Krytyczne opinie pastorów po ekumenicznym spotkaniu z katolikami

Krytyczne opinie pastorów po ekumenicznym spotkaniu z katolikami

sobota, 19 luty 2022 09:44
Krytyczne opinie pastorów po ekumenicznym spotkaniu z katolikami fot. Archidiecezja Łódzka

Niedawne spotkanie z udziałem m.in. katolickich duchownych i ewangelicznych liderów w Łodzi zostało co prawda pochlebnie ocenione przez takich liderów jak Henryk Wieja, Bogdan Olechnowicz i Edward Ćwierz, ale pojawiły się też krytyczne opinie.

Przypomnijmy, w trzydniowym spotkaniu "Już czas. Napiszmy historię razem", oprócz wspomnianych ewangelicznych liderów, wzięli udział tacy katoliccy hierarchowie jak prymas Polski Wojciech Polak czy metropolita łódzki - abp Grzegorz Ryś.

Henryk Wieja mówił, że co prawda między protestantami a katolikami istnieją różnice interpretacyjne, a nawet dogmatyczne, ale powinni oni "poznając siebie, kochać siebie, przebaczać sobie i nade wszystkie pielęgnować jedność Ducha".

Pastor Bogdan Olechnowicz wyraził Bogu wdzięczność za spotkanie. Był "bardzo zachęcony pokorną obecnością Prymasa Wojciecha Polaka".

Z kolei Edward Ćwierz, pastor z Kielc, napisał: "Wiemy, że płyniemy teraz bardziej razem i w tym samym kierunku".

Zupełnie inna jest jednak opinia chociażby pastora kościoła Droga w Inowrocławiu - Sławomira Ciesiółki.

Jak oświadczył, zastanawia się, dlaczego "zachwyceni" pastorzy i liderzy "poddali się takiemu zwiedzeniu", dlaczego "wracają w zachwycie i ze wzruszeniem do Egiptu", "dlaczego nie widzą różnic doktrynalnych, które nie pozwalają na to, aby móc powiedzieć, że "jedynie, co nas dzieli, to wrogość do siebie, a nie doktryny".

Ciesiółka podkreśla, że jedność, do której dążą chrześcijanie, jest jednością "w prawdzie".

Tymczasem, według niego, jedność, o której mówią "tak wyniośle zwolennicy ekumenii z jednej, jak i z drugiej strony, nie prowadzi do jedności w prawdzie".

Kończy apelem: "nie dajmy się oszukać!".

Krytyka ekumenicznego otwarcia również ze strony pastora Chrześcijańskiej Wspólnoty Ewangelicznej w Bielsku-Białej - Andrzeja Cyrikasa.

Pisze on o ludziach, którzy "ochoczo pobiegli w ramiona Rzymu i sprzedali Chrystusa za srebrniki niby pojednania".

Odnosi się prawdopodobnie także do tych słów pastora Bogdana Olechnowicza: "Od wczoraj mam ochotę tylko jedno powiedzieć i jedno napisać: Ja, nie katolik, protestancki pastor (choć już dawno nie protestuję i nie lubię tego słowa) z głebi przejętego serca chcę napisać: tęsknię za tobą katoliku".

Cyrikas pisze:

"Pewien pastor, lewicowy celebryta, zechciał był wyznać po konferencji z katolikami, że on nie lubi nazywać siebie protestantem. Chyba sumienie go ruszyło, bo przecież jemu bliżej do Rzymu, niż do Biblii!".

Jak stwierdza pastor z Bielska-Białej, on sam jest protestantem, choć przez ponad 30 lat był zagorzałym katolikiem, bo "protestuje przeciwko odchodzeniu Kościoła od Biblii, protestuje przeciwko niemoralności w Kościele, protestuje przeciwko diabelskiej ekumenii, protestuje przeciwko lekceważeniu Jezusa przez budyniowych chrześcijan".

