Reklama

Pastorzy o Wniebowzięciu Maryi

Pastorzy o Wniebowzięciu Maryi

poniedziałek, 15 sierpień 2022 15:51
Pastorzy o Wniebowzięciu Maryi fot. Assumption University of Thailand

Dziś wierni Kościoła rzymskokatolickiego obchodzą święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Komentarze do tego dogmatu opublikowali polscy pastorzy.

Reklama

To pastor Ewangelicznego Kościoła Reformowanego w Gdańsku - Paweł Bartosik oraz pastor Chrześcijańskiej Wspólnoty Ewangelicznej "Nowe narodzenie" w Tarnowskich Górach - Bartłomiej Kurylas.

Bartosik porównał podejście katolików oraz protestantów do wspomnianego dogmatu. W mediach społecznościowych napisał:

"Katolickie podejście do dogmatu o Wniebowzięciu NMP: Usankcjonujmy w 1950 r. wiarę ludu w postaci oficjalnego nauczania.

Protestanckie podejście do dogmatu o Wniebowzięciu NMP: Sprawdźmy czy wiara ludu zgadza się z treścią Pisma Świętego".

Reklama

Z kolei Kurylas przypomniał dzieje Marii wynikające z opisu Pisma Świętego. Napisał między innymi:

"Podczas wesela w Kanie – był to początek publicznej działalności Jezusa – kiedy Maria spróbowała zainterweniować w sprawie braku wina, Jezus odpowiedział jej wyraźnie, że sposób, w jaki Bóg wypełnia swoje plany, nie zależy od jej zabiegów.

„Jezus Jej odpowiedział: Czyż to moja lub Twoja sprawa, Niewiasto? [Czyż] jeszcze nie nadeszła godzina moja.” 2 (J 2,4)".

Następnie pastor zaznaczył:

"Jezus wyraził publicznie, nie tylko krewnym, ale również swojej matce, że dla Niego więzy duchowe są ważniejsze od cielesnych:

„Ktoś rzekł do Niego: Oto Twoja Matka i Twoi bracia stoją na dworze i chcą mówić z Tobą. Lecz On odpowiedział temu, który Mu to oznajmił: Któż jest moją matką i którzy są moimi braćmi? I wyciągnąwszy rękę ku swoim uczniom, rzekł: Oto moja matka i moi bracia. Bo kto pełni wolę Ojca mojego, który jest w niebie, ten jest Mi bratem, siostrą i matką.” (Mt 12,47-50)".

Kurylas zauważa, że ostatnia wzmianka o Marii pojawia się w Dziejach Apostolskich 1,14, gdzie przebywała wraz z uczniami Jezusa podczas wspólnej modlitwy.

"Z faktu, że w dalszych częściach Dziejów Apostolskich i w listach Nowego Testamentu nie wspomina się o niej, wynika, że Maria nie pragnęła szczególnej czci, ale w posłuszeństwie i pokorze wraz z innymi chrześcijanami przyczyniała się do budowania Kościoła" - czytamy we wpisie.

Pastor z Tarnowskich Gór wskazuje, że w Piśmie Świętym nie ma mowy o wniebowzięciu Maryi.

"Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny jest również przedmiotem dogmatu Kościoła katolickiego, ogłoszonego w konstytucji apostolskiej Munificentissimus Deus (Najszczodrobliwszy Bóg) w 1950 roku przez papieża Piusa XII. Dogmat ten stwierdza, że po zakończeniu swojego ziemskiego życia Najświętsza Maryja Panna została z ciałem i duszą wzięta do wiecznej chwały. Wniebowzięcie zajęło miejsce Zaśnięcia, które w VII wieku zostało ustalone w Rzymie. Nie ma żadnej wzmianki na ten temat w Piśmie Świętym.

Decyzję czy biblijnie czy tradycyjnie - musisz podjąć sam.
To również wybór pomiędzy prawdą a kłamstwem. Pomiędzy Słowem Boga a słowem człowieka" - napisał Bartłomiej Kurylas.

