Sejm podzielony w sprawie uczczenia Jana Pawła II

Sejm podzielony w sprawie uczczenia Jana Pawła II

poniedziałek, 21 kwiecień 2014 17:16
sejm sejm

Po świętach sejm ma zająć się uchwałą w sprawie uczczenia papieża Jana Pawła II w dniu jego kanonizacji.

Projekt złożył klub Polskiego Stronnictwa Ludowego.

"W przeddzień kanonizacji Ojca Świętego Jana Pawła II, Głowy Kościoła Powszechnego i Wielkiego Polaka, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wyraża swoją radość i wdzięczność z powodu tego historycznego wydarzenia" - napisano w projekcie uchwały autorstwa ludowców. W projekcie Sejm miałby wyrazić ponadto nadzieję, że kanonizacja "będzie dla wszystkich Polaków okazją do radosnego i solidarnego świętowania, a także zachętą do głębszego poznania Jego intelektualnej i duchowej spuścizny oraz do podejmowania i kontynuowania Jego dzieła".

"Sejm RP apeluje do wszystkich członków narodowej wspólnoty o godne uczczenie tego wydarzenia" - podkreślono dodatkowo w projekcie PSL.

Projekt wywołał kontrowersje. Przeciwny mu jest Twój Ruch, który podkreśla, że sejm jest instytucją państwową i nie powinien zajmować się "aktami religijnymi".

- Jeżeli już chcemy uczcić Karola Wojtyłę, to uczcijmy go jako osobę, jako człowieka, który przyczynił się do tego, że odzyskaliśmy w 1989 roku niepodległość, a nie czcijmy jakiś faktów religijnych, bo nie od tego jest sejm - powiedział rzecznik TR - Andrzej Rozenek.

Wątpliwości ma również SLD, choć politycy tego klubu nie są już tak zdecydowanie przeciwni jak ugrupowanie Janusza Palikota. Sojusz podkreśla, że choć opowiada się za rozdziałem Kościoła od państwa, zdaje sobie sprawę z "podniosłej chwili", jaka nastąpi podczas kanonizacji w Watykanie.

Potrzebę przyjęcia uchwały zgodnie podkreślają kluby PO i PiS. Szef klubu Platformy, Rafał Grupiński, wyraził nadzieję, że Twój Ruch wstrzyma się od głosu w tej sprawie.

- Wiemy, kim dla nas, dla Polski był Jan Paweł II. Nie powinno być sporów na sali sejmowej, kiedy taki projekt uchwały będzie prezentowany - uważa z kolei marszałek sejmu - Ewa Kopacz.

Solidarna Polska chciała nawet, żeby 27 kwietnia 2014 r. został ustanowiony świętem państwowym. Celem byłoby zapewnienie Polakom dnia wolnego od pracy, by mogli "uczestniczyć w uroczystościach kanonizacyjnych". Projekt w tej sprawie został jednak złożony zbyt późno.

W kanonizacji Jana Pawła II weźmie udział wielu polskich polityków, w tym prezydent Bronisław Komorowski, byli prezydenci - Lech Wałęsa i Aleksander Kwaśniewski, a także delegacja sejmu na czele z marszałek Ewą Kopacz.

Udostępnij

Źródło: interia.pl

Ostatnio zmieniany środa, 23 kwiecień 2014 15:49
Napisz tu...
znakow zostalo.
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Skomentuj jako pierwszy.

Ostatnie komentarze

ale z was pokurwieni fanatycy, jan pawel drugi to pedofil i sluga szatana, morderca dzieciecych usmiechow, a autorowi jebie z dupy hujem nie mytym
@MBRozumiem, że twój wujek powstał z grobu po trzech dniach i teraz musisz oddać cały spadek . Ludzie powinni być więc pochowani z telefonem komórkowym, żeby ...
"Przeciwko starszemu skargi nie przyjmuj, chyba że jest ona oparta na zeznaniu dwu lub trzech świadków"
To, że ktoś jest oskarżony jeszcze nie oznacza, że jest ...
@ortodox Tak jest gdy szuka się autorytetu u ludzi, bo ten od Boga nie wystarcza...
A co na to prorok Ryszard Krzywy?
@JoannaZnajdź kochanka. Z twego już nic nie będzie 
@TemperamentnaZnajdź kochanka. Od niego sexu już nie będzie. 

tuwszystkiekomentarze1

Please publish modules in offcanvas position.