Warszawa

9°C

  Ksiądz: każdy wierzący jest kapłanem

  Ksiądz: każdy wierzący jest kapłanem

  piątek, 30 marzec 2018 14:41
  Ksiądz: każdy wierzący jest kapłanem fot. churchlife.nd.edu

  Mówi się, że to księża są kapłanami. Tymczasem ten ksiądz mówi coś, co każe mocno zastanowić się nad tą tezą.

  W artykule "To jest święto wszystkich. Każdy z nas jest kapłanem" na portalu Deon.pl ks. Szewczyk zauważa, że już Jezus był "w pewnym sensie człowiekiem świeckim". Sam nie nazywał siebie kapłanem, ale został uznany za "najwyższego Kapłana", bo ukazał ludziom Boga i pojednał ich z Ojcem, oddając swoje życie.

  Kiedy umarł na krzyżu, zasłona świątyni rozdarła się i droga do Ojca stanęła przed ludzkością otworem.

  "Ukrzyżowany jest kapłanem prawdziwym, bo naprawdę w Nim zobaczyliśmy na własne oczy Boga, który jest miłością. Jest też kapłanem jedynym: nikt podobny do Niego dotąd się nie pojawił i pewnie już się nie pojawi, bo i po co? Kto widzi Jezusa, widzi Ojca" - stwierdza ksiądz Szewczyk.

  Zauważa, że to kapłaństwo jest inne, bo "obchodzi się bez świątyni, bez ołtarza i ofiary". Wszystko zawiera się bowiem w samym Chrystusie. To jego życie jest barankiem ofiarnym.

  Autor artykułu zauważa, że dzięki ofierze Jezusa Kościół złożony z ludzi złączonych przez wiarę z Nim stał się ludem kapłańskim, który "razem z nim oddaje życie w codzienności, otwierając niebo wszędzie tam, gdzie się pojawi".

  Jezus tym samym "rozlał swoje kapłaństwo" w sercach tych, którzy do niego należą.

  "Bóg jest tam, gdzie miłość wzajemna, a kapłanem - tym prawdziwym, ukazującym Boga, dającym dostęp do Niego - jest ten, kto kocha i służy" - czytamy.

  Ks. Szewczyk zwraca też uwagę, że podczas Wieczerzy Pańskiej Jezus powiedział uczniom, by kosztowali chleba i wina i by czynili to "na Jego pamiątkę", a więc by pamiętali o śmierci Pana. Czynimi to także, by "mieć udział w Ciele i Krwi Jezusa".

  Wskazuje, że w Wielki Czwartek to nie księża zostali ustanowieni kapłanami, ale Jezus, a wraz z nim powstała "rzesza nowych kapłanów".