Napisz tu...
znakow zostalo.
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.
 • This commment is unpublished.
  AID · 2 lata temu
  Wydaje mi się, że krytycznie wypowiadający się pastorzy nigdy nie uświadomili sobie jeszcze tego, że katolicy również doświadczają now*narodzenia. A skoro sa katolicy, ktorzy narodzili się na nowo, to znaczy że są naszymi braćmi i siostrami, że ich ojcem jest ten sam Bóg, w którego my wierzymy. A co za tym idzie, Bóg nie dzieli ludzi na katolików, protestantów czy prawosławnych. To ludzki podział. Bóg patrzy na ludzi jako tych, którzy są już jego dziećmi, bo narodzili się na nowo i na tych, którzy potrzebują dopiero zbawienia. Linia miedzy now*narodzonymi A tymi, którzy jeszcze nie narodzili się na nowo, nie przebiega między kościołami. Ona przebiega przez różne kościoły.  A skoro protestanci i katolicy doświadczają  now*narodzenia to właśnie jedni i drudzy są dziećmi Boga i to właśnie o jednych i drugich modlił się Jezus, aby byli jedno. I myślę, że to spotkanie w Łodzi było m.in. efektem modlitwy Jezusa. A jeśli szukamy błędów w KK, to też szukajmy ich w kosciolach protestanckich. Oj też z miejsca mogę je wypunktować. Ale po co? Wolę okazywać miłosierdzie i milosc niż walić ludzi Biblia po głowie. 
  • This commment is unpublished.
   Ewangelist · 2 lata temu
   @AID Katolikom narodzony na nowo już nie jest Rzymskim katolikiem tylko uczniem Jezusa i jego naśladowca,odwraca się od ludzkich tradycji,martwych uczynków do Boga zywego,Ja też byłem kiedyś Rzymskim katolikiem ,a stałem się uczniem Jezusa.
  • This commment is unpublished.
   Gremik · 2 lata temu
   @Ewangelist Wybacz ja też nim się stałem, ale jeszcze zanim opuściłem Rzymski Katolicyzm. Tak "jak nie wiesz, jaka jest droga ducha, i jak się kształtują kości w łonie brzemiennej, tak nie znasz Spraw Boga, Który wszystko czyni." Koheleta 11:5 UBG Pięć lat mi zajęło zanim opuściłem KRK, zostałem przekonany jedyne przez Ducha Świętego a nie radziłem się ciała i krwi, aby nikt mi nie zarzucił, że zostałem zindoktrynowany przez jakąś sektę, zbór, książkę...Jestem wyznawcą 5 fundamentalnych Prawd! Sola scriptura (Tylko Pismo), Sola fide (Tylko wiarą, Sola gratia (Tylko łaska), Solus Christus (Tylko Chrystus), Soli Deo gloria (Tylko Bogu chwała). Nie wiesz ile komu zajmuje dochodzenie do Prawdy. A i tak nie uznaję się za doskonałego czy lepszego od katolików. Pamiętaj Bóg się pysznym sprzeciwia a Pokora poprzedza chwałę! Pozdrawiam. 
  • This commment is unpublished.
   Wanda · 2 lata temu
   @Gremik Kochany Gremiku!Wszystko dobrze napisałeś,ale na tym świecie mamy głosić Prawdę w Jezusie Chrystusie.On się po  to narodził i przyszedł na swiat,aby dać swiadectwo Prawdzie.Pycha czy pokora w życiu ucznia Jezusa mają znaczenie,bez wątpienia ,bardzo duże. .Nieustanna walka  z pożądliwościami ciała trwa  i będzie trwała do końca tego świata.Najważniejsza jest jednak Prawda ,trwanie w niej i jej głoszenie.To czyni  nas prawdziwymi uczniami naszego Pana Jezusa  Chrystusa i jest cenne w Jego oczach.Bojażliwi  Królestwa Bożego nie odziedziczą.
  • This commment is unpublished.
   Krystek · 2 lata temu
   @AID Rzecz w tym że nauczanie i liturgia kk, według Słowa Bożego jest obrzydliwością dla  BOGA JAHWE KTÓREGO OBJAWIŁ JEZUS CHRYSTUS . TO ZLEPKA Słowa Bożego z pogańską tradycją co autoryzowane przez papierzy którzy za nic mają Postanowienia Prawa Bożego zmieniają je wynosząc się ponad ustanowienia Boga . Warto po googlować z pytaniem czy papierz jest masonem z najwyższym stopniem w tajemniczenia , czy ta organizacja czci lucyfera czyli diabła który jest ich  bogiem czy wierzących traktują  jak stado bezrozumnych owiec które wiodą do swojego kościoła który jest matką wszetecznicą kościoła ekumeni i świata Wszyscy którzy idą za nauką tego osobnika i jego organizacji zmierzają na zatracenie o którym mowa w Objawieniu Jana, polecam wykłady profesora Walter Veith Totalny Atak, na początek odcinek 17, pozdrawiam.
