jest jej "zachęta do grzechu lub ingerencja państwa w sfery, które Bóg powierzył rodzinie lub Kościołowi".

- Państwo powinno również rozpoznać, że ich kompetencje są ograniczone, nawet jeśli działa w dobrej wierze. Rozwiązaniem są np. konsultacje z przedstawicielami kościołów, również mniejszościowych - wskazuje.

Z informacji Onetu wynika, że rząd konsultował swoje decyzje z przedstawicielami Kościoła katolickiego.

Po wywiadzie pastor Bartosik napisał na swoim blogu, że więcej niż połowa jego wypowiedzi została ocenzurowana.

Podzielił się więc nimi ze swoimi czytelnikami.

Jak się okazuje, na Onecie nie opublikowano między innymi jego słów o tym, że rząd "wielokrotnie swoimi decyzjami w pandemii sobie przeczył". Bartosik zauważył też, że lockdown i zamykanie biznesów już "były przerabiane" i dziś "można powiedzieć, że lekarstwo jest często gorsze niż choroba".

- Nie mówię, że należy sprzeciwiać się próbom powstrzymania wirusa. Jest on realny i groźny, ale skutki dotychczasowych działań polityków w kwestii pandemii są o wiele bardziej niszczące - zauważył.

Pastor zaznaczył, że nie zaprzecza istnieniu pandemii i temu, że koronawirus może być śmiertelny. Zwraca jednak uwagę na dużo większą (50 tysięcy) liczbę zgonów w 2020 roku nie z powodu Covid-19. Wskazuje na obostrzenia, które pozbawiły wielu ludzi pracy i źródła utrzymania, doprowadziły do braku opieki medycznej na inne choroby, spowodowały u dzieci i młodzieży choroby psychiczne i ogólny lęk ludzi przed udaniem się do lekarza.

- Liczba zachorowań zależy od liczby wykonanych testów. I tymi danymi można łatwo manipulować, kontrolować statystyki - dodał.

Zapytany przez dziennikarza pastor wyraził też gotowość do odwiedzenia szpitala zakaźnego.

"Oczywiście chętnie poszedłbym odwiedzić kogoś, kto jest w takim szpitalu. Tam są osoby w samotności, odseparowane od świata. Potrzebują wsparcia, obecności drugiego człowieka, otuchy. To również ważny element leczenia, terapii. Niestety są tego pozbawieni" - stwierdził.

Na podstawie: Onet.pl, pbartosik.pl

Ostatnio zmieniany wtorek, 11 kwiecień 2023 05:56
Napisz tu...
znakow zostalo.
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Skomentuj jako pierwszy.

Ostatnie komentarze

"ewangelizator"
Czy komukolwiek z Was śnił się dinozaur? Skoro ludzie żyli razem z dinozaurami, to powinny one pokazywać się w snach. A tak poza tym wszelkie ...
@LysyTo nie przekresla przeslania Chrystusa-Boga i Czlowieka na chwilę,by poprzez człowiecze cierpienie być bliżej ludzi,zostać zrozumianym  i wskazać,iz tu na Ziemi jest etap,a Wszechświat nie ...
Trochę mała ta fala. Żadnej piany z niej nie będzie.Musicie się bardziej postarać żeby wywołać kolejną psychozę.
@ElaEla, czy ty w tej chasbarze to tak dla korzyści  czy z przekonania(głupoty)?
bluźnierczy allah-azathoth i jego kacerski prorok muhammad-alhazred, ich dzieła to koran-azif

tuwszystkiekomentarze1

Please publish modules in offcanvas position.