Wydrukuj tę stronę
Reklama

Algieria: tysiące muzułmanów starają się dowiedzieć więcej o chrześcijaństwie

niedziela, 17 maj 2015 14:58
Algieria: tysiące muzułmanów starają się dowiedzieć więcej o chrześcijaństwie fot. crossmap.com

Coraz większe zainteresowanie Biblią i chrześcijaństwem w Algierii. Według doniesień, liczby idą w tysiące.

Muzułmanie w tym kraju, rozczarowani tzw. arabską wiosną i powstaniem brutalnego islamu, masowo proszą o Biblie, a wielu zostaje chrześcijanami - informuje dystrybutor Pisma Świętego w Algierii.

Ali Khidri, sekretarz Towarzystwa Biblijnego w tym kraju, powiedział katolickiemu tygodnikowi "The Tablet", że każdego miesiąca przyjmuje w biurze w Algierze setki ludzi proszących o Biblię. Tysiące przychodzą do kościołów, by dowiedzieć się więcej o wierze chrześcijańskiej.

Według Khidriego, muzułmanie zaczynają mieć wątpliwości co do islamu, patrząc na akty dokonywane w jego imieniu.

- Coraz bardziej mają wrażenie, że to jest prawdziwe oblicze islamu - mówi.

Działalność na rzecz ewangelii podejmują tymczasem ludzie, którzy już się nawrócili. Produkują programy telewizyjne, by zapoznawać Algierczyków z Biblią. W docieraniu do muzułmanów przydaje im się wiedza o Koranie.

Według Towarzystwa Biblijnego, w Algierii mieszka obecnie od 100 do 200 tys. chrześcijan. 30 lat temu było ich zaledwie 2 tys.

Dokładne dane są obecnie niemożliwe do ustalenia, ponieważ otwarte praktykowanie chrześcijańskiej wiary w Algierii nie jest mile widziane. Od czasu prezydenckiego dekretu z 2006 roku ewangelizacja jest uznawana w tym kraju za przestępstwo, a niemuzułmańskie praktyki kultu są ograniczone do zaakceptowanych przez władze lokalizacji. Rozdawanie Biblii może skutkować pięcioletnią karą więzienia lub deportacją w przypadku duchownych z zagranicy.

Mimo to Towarzystwo Biblijne wskazuje, że tylko w 2013 roku 2 tys. osób przyjęło chrzest. Funkcjonuje 48 zarejestrowanych protestanckich wspólnot i około 200 podziemnych, które spotykają się po domach. Według tych danych, jest także kilkadziesiąt wspólnot katolickich. Uczęszczają do nich jednak głównie osoby niepochodzące z Algierii.

Jak zauważa Ali Khidri, w kraju tym często tolerowane są nawrócenia wśród Berberów, ponieważ byli oni chrześcijanami jeszcze przed przyjściem islamu na te ziemie.

Czytaj także: Muzułmanin zadzwonił do chrześcijańskiej telewizji. To, co stało się potem, było niezwykłe (WIDEO)

Źródło: The Tablet

Reklama

Chcesz więcej informacji od ChnNews.pl?