Słowa papieża na temat bicia dzieci wywołały kontrowersje. Oto co powiedział

Słowa papieża na temat bicia dzieci wywołały kontrowersje. Oto co powiedział

piątek, 06 luty 2015 18:35
Słowa papieża na temat bicia dzieci wywołały kontrowersje. Oto co powiedział fot. Pixabay.com

Refleksje papieża Franciszka na temat roli ojca w rodzinie wywołały kontrowersje w mediach.

Wątpliwości wzbudziły jego słowa na temat karcenia fizycznego dzieci. Oto co powiedział Franciszek:

"Ojcowie muszą być cierpliwi. Ileż razy nie pozostaje nic innego, jak czekać; modlić się i czekać z cierpliwością, łagodnością, wielkodusznością, miłosierdziem. Dobry ojciec umie czekać i przebaczać z głębi serca. Oczywiście umie też stanowczo upomnieć, bo nie chodzi o ojca słabego, uległego, sentymentalnego. Ojciec, który umie upomnieć bez upokarzania, to ten sam, który umie chronić nie szczędząc siebie. Słyszałem kiedyś, jak podczas jakiegoś spotkania rodzinnego ojciec stwierdził: "ja czasem muszę trochę uderzyć moje dzieci, ale nigdy nie biję po twarzy, by ich nie poniżyć". To wspaniałe. On miał poczucie godności. Powinien ukarać, zrobić rzecz właściwą, a potem iść dalej”.

Na reakcję na takie słowa nie trzeba było długo czekać.

"Fizyczna kara dla dziecka jest dopuszczalna, ale nie powinna go poniżać - wynika z katechezy Franciszka" - podsumowuje słowa papieża portal TVN24.pl.

Serwis natemat.pl pisze: "papież zaskoczył wiernych i katolickich publicystów, mówiąc, że zdarzają się sytuacje, kiedy rodzic może podnieść rękę na dziecko".

Z kolei serwis internetowy Polskiego Radia cytuje słowa publicystki z portalu Ekumenizm.pl. Miała ona powiedzieć, że "księża, z Franciszkiem na czele, nic nie wiedzą o wychowaniu".

Słowa papieża wywołały mieszane uczucia także poza granicami naszego kraju.

Niemieckie Stowarzyszenie Ochrony dzieci potępiło tę wypowiedź.

- On jest światowym przywódcą. Słucha go cały świat. To szkodzi prawom dzieci na świecie - powiedziała szefowa stowarzyszenia - Paula Honkaken-Schoberth.

Z kolei koordynator Globalnego Aliansu Przeciwko Karom Fizycznym dla Dzieci, Peter Newell, oświadczył: "to rozczarowujące, że ktoś z tak dużym wpływem powiedział coś takiego".

W Polsce bicie dzieci jest zakazane przez prawo.

Przypomnijmy tymczasem, co o karceniu fizycznym dzieci mówi Pismo Święte:

"Kto żałuje swojej rózgi, nienawidzi swojego syna, lecz kto go kocha, karci go zawczasu." (Prz. 13,24)"

"Ćwicz swego syna, póki jeszcze jest nadzieja; lecz nie unoś się przy tym, aby nie spowodować jego śmierci." (Prz. 19,18)

"Głupota tkwi w sercu młodzieńca, lecz rózga karności wypędza ją stamtąd." (Prz. 22,15)

"Nie szczędź chłopcu karcenia; jeżeli go uderzysz rózgą, nie umrze. Ty go uderzysz rózgą, a jego duszę wyrwiesz z krainy umarłych." (Prz. 23,13-14).

"Rózga i karcenie dają mądrość, lecz nieposłuszny chłopiec przynosi wstyd swojej matce. Gdy występni stają się potężni, wtedy i grzech się wzmaga; lecz sprawiedliwi oglądać będą ich upadek. Karć swojego syna, a oszczędzi ci niepokoju i sprawi rozkosz twojej duszy." (Prz. 29,15-17).

"Dzieci, bądźcie posłuszne rodzicom swoim w Panu, bo to rzecz słuszna. Czcij ojca swego i matkę, to jest pierwsze przykazanie z obietnicą: Aby ci się dobrze działo i abyś długo żył na ziemi. A wy, ojcowie, nie pobudzajcie do gniewu dzieci swoich, lecz napominajcie i wychowujcie je w karności, dla Pana." (Ef. 6,1-4)

"Wy nie opieraliście się jeszcze aż do krwi w walce przeciw grzechowi i zapomnieliście o napomnieniu, które się zwraca do was jak do synów: Synu mój, nie lekceważ karania Pańskiego ani nie upadaj na duchu, gdy On cię doświadcza; bo kogo Pan miłuje, tego karze, i chłoszcze każdego syna, którego przyjmuje. Jeśli znosicie karanie, to Bóg obchodzi się z wami jak z synami; bo gdzie jest syn, którego by ojciec nie karał?" (Hbr. 12,4-7).

Źródło: Radio Watykańskie, TVN24.pl, The Telegraph, polskieradio.pl, natemat.pl

Napisz tu...
znakow zostalo.
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Skomentuj jako pierwszy.

Ostatnie komentarze

warto zobaczyć film dokumentalny na platformie HBO MAX
@LilaAle nie mówił tak o matce Pana.
Ten pastor który nazywa Matkę Boską Demonem? Jest znany pomiedzy Fundamentalnej protestanckiej polskiej połoni w Stanach i w Kanadzie… ma wielkie powodzenie.. przestraszajca herezja przeciwko ...
@Janek 72a kto to jest Stepanow ? jaki pastor ?
Od lat opowiada dyrdymały a naiwni słuchacze patrzą w niego jak w jakiegoś guru. Dość dobrze umie wykorzystywać dla swoich celów różnych utalentowanych ludzi a ...
fałszerskie bergoglio WMAWIA nam GRZECH WIECZNY PRZECIWKO DUCHOWI ŚWIĘTEMU czyli zrównywanie Boga z dJABŁEM
@HaniaCzy to nie ona była "osobistym doradcą duchowym" Trumpa za jego prezydentury?
Pani Cindy to fałszywy prorok.

tuwszystkiekomentarze1

Please publish modules in offcanvas position.