Warszawa

-1°C

  Donald Tusk wprost o tym, jakie plany w Brukseli mają dla Europy

  Donald Tusk wprost o tym, jakie plany w Brukseli mają dla Europy

  piątek, 06 maj 2016 20:02
  Donald Tusk w Rzymie Donald Tusk w Rzymie fot. YouTube

  Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk w debacie o stanie UE w Rzymie użył gorzkich słów, a jednocześnie przyznał, jakie są cele Brukseli.

  Podczas rozmów w stolicy Włoch z udziałem szefów unijnych instytucji padło wiele krytycznych słów odnośnie postawy tych państw członkowskich, które nie zamierzają przyjmować docierających do Europy migrantów.

  Donald Tusk przyznał, że Unia znajduje się w "ryzykownym i złożonym momencie". Wyjawił przy tym dalekosiężne plany Brukseli.

  "Jeden z moich kolegów w Brukseli, dość wysoko postawiony oficjel z jednej z instytucji, powiedział mi i myślę, że jest to dość powszechna opinia w Brukseli, że Unia Europejska ma zawsze problemy z państwami członkowskimi i nasze życie w Brukseli byłoby dużo bardziej komfortowe bez państw członkowskich. Mogę zrozumieć, dlaczego jest to marzenie pewnych kolegów" - oświadczył.

  Przyznał jednak, że te marzenia są dalekie od spełnienia i należy ponownie je zdefiniować.

  "Musimy dziś przyznać, że marzenie o jednym europejskim państwie z jednym wspólnym interesem, jedną wizją i może w przyszłości także jednym europejskim narodem było iluzją" - stwierdził.

  Wezwał jednocześnie do zabezpieczenia zewnętrznych granic Unii, by przekonać obywateli, że UE jest w stanie je kontrolować. To ma pomóc w powstrzymaniu "marszu radykałów od Polski do Hiszpanii, od Skandynawii do Włoch".

  W debacie wypowiadali się również: szef Parlamentu Europejskiego - Martin Schulz i szef Komisji Europejskiej - Jean-Claude Juncker. Obaj krytycznie o państwach nieprzyjmujących migrantów.

  Komisja zaproponowała ostatnio, by państwa, które nie chcą przyjmować migrantów, mogły się z tego "wykupić", płacąc 250 tys. euro za każdego uchodźcę.

  Kanclerz Niemiec Angela Merkel uważa, że potrzebna jest "lojalność" wobec państw obciążonych napływem migrantów.

  - Nie możemy mieć wspólnej Europy, jeśli odrzuca się wszelką formę podziału tych ciężarów, musimy więc dyskutować i o tej propozycji, to forma lojalności wobec krajów, które chronią nasze zewnętrzne granice, takich jak Włochy, Grecja czy Cypr - powiedziała i dodała, że tych krajów "nie można porzucić".

  Szef polskiej dyplomacji Witold Waszczykowski określił propozycję Komisji jako "primaaprilisowy żart".

  Krytycznie wypowiedział się o niej również premier Węgier - Viktor Orban.

  Podkreślił, że przeciętny Węgier w ciągu 7 lat otrzymuje około 4 tys. euro ze źródeł europejskich, a 250 tys. euro zarabia średnio w ciągu 39 lat.

  Źródło: NBC, niezalezna.pl, onet.pl

  Zobacz także: To oszust! - mówi polski pastor o papieżu Franciszku. Reagują katolicy i popularne portale

  Please publish modules in offcanvas position.