  • This commment is unpublished.
   Sylwia · 2 lata temu
   @Krystek Tak Krystek zgadzam się z Tobą w stu procentach! Przeraża mnie ta letniość niektórych protestantów, a i całych kościołów protestanckich w relacjach do kk. Nie chodzi o to przecież, żeby zwalczać, krytykować, czy ich poniżać, od tego jestem daleka, ale czy nie o to chodzi żeby głosić PRAWDZIWĄ ewangelię zwłaszcza zwierzchnikom kk? Żeby im uświadomić że właśnie NIE JESTEŚMY JEDNOŚCIĄ, bo oni wykreślili osobowego Jezusa na rzecz opłatkowego, bo wprowadzili jeszcze wiele złotych "środków" majacych uzależnić wiernych od siebie, a które są prawami ludzkimi, bo wykreślili drugie przykazanie i czczą bałwany, itp itd.. Żałosne te stwierdzenia o jedności, niedobrze się robi!
  • This commment is unpublished.
   Incognito · 2 lata temu
   @Gremik A co z urzędem nauczycielskim Kościoła- jeżeli nie KRK to który ma depozyt wiary jak jest tyle denominacji w której każdy mówi że ma zrozumienie i jest prowadzony a jedni wierzą chyba w Trójce Przenajświętszą a inni nie i twierdzą że Bóg Ojciec, Syn Boży i Duch Święty to ten sam Bóg ale w tak jakby innych rolach. Jedni twierdzą że warunkiem zbawienia jest czczenie soboty jest warunkiem zbawienia inni inaczej, jedni twierdzą że nie można jeść np.świni inni że można.
  • This commment is unpublished.
   Uczeń · 2 lata temu
   @AID Dialog z katolikami jak najbardziej tak, ale dialog z Kościołem Katolickim zdecydowanie nie. Znam kilka takich historii, jedna z mojego miasta, gdzie pastorzy gościnnie przemawiali na spotkaniach katolickiej wspólnoty odnowy w Duchu Świętym i to zaowocowało tym, że połowa tej wspólnoty odeszła z Krk, wszyscy przyjęli chrzest i założyli swój zbór. I ja mówię amen na taką ekumenię. Natomiast dialogowanie z wysoko postawionymi hierarchami katolickimi przenigdy. To nie są nieświadome owce, które prędzej czy później poznają prawdę i wyjdą z Babilonu, to są wilki, które dobrze wiedzą, co robią i celowo wiodą ludzi na zatracenie. Nie bądźmy naiwni i nie dajmy robić z siebie głupców, na biskupów katolickich nie mianują byle kogo. Oni dobrze wiedzą, co robią, ta organizacja jest zepsuta do cna.
  • This commment is unpublished.
   Meta · 1 lata temu
   @Uczeń czyli przeszli na darmowe Pawlowe zbawienie z laski?, po klepnieciu publicznej formuly z imieniem Jezus? (Husyci rzekomo to praktykowali-dzis 90 procent laicy)
   i uwazaja sie juz za zbawionych?To rozwadnianie chrezscijanstwa a moze i gorzej.w drugim i trzecim etapie pokolenia beda juz ateistami, agnostykami , albo gorzej . Patrzcie na mape a w zasadzie pustynie wiary-byle landy protestanckie  :byle nrd, prusy, Czwechy, Holandia, Wielka Brytania.Dominuja ateisci i to zagorzali.
  • This commment is unpublished.
   gość · 1 lata temu
   @AID Narodzeni z wody i z Ducha zobowiązani są żyć w prawdzie. Gdyby przyznali się w prawdzie przed swoimi katolickimi braćmi do Chrystusa nie musieli by nigdzie wychodzić, ale zostali by z Hukiem wyrzuceni. Skoro nie są w stanie złożyć dobrego świadectwa zapewne też się nie narodzili na nowo. Po owocach ich poznajemy. Siedzą cicho i robią to co wszyscy.
 • This commment is unpublished.
  Irma · 2 lata temu
  "Jesli będziecie trwać w   moim  słowie ,będziecie prawdziwie moimi uczniami.Poznacie prawdę ,a prawda was wyzwoli"(ew.Jana 8,31-32).Jezus jest  Prawdą ,Droga i  Zyciem i nikt nie przychodzi do Ojca jak tylko przez Niego.Nie potrzeba  uczniom Jezusa  żadnych  obrzędów ,żadnych świętych,żadnych ludzkich doktryn.Wszystko to jest ciemnością, i pochodzi z ducha tego świata,od  Lucyfera,a nie od  Ducha Świętego.Prawdziwi czciciele oddają Bogu cześć w duchu i prawdzie..Jesli się ktoś narodził na nowo, z Ducha Świętego,pozna doskonale  co jest prawdą ,a co fałszem bo jest prowadzony  przez Niego. Odwróci się od ciemności do światłości.W drugim liscie do Koryntian,w rozdziale 6,Apostoł  Paweł ostrzega"Cóz ma wspólnego światło z ciemnością?Albo jaka jest wspólnota Chrystusa z Belialem lub wierzącego z niewiernym?Co wreszcie łączy świątynię Boga  z bożkami?".Braćmi i siostrami są ci,którzy  mają ducha Chrystusa.Kto nie ma ducha Chrystusa ten do Niego  nie należy( list do Rzymian 8,9-11).Bracia i siostry w Chrystusie   są  grzesznikami  zbawionymi  z łaski,nie z uczynków ,aby się nikt nie chlubił.( Efezjan 2,8-9).
