Polski pastor o Dniu Wszystkich Świętych

Polski pastor o Dniu Wszystkich Świętych

czwartek, 01 listopad 2018 19:37
Polski pastor o Dniu Wszystkich Świętych fot. Pixabay.com

Dzień Wszystkich Świętych inaczej jest postrzegany przez protestantów niż przez katolików - pisze na swoim blogu pastor Ewangelicznego Kościoła Reformowanego w Gdańsku - Paweł Bartosik.

Jak pisze, protestanci, jak katolicy, wierzą, że dusza ludzka przeżywa śmierć i zachowuje świadomość. Wierzą w zmartwychwstanie ciał w Dniu Sądu i życie wieczne dla osób ufających Chrystusowi, a także wieczne potępienie dla tych, którzy pozostali w obojętności lub wrogości wobec Boga.

pawelbartosikBartosik wskazuje, że w przeciwieństwie do Kościoła rzymskokatolickiego protestanci wierzą, że dusza po śmierci trafia albo do nieba albo do piekła (Mt. 7,13). Odrzucają nauczanie na temat czyśćca, ponieważ "nie znajdują w Biblii wypowiedzi na temat jego istnienia". W ich przekonaniu nauka o czyśćcu pomniejsza skuteczność ofiary Chrystusa, bo sugeruje, że Syn Boży nie umarł za wszystkie grzechy, skoro za niektóre z nich dusza zbawionej osoby musi odcierpieć w czyśćcu. Wskazuje, że jest inny sposób oczyszczenia (ogień czyśćcowy) niż krew Chrystusa i daje "złudną nadzieję na zbawienie ludziom, którzy szukają drogi bez konieczności szczerego nawrócenia do Boga".

Według pastora Pawła, nauczanie o czyśćcu zaprzecza Bożej sprawiedliwości, bo w świetle istnienia takiego miejsca kara za grzechy chrześcijanina jest wymierzana dwukrotnie - raz na Chrystusie na krzyżu i drugi raz na grzeszniku w czyśćcu.

Jeśli chodzi o sposób obchodzenia Dnia Wszystkich Świętych, pastor tłumaczy, że protestanci "rozpoznają" fakt istnienia takiego dnia w kalendarzu. Nie ma on jednak dla nich wymowy religijnej, bo nie wierzą w odpusty i istnienie czyśćca. Nie modlą się więc "do oraz za" dusze zmarłych, bo wierzą w Bożą sprawiedliwość.

"Bóg jest tym rodzajem Sędziego, który nie jest podatny na wpływy, finansowe profity i "naciski" z zewnątrz" - wskazuje.

Jak pisze, dzień ten jest dla protestantów okazją do odwiedzenia grobów bliskich i wspominania ich. To także dzień refleksji nad życiem i jego znaczeniem.

Odnosząc się do kwestii tego, kto jest "święty" Paweł Bartosik przypomina, że Biblia nazywa w ten sposób wszystkich chrześcijan. Większość listów apostoła Pawła rozpoczyna się od wskazania ich adresatów. Są to "święci w Koryncie" (1 Kor. 1,2), "święci w Kolosach" (Kol. 1,2) czy "święci w Efezie" (Ef. 1,1). W tych listach apostoł odnosi się do wierzących w Chrystusa członków tych kościołów.

Chrześcijanie są świętymi nie ze względu na swoje zasługi czy własną świętość, ale ze względu na świętość Chrystusa, która została im przypisana przez wiarę - zauważa pastor.

"Zatem biblijne nauczanie w temacie świętości brzmi: "Bądźcie święci, boście święci". Prowadźcie święte życie, ponieważ Bóg uświęcił was krwią Syna Bożego i nazwał was świętymi. Postępujcie jak przystoi na powołanie wasze (Ef 4:1)" - wskazuje Paweł Bartosik.

Cały artykuł pastora na jego blogu tutaj

Napisz tu...
znakow zostalo.
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Skomentuj jako pierwszy.

Ostatnie komentarze

@Ten który przybył za wcześWidać że ten artykuł napisał ktoś kto nie ma pojęcia o Bogu i Biblii 
Na wybory NA KONFEDERACJĘ 9.06.24 tam sa jeszcze normalne Boze wartosci,mozemy jeszcze stanac za wsrtosciami naszego Ojca w niebie,idz na wybory
"ewangelizator"
Czy komukolwiek z Was śnił się dinozaur? Skoro ludzie żyli razem z dinozaurami, to powinny one pokazywać się w snach. A tak poza tym wszelkie ...
@LysyTo nie przekresla przeslania Chrystusa-Boga i Czlowieka na chwilę,by poprzez człowiecze cierpienie być bliżej ludzi,zostać zrozumianym  i wskazać,iz tu na Ziemi jest etap,a Wszechświat nie ...
Trochę mała ta fala. Żadnej piany z niej nie będzie.Musicie się bardziej postarać żeby wywołać kolejną psychozę.
@ElaEla, czy ty w tej chasbarze to tak dla korzyści  czy z przekonania(głupoty)?

tuwszystkiekomentarze1

Please publish modules in offcanvas position.