Polski kościół ewangeliczny o polityce klimatycznej UE. "Biada"

Polski kościół ewangeliczny o polityce klimatycznej UE. "Biada"

piątek, 09 luty 2024 15:39
Polski kościół ewangeliczny o polityce klimatycznej UE. "Biada" fot. Pixabay.com

Polityka klimatyczna Unii Europejskiej budzi ostatnio duże emocje. Okazuje się, że także wśród chrześcijan.

W Brukseli słychać coraz ambitniejsze założenia w tej dziedzinie. Komisja Europejska zaleciła właśnie redukcję emisji CO2 do atmosfery o 90 procent do 2040 roku.

To rzecz jasna wiąże się z koniecznością przekształcenia całych sektorów gospodarek. Również ze wzrostem cen energii ze względu na opłaty za emisje gazów cieplarnianych. Już od lipca radykalnie mogą poszybować w górę opłaty za prąd, także w przypadku gospodarstw domowych. Ten wzrost może sięgnąć nawet 80 procent.

Co więcej, od 2035 roku na rynek trafiać mają głównie samochody bezemisyjne. Tymczasem auta elektryczne, przynajmniej na razie, są w praktyce towarem luksusowym. W szczególności w dużych miastach dodatkowo przybywa ograniczeń dla kierowców poruszających się własnym samochodem. Powstają tzw. strefy czystego transportu - niemile widziane są w nich starsze auta niespełniające standardów emisji.

Klimatystom przeszkadza również działalność rolna. Ją także oskarżają o nadmierną emisję gazów cieplarnianych do atmosfery. Zaczęło się rozważać nawet sposoby powstrzymania emisji do atmosfery metanu emitowanego przez krowy (tak jakby krów nie było przez poprzednie tysiąclecia...).

Rolnicy dostrzegają, co się święci. Już teraz cierpią z powodu nadmiernych kosztów produkcji. W wielu państwach Unii, w tym w Polsce, wyjechali w proteście traktorami na ulice, blokując drogi. Biorą udział w demonstracjach.

Unijna polityka klimatyczna ma wielu krytyków.

Reklama

Głos w jej sprawie zabrał właśnie Zbór Kościoła Chrześcijan Wiary Ewangelicznej "Odnowa" w Dąbrowie Górniczej. Na facebookowym profilu wspólnoty pojawił się komiks, ukazujący ekoaktywistkę w dwóch sceneriach.

W pierwszej głoszącą "potrzebujemy więcej unijnej polityki klimatycznej!", stojącą pośród kwitnących drzew, a także pasących się krów i owiec.

I w drugiej, gdzie piękną przyrodę zastąpiono panelami fotowoltaicznymi i metalowymi wiatrakami. Polityka klimatyczna została wdrożona.

"Dużo lepiej!" - mówi tym razem komiksowa aktywistka.

Oczywiście komiks ma charakter ironiczny, aczkolwiek dający do myślenia...

Kościół zamieścił też komentarz - fragment z Księgi Izajasza 5,20-21:

""Biada tym, którzy zło nazywają dobrem, a dobro złem; którzy ciemność uważają za światłość, a światłość za ciemność; którzy gorycz uważają za słodycz, a słodycz za gorycz! Biada tym, którzy we własnych oczach uchodzą za mądrych i uważają się za roztropnych!"

Ostatnio zmieniany piątek, 09 luty 2024 16:03
Napisz tu...
znakow zostalo.
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.
  • This commment is unpublished.
    Tom · 21 dni temu
    Dziękuję Bogu za obietnice nowej ziemi i nowego nieba. Obj 21:1-5: "I widziałem nowe niebo i nową ziemię; albowiem pierwsze niebo i pierwsza ziemia przeminęły, i morza już nie ma. I widziałem miasto święte, nowe Jeruzalem, zstępujące z nieba od Boga, przygotowane jak przyozdobiona oblubienica dla męża swego. I usłyszałem donośny głos z tronu mówiący: Oto przybytek Boga między ludźmi! I będzie mieszkał z nimi, a oni będą ludem jego, a sam Bóg będzie z nimi. I otrze wszelką łzę z oczu ich, i śmierci już nie będzie; ani smutku, ani krzyku, ani mozołu już nie będzie; albowiem pierwsze rzeczy przeminęły. I rzekł Ten, który siedział na tronie: Oto wszystko nowym czynię. I mówi: Napisz to, gdyż słowa te są pewne i prawdziwe."
  • This commment is unpublished.
    towarzysz · 11 dni temu
    Pastorek sch Koszalin w pełni popiera taką politykę, także zbór zborowi nie równy

Ostatnie komentarze

Wierzacy Marian Weclawek-spiacy prorok z Leszna twierdzil ze konca swiata nie bedzie w 2012  a wojna zacznie sie w 2024 lub 2025 w Kosowie. Swoja ...
Czytałem biblię wiele razy teraz czytam od nowa po resecie umysłu. Byłem katolikiem potem św Jehowy, dzisiaj jestem wolnym człowiekiem. Biblia to mitologia to co ...
@Nataszazgadzsm się z tym co napisałaś 
bardzo naciągany artykuł , wprowadzający czytelników w błąd
jeszcze ktoś się na tych szarlatanów nabiera u nas?
Przesluchajcie tego wywiadu bez emocji, jakosc wypowiedzi Putina, wszystko jest klarowne i wywarzone, caly ten konflikt zostal sprowokowany przez Zachod i jest podtrzymywany przez Zachod. ...
@Tadzik Coś podobnego.Katolik jest zawsze drugiej kategorii i oczywiście ulomny w mysleniu,czytaniu Biblii i we wszystkim,co sie tyczy zakonu.Ale jak nietrudno zauwazyc, ma w sobie mniej ...
@YvonnKtos bil pokłony przed tym pomnikiem?Bo jakos nie słyszałem?Czy polski naród  wg co poniektorych jest ulomny?Podobizny czegokolwiek ,a nie kogokolwiek.Wszystko moze byc bałwanem,a dlaczego ma ...

tuwszystkiekomentarze1

Please publish modules in offcanvas position.