  Dlatego jest ogromna róznica  pomiędzy prawdziwymi uczniami Jezusa  i katolikami.Ta róznica przebiega w sterze duchowej i nie da się jej pokonać na skróty,nie da się pracowac nad kompromisem, rozmiękczać  przez rózne doktryny ludzkie  pochodzące od szatana,zaciemniać przez piękne idee.Duch Święty  na to nie pozwoli.Ekumeniczne zwiedzenie ,które idzie przez świat pochodzi od szatana,który nienawidzi ludzi ,którzy chcą chwałę oddawać tylko Jezusowi Chrystusowi,Mesjaszowi,w którym mamy  zbawienie i odkupienie i na imię którego zegnie się każde kolano .Bracia i siostry  z drżeniem sprawujmy swoje zbawienie i niech Jezus Chrystus  z Nazaretu,Jeszua,Mesjasz,Król Królów  i Pan Panów i Jego Słowo  będzie kazdego dnia w centrum  waszego życia,abyście nie ulegli zwiedzeniu.
  • This commment is unpublished.
   Jagoda · 2 lata temu
   @Irma A ja powiedziałabym za Jezusem: „kto jest bez grzechu niech pierwszy rzuci kamieniem”. Niektórzy protestanci tez maja swoje rytuały i myślę, ze największym błędem niektórych z nich jest myślenie, iż tylko oni mają rację. 
  • This commment is unpublished.
   basia · 2 lata temu
   @Jagoda Nikt nie jest bez grzechu,wszyscy zgrzeszyli i nie ma sprawiedliwego ani jednego (List do Rzymian 3,10-18).Nie chodzi o przerzucanie się racjami  między katolikami i protestantami,ale  o głoszenie prawdziwego Jezusa  Chrystusa i to Zmartwychwstałego,Lwa z pokolenia Judy.W mocy Jego  Krzyża i Zmartwychwstania  jest zawarta cała  Prawda.Nasze zycie  wieczne, zależy od tego.Nie toczymy bowiem walki przeciw ciału i krwi ,ale przeciwko  rządcom ciemności tego świata ,przeciwko duchowemu złu  na wyżynach niebieskich(Efezjan 6,12-18).Racja jest w tym,że aby brać udział w tej walce  trzeba ubrać  całą zbroję wiary ,a sila do walki jest z mocy Jego Krzyża i Zmartwychwstania.To nie pochodzi od ludzi,ale od Jezusa i Ducha  Swiętego ,którego  posłał.Ludzkie animozje,sztuczne kompromisy,tzw .zblizanie stanowisk w sprawach wiary są w obliczu Pana Naszego Jezusa Chrystusa jak splugawiona szata(Izajasza 64,5).Zwycięstwo i racja jest   w Jezusie  Chrystusie.
  • This commment is unpublished.
   amazinggrace_rb · 2 lata temu
   @Jagoda Shalom kochana :) odszedłem duchowo z Krk już kilka lat temu, dlaczego po poznałem prawdę Ewangelii i zawołałem do Jezusa Chrystus aby mnie uratował. Został moim Panem i Zbawicielem. Poprosiłem o napełnienie mojego serca Jego obecnością. Bóg dał mi do zrozumienia, że tylko Jezus Chrystus jest drogą, prawdą i życiem. Nie ma innej drogi. TYLKO CHRYSTUS jest drogą. Bless 🙏❤️🙌😇
  • This commment is unpublished.
   Wiktor · 2 lata temu
   @Jagoda Biblia ma racje. To Słowo Boże jest podstawa wiary człowieka i wg tegoż Słowa postępujmy. Dosłownie. 
  • This commment is unpublished.
   natasza · 2 lata temu
   @Jagoda Właśnie, niektóre protestanckie czy o zgrozo ewangeliczne doktryny rozrosły się do tak niebotycznych rozmiarów, że przesłaniają wszystko, osiągnęły gabaryty jakiejś nowej "żelaznej kurtyny", skutecznie oddzielającej od siebie ludzi. Gdzie ta chrześcijańska, dziecięca prostota, ta "naiwna" miłość.  Tak sobie patrzę i myślę, kto tu jest większym legalistą, kto tu bardziej ufa uczynkom.  Nigdy nie byłam świadomie katoliczką, nawet na bierzmowanie już się nie załapałam, więc od ponad 30 lat kościół katolicki jest dla mnie obcy.  Protestanci wygenerowali sobie wielki problem "uczynkowość", jakiś wręcz szowinizm. 
