Ewangeliczni liderzy o ekumenicznym spotkaniu z katolikami

Ewangeliczni liderzy o ekumenicznym spotkaniu z katolikami

niedziela, 13 luty 2022 19:36
od lewej: abp Grzegorz Ryś i Henryk Wieja od lewej: abp Grzegorz Ryś i Henryk Wieja for. Archidiecezja Łódzka/YouTube

W Łodzi odbyło się spotkanie ekumeniczne "Już Czas. Napiszmy historię razem". Wzięli w nim udział zarówno duchowni katoliccy, w tym prymas Polski Wojciech Polak czy abp Grzegorz Ryś, jak i ewangeliczni. W sumie pół tysiąca przywódców, liderów różnych wyznań i denominacji.

Wśród mówców był między innymi Henryk Wieja, autor, kaznodzieja, współtwórca Tygodni Ewangelizacyjnych w Dzięgielowie.

Zacytował on słowa z modlitwy arcykapłańskiej Jezusa: "Ojcze Święty, proszę zachowaj w imieniu twoim tych, których mi dałeś, aby byli jedno. Aby wszyscy byli jedno jak Ty Ojcze we mnie, a ja w Tobie. Aby i oni w nas jedno byli. Aby świat uwierzył, że ty mnie posłałeś".

Jak wskazał, z tego fragmentu wynika, że świat będzie mógł uwierzyć ewangelii dopiero przy zachowaniu warunku "jedności Kościoła".

Przyznał, że między protestantami a katolikami istnieją różnice interpretacyjne, a nawet dogmatyczne. Mówił jednak, że powinni oni się uczyć "poznając siebie, kochać siebie, przebaczać sobie i nade wszystko pielęgnować jedność Ducha".

Podkreślał, że jedność Ducha nie jest tym samym co jednomyślność.

W konferencji zorganizowanej przez archidiecezję łódzką, Krajową Służbę Komunii CHARIS Polska i Chrześcijańską Fundację Głos na Pustyni wzięli udział również inni ewangeliczni liderzy jak Edward Ćwierz czy Bogdan Olechnowicz.

Ten ostatni, pastor Wspólnoty Górna Izba w Gorzowie Wielkopolskim, oświadczył:

"Nasi bracia katolicy z inicjatywy Karola Sobczyka i arcybiskupa Grzegorza Rysia zaprosili nas na czas wspólnej modlitwy, wzajemnej pokuty i stawania przed Bogiem i sobą w prawdziwej pokorze".

Jak stwierdził, był wzruszony, "widząc i czując atmosferę miłości i wzajemnej akceptacji".

Wyraził wdzięczność Bogu za spotkanie. Oświadczył też, że był "bardzo zachęcony pokorną obecnością Prymasa Wojciecha Polaka".

Reklama

Według Olechnowicza, konferencja "Już Czas" była "historycznym wydarzeniem o ogromnym duchowym znaczeniu dla naszego kraju".

Edward Ćwierz, pastor z Kielc, również bardzo pozytywnie ocenił wydarzenie.

Napisał:

"Wiemy że płyniemy teraz bardziej razem, i w tym samym kierunku. Ośmielę się nawet powiedzieć, bardziej gotowi wspierać każdego, kto złowi do swojej łodzi, więcej ryb, niż my. Bo tu nie o nas chodzi. Nie o nasz sukces i nie o nasze Królestwo. To Królestwo Mesjasza Jeszui i jakże pragniemy, żeby Jego Królestwo dokonało inwazji na planetę Ziemię."

Do obecności liderów odniósł się między innymi Jacek Weigl - lider wspólnoty Syjon:

"Dziękuję za odwagę Karolu i Gosiu Sobczyk, zaufanie i mądrość arcybiskupie Grzegorzu, dziękuję za wspaniałe świadectwo i dzielenie Michale Nikodemie i Edku Ćwierz. Jestem dotknięty postawą i modlitwą Henryku, Andrzeju … tak wielu Braci i Sióstr. Tak wiele doświadczenia jedności, braterstwa, stawania w prawdzie i pokorze. Dziękuję za wielką rodzinę" - napisał.

O spotkaniu napisał także katolicki "Gość Niedzielny".

"Pastor protestancki do katolików: „Przepraszamy za nazywanie was Wielkim Babilonem, Wielką Nierządnicą. Przepraszamy, że wywyższamy się. Przepraszamy, że odeszliśmy od was...”. Katolik do protestantów: „Przepraszamy, że nazywaliśmy was buntownikami, przepraszamy za brak miłości. Przepraszamy za to, że mieliśmy poczucie, że Was nie potrzebujemy". Takie szczere do bólu słowa padły w Łodzi” - zauważył w swoim artykule publicysta Marcin Jakimowicz.

Trzydniowe spotkanie "liderów Kościoła" określił jako "przełomowe". 

 

 

Ostatnio zmieniany niedziela, 13 luty 2022 20:17

Ostatnie komentarze

@ale co ja tam wiem..Tacy krytykanci to nie sa wyznawcy Chrystusa
Wierzacy Marian Weclawek-spiacy prorok z Leszna twierdzil ze konca swiata nie bedzie w 2012  a wojna zacznie sie w 2024 lub 2025 w Kosowie. Swoja ...
Czytałem biblię wiele razy teraz czytam od nowa po resecie umysłu. Byłem katolikiem potem św Jehowy, dzisiaj jestem wolnym człowiekiem. Biblia to mitologia to co ...
@Nataszazgadzsm się z tym co napisałaś 
bardzo naciągany artykuł , wprowadzający czytelników w błąd
jeszcze ktoś się na tych szarlatanów nabiera u nas?
Przesluchajcie tego wywiadu bez emocji, jakosc wypowiedzi Putina, wszystko jest klarowne i wywarzone, caly ten konflikt zostal sprowokowany przez Zachod i jest podtrzymywany przez Zachod. ...
@Tadzik Coś podobnego.Katolik jest zawsze drugiej kategorii i oczywiście ulomny w mysleniu,czytaniu Biblii i we wszystkim,co sie tyczy zakonu.Ale jak nietrudno zauwazyc, ma w sobie mniej ...

tuwszystkiekomentarze1

Please publish modules in offcanvas position.