  Cały artykuł na Deon.pl

  Na podstawie: Deon.pl

  Zobacz także: Polski ksiądz: nie ma już urzędu kapłana

  REKLAMA

  Dodaj komentarz

  Komentarze  

  0 # Nie każdy może być kapłanemfenix 2018-09-29 11:13
  Musiałby złożyć 3 śluby Bogu: wierności , czystości i ubóstwa . Poza tym zgromadzenie zakonne wymusza inne reguły, które kapłana obowiązują . Nie ma kapłana bez zgromadzenia zakonnego , tylko św. Franciszek z XIII wieku miał taką sytuację, że miał tylko kilku braci, gdy u papieża uzyskał zgodę na zatwierdzenie nowego zakonu franciszkanów.
  Odpowiedz
  -1 # RE: Ksiądz: każdy wierzący jest kapłanemJean Sarthois 2018-07-16 19:36
  Ten ksiądz albo nie jest księdzem - w każdym razie nie katolickim albo może teraz tak ich w seminariach uczą??? Przecież to są po prostu bzdury!!!!.
  Myli kapłaństwo sakramentalne (ministerialne) z kapłaństwem wiernych. Kaplan to "składający ofiarę Bogu na ołtarzu". Chrystus był i pozostaje jedynym i wyjątkowym kapłanem - był ofiarnikiem ofiary, która był On sam. Ta ofiarę złożył ZA Wszystkich ale nie DLA Wszystkich. Odkupił dusze oczekujące na nadejście Mesjasza, którego przyjście Pan Bóg obiecał Adamowi i Ewie... "Zstąpił do piekieł..." a wcześniej - po ostatniej wieczerzy ustanowił w obecności Apostołów ze od teraz Jego Ciałem jest TO tutaj wskazując na chleb który od tej chwili staje się Hostia. Nakazał TO!!! czynić na swoja pamiątkę. Niestety moderniści kładą główny "nacisk" na "pamiątkę" a nie na "czyńcie to".
  W ten sposób Pan Jezus wskazał, ze Jego Ofiara ma trwać a msza św będzie "uobecnianiem TEJ" Jego Ofiary składanej za tych (tzn zastępując ich w składaniu ofiary), którzy udział w tej ofierze wezmą - czyli przyjmą Jego Naukę i sakramenty. Nie mógł przecież składać Ofiary Bogu za przyszłych grzeszników - tak "do przodu - na zapas"... Ale przekazał Apostołom i Ich sukcesorom zadanie składania wciąż tej samej Swojej Ofiary, lecz w sposób bezkrwawy oraz władze nad sakramentami i moc odpuszczania grzechów. Stad na ołtarzu, który upodabnia się do Golgoty i sarkofagu Chrystusa pali się 6 świec które wraz z tabernakulum reprezentują 7 sakramentów...w tym sakrament kapłaństwa w którym to jesteśmy "zanurzeni" ale nie mając świeceń kapłańskich tylko uczestniczymy w ofierze ołtarzowej składanej przez Chrystusa rękoma kapłana.
  Jedyna żertwa w tej ofierze to chleb - Hostia Niepokalana. I dlatego kapłan mówi te słowa : "Módlcie się, bracia, aby moją i waszą ofiarę przyjął Bóg Ojciec wszechmogący".
  "Moja i wasza" to znaczy ta ofiara (Hostia) jest tak moja jak i wasza ofiara. Jakże często mylone są te słowa dając do zrozumienia ze niby kapłan składa sobie jedna ofiarę a wierni to co ze sobą przynieśli - chleb wino,owoce pracy ludzkiej, rożne przedmioty czy czyny... Otóż nie!!! - mowa o prawdziwej mszy św - Mszy św wszechczasow odprawianej przez kapłana z sukcesja apostolska, który podchodząc do ołtarza mówi : "Introibo ad altare Dei." (przystąpię do ołtarza Bożego) a nie buongiorno fratelli czy nawet "Pan z wami".
  Pan Jezus w Wielki Czwartek nie był "przewodniczącym zgromadzenia wiernych" - jak to teraz określają role kapłana. Poprzez kapłaństwo sakramentalne - poprzez posługę sakramentalna kapłana i dalej przez Czyściec, który jest miejscem Bożego Miłosierdzia Bóg daje nam szanse Jego posiadania - zbawienia duszy. Poza Kościołem Chrystusowym nie ma zbawienia. Modernisci spłaszczają instytucje kapłana - kaplan to tez człowiek...ba! - ma nawet swoja orientacje seksualna... Precz ze sutanna - pokrowcem na parasol jak o niej mawial zalozyciel Opus Dei... Tymczasem kapłan ważnie wyświecony - jak niektórzy podkreślają - podczas świeceń otrzymuje druga dusze.
  .
  Odpowiedz
  -1 # wszyscyśmy kapłanamiadamiela 2018-07-13 11:24
  Przeczytajcie List do Hebrajczyków. Tam dowiecie się, że Chrystus złożył jedną po wsze czasy doskonałą Ofiarę, aby żadnej za grzechy ofiary już składać nie było trzeba. Ap. Piotr w Pierwszym Liście dodaje, że wszyscy powinniśmy składać ofiary dziękczynne swoim sercem.
  Odpowiedz
  +1 # Dobre :)ludzik 2018-06-16 19:51
  Damian A wyżej napisał:
  To ty nie wiesz, że apostołowie spowiadali?
  -----------
  Hahaha to ciekawe gdzie to pisze? :)
  W mojej biblii nie mogę za Chiny znaleźć.. ) dawno się tak nie uśmiałem, przy czytaniu biblii.
  Odpowiedz

  Please publish modules in offcanvas position.