 • This commment is unpublished.
  Krystek · 2 lata temu
  Rzecz w tym że nauczanie i liturgia kk, według Słowa Bożego jest obrzydliwością dla BOGA JAHWE KTÓREGO OBJAWIŁ JEZUS CHRYSTUS . TO ZLEPKA Słowa Bożego z pogańską tradycją co autoryzowane przez papierzy którzy za nic mają Postanowienia Prawa Bożego zmieniają je wynosząc się ponad ustanowienia Boga . Warto po googlować z pytaniem czy papierz jest masonem z najwyższym stopniem w tajemniczenia , czy ta organizacja czci lucyfera czyli diabła który jest ich bogiem czy wierzących traktują jak stado bezrozumnych owiec które wiodą do swojego kościoła który jest matką wszetecznicą kościoła ekumeni i świata Wszyscy którzy idą za nauką tego osobnika i jego organizacji zmierzają na zatracenie o którym mowa w Objawieniu Jana, polecam wykłady profesora Walter Veith Totalny Atak, na początek odcinek 17, pozdrawiam.
 • This commment is unpublished.
  Krystek · 2 lata temu
  Rzecz w tym że nauczanie i liturgia kk, według Słowa Bożego jest obrzydliwością dla BOGA JAHWE KTÓREGO OBJAWIŁ JEZUS CHRYSTUS . TO ZLEPKA Słowa Bożego z pogańską tradycją co autoryzowane przez papierzy którzy za nic mają Postanowienia Prawa Bożego zmieniają je wynosząc się ponad ustanowienia Boga . Warto po googlować z pytaniem czy papierz jest masonem z najwyższym stopniem w tajemniczenia , czy ta organizacja czci lucyfera czyli diabła który jest ich bogiem czy wierzących traktują jak stado bezrozumnych owiec które wiodą do swojego kościoła który jest matką wszetecznicą kościoła ekumeni i świata Wszyscy którzy idą za nauką tego osobnika i jego organizacji zmierzają na zatracenie o którym mowa w Objawieniu Jana, polecam wykłady profesora Walter Veith Totalny Atak, na początek odcinek 17, pozdrawiam.
 • This commment is unpublished.
  Beata · 2 lata temu
  Życzę ,aby chociaż połowa pastorów protestanckich miała taką oglądalność jak Marcin Zieliński lub ks. Szustak, chyba nie ma w Polsce Kościoła protestanckiego, który by nie uległ rozłamowi lub rozpadowi, każdy ma rację i każdy protestant ocenia i osądza innych, brak pokory i pokuty jest nagminne we wspólnotach protestanckich, błogosławmy innych i uczmy się od siebie nawzajem. A wiele można się nauczyć od wspólnot charyzmatycznych KK
  • This commment is unpublished.
   Krystek · 2 lata temu
   @Beata Tu nie ma miejsca na życzenia, Bóg Jehowa określił drogę i nie ma co dywagować. Albo szacunek i posłuszeństwo by być dzieckiem Boga albo koncert życzeń i być sługą szatana, Proszę pomyśleć czyją wolę mamy pełnić jako stworzenie Boże. Krystek.
  • This commment is unpublished.
   Emcik · 2 lata temu
   @Beata Oglądalnośc jak Jezus?
 • This commment is unpublished.
  natasza · 2 lata temu
  Pastor Cyrikas był "zagorzałym katolikiem" ... chyba to tłumaczy to zacietrzewienie, które dostrzegam.
 • This commment is unpublished.
  Robert · 2 lata temu
  Rozróżnimy między narodzonymi na nowo katolikami którzy jeszcze są w Kościele Rzymskim a kościołem Rzymskokatolickim z jego hierarchią, dogmatami i całością co sobą prezentuje.
  To są dwie odrębne rzeczy, ja mogę modlić się z katolikiem o Ducha Bożego ale brzydzę się ekuenią
 • This commment is unpublished.
  Uczeń Jezusa · 2 lata temu
  Ekumenia to Babilon, a Bóg wzywa nas do wyjścia z niego PRZED jego osądzeniem (Apokalipsa 18 rozdział). 
  Czytajmy na nowo Ewangelie i Apokalipsę, która opisuje nasze czasy. 
  Boga nie znajdziemy w ŻADNYM kościele, ale TYLKO w Słowie Bożym i w modlitwie.
  Pan Jezus nie założył ŻADNEJ religii ani kościoła. 
  On zaprasza nas do KRÓLESTWA BOŻEGO przez NOWE NARODZENIE czyli:
  * pokutę - odwrócenie się od grzechów
  * chrzest w wodzie - po pokucie
  * chrzest w duchu - przyjęcie Ducha Świętego
  (Ewangelia Jana 3 rozdział)

