Dominika Ćosić (TVP) przeprowadziła wywiad z Asią Bibi

Dominika Ćosić (TVP) przeprowadziła wywiad z Asią Bibi

wtorek, 03 marzec 2020 18:38
od lewej: Asia Bibi, Dominika Ćosić od lewej: Asia Bibi, Dominika Ćosić kadr programu "Studio Zachód" w TVP Info

Korespondentka Telewizji Polskiej Dominika Ćosić przeprowadziła wywiad z Asią Bibi - chrześcijanką, która spędziła niemal 10 lat w pakistańskim więzieniu na podstawie oskarżeń o rzekome bluźnierstwo.

Bibi była skazana na karę śmierci tylko za to, że o bluźnierstwo wobec Allaha oskarżyły ją miejscowe muzułmanki, z którymi jej relacje już wcześniej były trudne. Wioska była wyraźnie zdominowana przez wyznawców islamu.

Po latach batalii prawnej i dzięki staraniom wspólnoty międzynarodowej, pomimo presji islamskich radykałów, w końcu została uwolniona zza krat i przetransportowana do Kanady.

Nie jest wykluczone, że otrzyma azyl polityczny we Francji. Została zaproszona na spotkanie przez prezydenta Emmanuela Macrona.

Właśnie w Paryżu udzieliła także wywiadu Dominice Ćosić.

W rozmowie Bibi przyznała, że sytuacja mniejszości chrześcijańskiej w Pakistanie jest daleka od właściwej.

Podkreśliła, że koniecznej zmiany wymaga tamtejsze prawo o bluźnierstwie, ponieważ ludzie nie powinni trafiać do więzienia na długi czas i to nawet bez odpowiedniego śledztwa czy przesłuchania. Bibi za ważne uważa, by zarówno strona oskarżona, jak i oskarżająca miały dostęp do odpowiednich ekspertów podczas postępowania sądowego.

Asia przyznała, że sama bardzo dużo wycierpiała z powodu swojej kary więzienia i wie, że niesłusznie.

- Wiem, że byłam niewinna. Spędziłam ten czas, ufając Bogu - wyznała.

Przyznała, że jest jej niesamowicie przykro, że miejscowi politycy, którzy publicznie udzielili jej wsparcia, zostali później za to zamordowani przez islamistów.

Jak powiedziała, to właśnie wiara w Boga najbardziej pomogła jej przetrwać trudny okres. Oprócz tego, ważne było dla niej wsparcie ze strony rodziny - męża i dzieci oraz ludzi z całego świata.

Zapytana o to, czego potrzebują dziś wierzący w Pakistanie, odpowiedziała, że potrzebują oni zarówno wsparcia moralnego, nagłośnienia ich sytuacji na arenie międzynarodowej, jak i wsparcia finansowego, ponieważ dziś niezależnie od tego, jak bardzo są wykształceni, dostają gorsze stanowiska pracy od muzułmanów i znajdują się nieraz w trudnej sytuacji.

Zwróciła się też za pośrednictwem kamery do tej społeczności. Podkreśliła, że powinna ona "pozostać silna", trwać w wierze i nie ulegać tylko z powodu problemów, na które napotyka. 

- Muszą ufać, że Jezus poświęcił się dla społeczności chrześcijańskiej i zawsze był i pozostanie z nami. Z uwagi na Jego ofiarę powinniśmy pozostać silni nie tylko fizycznie, ale i duchowo - oświadczyła.

Bibi podziękowała władzom Kanady za udzielenie jej schronienia. Kraj ten chce jednak opuścić z przyczyn osobistych, o których nie chciałaby mówić. Jest gotowa przenieść się do Europy. Chciałaby, aby jej córki zdobyły wykształcenie. Ona sama również chciałaby to uczynić. 

Różne części wywiadu zostały wyemitowane w programach "Info Wieczór" oraz "Studio Zachód" w TVP Info. W tym drugim programie początek w 29 minucie, 25 sekundzie.

Na podstawie: TVP Info

Napisz tu...
znakow zostalo.
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Skomentuj jako pierwszy.

Ostatnie komentarze

"ewangelizator"
Czy komukolwiek z Was śnił się dinozaur? Skoro ludzie żyli razem z dinozaurami, to powinny one pokazywać się w snach. A tak poza tym wszelkie ...
@LysyTo nie przekresla przeslania Chrystusa-Boga i Czlowieka na chwilę,by poprzez człowiecze cierpienie być bliżej ludzi,zostać zrozumianym  i wskazać,iz tu na Ziemi jest etap,a Wszechświat nie ...
Trochę mała ta fala. Żadnej piany z niej nie będzie.Musicie się bardziej postarać żeby wywołać kolejną psychozę.
@ElaEla, czy ty w tej chasbarze to tak dla korzyści  czy z przekonania(głupoty)?
bluźnierczy allah-azathoth i jego kacerski prorok muhammad-alhazred, ich dzieła to koran-azif

tuwszystkiekomentarze1

Please publish modules in offcanvas position.