Na podstawie: Facebook/Paweł Bartosik/Bartłomiej Kurylas

Napisz tu...
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.
 • This commment is unpublished.
  Kuba · 1 mies. temu
  Polski mariawityzm to wyjatkowo polska specyfika w kosciele katolickim ostatnich stu lat.pl.wikipedia.org/wiki/MariawityzmWatykan z tym walczyl ale widac slabo lub przegral. Na swiecie tego nie ma w Kosciele Katolickim-maryjnosci lub mariawityzmu
  w tak zaawansowanym stopniu
  Wierze ze Bog Ojciec wybral na ziemska matke Syna Bozego osobe wyjatkowa , skromna i posluczna, bojaca sie Boga, najprawdopodobniej swieta.katolik
  • This commment is unpublished.
   Natasza · 1 mies. temu
   @Kuba Mariawityzm był przede wszystkim religią ludzi biednych,  z Kongresówki, którym przeszkadzał blichtr kościoła katolickiego. Przełom XIX/XX to moment budzenia się w niższych warstwach świadomości społecznej, narodowej...  powstają kościoły narodowe,  rodzi się cały wachlarz poglądów i aktywności  społecznych od komunizmu  po partie chrześcijańskie, zachowawcze. Przy takiej burzliwej atmosferze i "fermencie społecznym",  w dobrym tego słowa znaczeniu było niemożliwe, żeby ten mariawityzm powstrzymać. Był strzałem w dziesiątkę. Ponadto mariawityzm miał dużo do zaoferowania kobietom. Nie musiały być przez całe życie służącymi dzieci i męża (o ile jeszcze nie bił i nie pił,  a to należało do rzadkości), jako zakonnice mariawickie mogły pozwolić sobie na odrobinę niezależności, edukacji i posłuchu w społeczeństwie. Jedna gałąź mojej rodziny przeszła na mariawityzm, m.in siostra mojej babci, jeszcze za cara  była zakonnicą u mariawitów, i uważam, że będąc katoliczką, bardzo biedną niestety, miałaby mniej od życia.  Nie miałaby tej niezależności i edukacji, skoro na wsiach powszechne było wtedy kształcenie jedynie chłopców.Niestety, zalety mariawitów kończą się jedynie na pracy społecznej. Samo objawienie mateczki Kozłowskiej, jej kult, i nacisk na czczenie Marii... niestety to niebiblijne herezje.
  • This commment is unpublished.
   Efezjanin · 1 mies. temu
   @Natasza A czemu pani zaraza osądza o herezje. Biblia to taka księga, którą podobno można interpretować na wiele sposobów. Owszem był pewien z ojców kościoła w IV wieku, który prosił aby nie czczono Marii. Jednak, wszystko jest kwestią stanu serca, jeśli katolik traktuje Marię jako kobietę wskazującą im Chrystusa, jak w Kanie Galilejskiej, to chyba nie jest to jeszcze żaden niezdrowy kult? W Kościele Prawosławnym bardzo szanuje się Marię Matkę Chrystusa, a jednak nikt tam jej nie czci. Podobnie jest w oficjalnej  nauce Kościoła Rzymsko - Katolickiego,  Niestety pobożność ludowa, to już inna trudna kwestia, ale wiedzę, że i z nią Duch Święty sobie świetnie poradzi, gdy będzie trzeba przekona i ten świat o grzechu i o sprawiedliwości i o sądzie! Myślę, że korzeń tkwi w ludziach "maryjnych" znacznie głębiej. Moim skromnym zdaniem wynika on z niezdrowych relacji z matkami i tęsknotą za miłością matczyną. To podobnie jak w z niezdrowych więziach z ojcami niektórych dzieci gdy się nawracają, rozpaczliwie wówczas lgną do Boga Ojca!  Czyńmy jednak wszystko wg. tego co mówi Boży Syn. Czy nie widzimy naprawdę tej głębokiej analogii, Przykazania Ojca "To jest Mój Syn Umiłowany Jego Słuchajcie" i Maryjnego wezwania "uczyńcie co Wam mówi Syn?"
  • This commment is unpublished.
   Efezjanin · 1 mies. temu
   @Natasza Przepraszam za literówkę, ale początek mojego zdania powyżej miał brzmieć - A czemu pani zaraz osądza...Pozdrawiam.
  • This commment is unpublished.
   Wiinicjusz · 1 mies. temu
   @Efezjanin Świetnie wyważony tekst ! 
  • This commment is unpublished.
   Natasza · 1 mies. temu
   @Efezjanin Właśnie dlatego,  że mariawityzm stawia objawienie przed Biblią.  Po drugie,  jakbyśmy się nie wzruszali losem sierot i ich tęsknotą za matczyną miłością,  co w dobie powstawania mariawityzmu było powszechne,  to niestety te emocje nie są fundamentem wiary.  Nie może być fundamentem wiary czyjaś trauma.  Tak samo fundamentem wiary nie jest ludowa pobożność.  Ona może być dodatkiem do sola scriptura,  lokalnym kolorytem.  Kiedy zaczyna być 'głównym paliwem',  może dojść do wielu nieszczęść. 