  ”Wyjdźcie z niego ludu mój, aby  nie uczestniczyć w jego grzechach i aby was nie dotknęły plagi na niego s*a*a*ące” (Ap. 18:4)
 • This commment is unpublished.
  stopwatykan · 1 lata temu
  ekumenia to jeden z wymysłów Watykanu mających na celu zniszczenie nie katolickich kościołów, jak tacy "liderzy " kościoław ewangelicznych mogą się modlić z ludźmi wyznającymi bałwana maryję czy mający ojca świętego w Rzymie, te dwie rzeczy przesądzają, że wyznają oni innego boga, czwórcę a głową ich kościoła nie jest Jezus tylko cesarz rzymski zwany papieżem
 • This commment is unpublished.
  Biblia też o tym mówi · 1 lata temu
  Kościół katolicki możma trochę porównać z ludem samarii z czasów Jezusa. Trochę prawdy wiele fałszu. Ap. Paweł pisał, że nir może być przymierza wietzą ego z niewierzącym i ja odnoszę to do sprawy ekumenii również. Dlacxego? Kościół katolicki nie naucza w zgodzie z Biblią w wielu najważniejszych kwestiach: Biblia naucza, że Jezus jest jedyną ofiarą za nasz grzech, natomiast w kk jest istny wysyp dodatkowych rzeczy które to człowiek musi robić by być zbawionym. Np. Chrzest niemowlęcy, spowiedź z pokutą, uczestnictwo w eucharystii, odprawianie mszy w intencji już zmarłych by krócej byli w czyścu. 

Ostatnie komentarze

Czy komukolwiek z Was śnił się dinozaur? Skoro ludzie żyli razem z dinozaurami, to powinny one pokazywać się w snach. A tak poza tym wszelkie ...
@LysyTo nie przekresla przeslania Chrystusa-Boga i Czlowieka na chwilę,by poprzez człowiecze cierpienie być bliżej ludzi,zostać zrozumianym  i wskazać,iz tu na Ziemi jest etap,a Wszechświat nie ...
Trochę mała ta fala. Żadnej piany z niej nie będzie.Musicie się bardziej postarać żeby wywołać kolejną psychozę.
@ElaEla, czy ty w tej chasbarze to tak dla korzyści  czy z przekonania(głupoty)?
bluźnierczy allah-azathoth i jego kacerski prorok muhammad-alhazred, ich dzieła to koran-azif
@Urlyk kult św Ulric-a jest lepszy jak to całe Bergoglio

tuwszystkiekomentarze1

Please publish modules in offcanvas position.