  • This commment is unpublished.
   Natasza · 1 mies. temu
   @Efezjanin Ludowa religijność dobrze trzyma się na Bałkanach,  w takiej Serbii.  Powiedz,  Momcilo dlaczego ty jesteś prawosławny?  Bo dziadek Dragoliub opowiadał,  że jego pradziadka Milutina Turcy ze skóry obdarli. 
  • This commment is unpublished.
   doktor świętej teologii · 1 mies. temu
   @Natasza Pan Jezus kiedyś powie protestantom, którzy będą twierdzić, że są zbawieni, bo prorokują, i czynią cuda, albo , że wyganiają demony, albo, że wierzą biblijnie (jak faryzeusze) i powie im Pan "NIGDY was nie znałem!, idźcie ode Mnie precz w ogień nieugaszony!"
 • This commment is unpublished.
  Leon X · 1 mies. temu
  Kult maryjny ma wiele analogi dawnymi kultami kobiecymi. W pogaństwie było ich bardzo wiele od Bliskiego Wschodu, Egipt po Grecje, Rzym.  Często miały cechy wspólne.  Nawet samą Marię z dzieciątkiem, przedawiano podobnie jak niegdyś Izydę. Kulty, wielkich,  reprezentacyjnych świątyń i sanktuariów gdzie ludzie otrzymywali pomoc i uzdrowienie,  często zlokaliowane w pobliżu " cudownych " źródeł.  Za tym kultem stoi jakiś czarci duch lub duchy współpracujące, które w jakiś sposób zaspakajają potrzeby swoich wyznawców,  odciągając ich od samego Zbawiciela i jego Ewangelii.  Są i tacy co mówią, że za tym kultem stoi sam Szatan, tylko, że na tę okoliczność założył suknię.  Nie gdzie indziej jak w Efezie Marię okrzyknięto theotokos. Wcześniej Efez krzyczał na cześć innej pani. 
 • This commment is unpublished.
  Leon X · 1 mies. temu
  Ten sam Efez w którym Maria zamieszkiwała wraz z Janem, swoim opiekunem i gdzie najprawdopodobniej zmarła licząc mniej lub więcej 70 wiosen. 
 • This commment is unpublished.
  Leon X · 1 mies. temu
  Ciekawi nas to co się działo z bohaterami NT dalej... Wiedzieli o tym autorzy apokryfów i na tym zarabiali dobre pieniądze.  Tak Maria ma dziś dwa groby jeden w Jerozolimie a drugi w Efezie.  Kościół katolicki usiłuje nas przekonać,  że z Marią stało się coś podobbego co spotkało Henocha i Eliasza . Nie da się tego wykazać,  udowodnić na sposób myślenia greckiego.  Z pewnością  JPII twierdził,  że Maria na pewno zmarła. Pewność mamy w tym że JHWE jest Bogiem zazdrosym o swój kult i nie dzieli się nim z ludźmi a Maria była człowiekiem z krwi i kości.  Dostała Ducha Świętego jak i inni. Fajna sprawa. 
 • This commment is unpublished.
  Tubal · 1 mies. temu
  Kościół katolicki to zaczątek wielkiej niedządnicy. Każdy kto się z nią łączy duchowo uprawia nierząd. Kult maryji nie ma nic wspólnego z bogobojną niewiastą z Pisma Świętego. 
  • This commment is unpublished.
   DikTurpin · 24 dni temu
   @Tubal przeczytaj se chopie
   'The Early Papacy: To the Synod of Chalcedon in 451'i wtedy komentuj Kosciol Katolicki Boga JedynegoZ czterech mlodych pastorow studentow  udajacych sie na wakacje
   po przesluchanu audiobooka tej ksiazki nawrocilo sie na : katolicyzm trzech a jeden na prawoslawie.Jeden z nich mocno sie opieral i wybral luteranizm ale po roku jednakodszedl do Kosciola Katolickiego.Prawdziwa historia opisana w czasopismie 'The catholic Compass'
  • This commment is unpublished.
   zielonoświątkowiec · 16 dni temu
   @Tubal Wstyd mi za ciebie bracie takie pomyje wylewasz na swoich BRACI w CHRYSTUSIE? Maria Matka Jezusa Pana naszego nie zasłużyła sobie na taki brak szacunku! Nikt ci nie każe się modlić do niej, ale przynjamniej zachowuj resztki przyzwoitości! Będę się modlił o ciebie! Niech Duch Święty wskaże ci prawdę! 
  • This commment is unpublished.
   Tubal · 15 dni temu
   @zielonoświątkowiec Do kogo piszesz bracie?
 • This commment is unpublished.
  ABC · 1 mies. temu
  Skąd z Bibli protestanci wywodzą sola scripta? Dzieki z góry.

Ostatnie komentarze

jureczek
@aniapolecam wszystkim zainteresować się jacy to "prawdziwi" prorocy, jacy zaangażowani mówcy - a polacy ciągle zapatrzeni w takich jak oni!https://www.youtube.com/watch?v=Yoffm4OIn-4
refleksja
@Rafael Tiowoce widać już dawno - niestety nic dobrego! Zamiast czerpać ze źródła jakim jest Słowo Boże i uczyc się słuchac Ducha Świetego samodzielnie, zaczęto zapraszać ...
uczeń Pana Jezusa
@baptyzm ma mocJesteś żałosny, za kogo się uważasz? I kto cię upoważnił do takich opinii? Nie masz prawa oczerniać i pomawiać pastorów. Na 100 % nie działasz ...
uczeń Pana Jezusa
@baptyzm ma mocJesteś żałosny, za kogo się uważasz? I kto cię upoważnił do takich opinii? Nie masz prawa oczerniać i pomawiać pastorów. Na 100 % nie działasz ...
prawnik kościelny
@baptyzm ma mocA co tam nie właściwego? To są Kościoły Pana Jezusa i tyle. Moje marzenie aby każdy był ta zaangażowany w głoszenie Pana Jezusa Chrystusa i ...
baptyzm ma moc
@zielonoswiatkowiecTo sobie popatrz na strony internetowe koszalińskich zborów takich jak KZ Koszalin i SCh Koszalin

tuwszystkiekomentarze1

Please publish modules in offcanvas position.

Zachowaj
Cookies user prefences
Używamy plików cookies, byś mógł jak najlepiej korzystać z tego serwisu. Jeśli odmówisz ich wykorzysatnia, strona może nie funkcjonować jak należy.
Akceptuję
Odmawiam wszystkich
Więcej
Essential
These cookies are needed to make the website work correctly. You can not disable them.
chnnews.pl
Akceptuję
Funkcjonalne
Ten rodzaj cookies pomaga nam poprawiać efektywność prowadzonych działań marketingowych oraz dostosowywać je do Twoich potrzeb i preferencji np. poprzez zapamiętanie wszelkich wyborów dokonywanych na stronach.
e.dlx.addthis.com
Akceptuję
Odmawiam
addthis.com
Akceptuję
Odmawiam
dlx.addthis.com
Akceptuję
Odmawiam
Analityczne
Ten rodzaj cookies pozwala nam mierzyć ilość wizyt i zbierać informacje o źródłach ruchu, dzięki czemu możemy poprawić działanie naszej strony. Pomagają nam też dowiedzieć się, które strony są najbardziej popularne lub jak odwiedzający poruszają się po naszej witrynie. Jeśli zablokujesz ten rodzaj cookies nie będziemy mogli zbierać informacji o korzystaniu z witryny oraz nie będziemy w stanie monitorować jej wydajności.
addthis.com
Akceptuję
Odmawiam
quantserve.com
Akceptuję
Odmawiam
Reklamowe
W celu promowania niektórych usług, artykułów lub wydarzeń, możemy wykorzystywać reklamy, które wyświetlają się w innych serwisach internetowych. Ten rodzaj cookies służy do tego, aby wiadomości reklamowe były bardziej trafne oraz dostosowane do Twoich preferencji. Cookies zapobiegają też ponownemu pojawianiu się tych samych reklam. Reklamy te służą wyłącznie do informowania o prowadzonych działaniach. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej polityce prywatności.
Double Click/Google Marketing
Akceptuję
Odmawiam
Casale Media
Akceptuję
Odmawiam
PubMatic
Akceptuję
Odmawiam
Quantserve.com
Akceptuję
Odmawiam
mookie1.com
Akceptuję
Odmawiam
innovid.com
Akceptuję
Odmawiam
hit.gemius.pl
Akceptuję
Odmawiam