W Poznaniu może stanąć figura Chrystusa. Jest reakcja - żądają pomników słowiańskich bóstw

W Poznaniu może stanąć figura Chrystusa. Jest reakcja - żądają pomników słowiańskich bóstw

poniedziałek, 11 maj 2015 14:20
wizualizacja Pomnika Wdzięczności i figury Chrystusa wizualizacja Pomnika Wdzięczności i figury Chrystusa fot. gloswielkopolski.pl

Po tym, jak poznańscy radni zgodzili się na postawienie 5-metrowej figury Chrystusa, zgłosili się też inni...

Figura z brązu stanowiąca element odbudowywanego Pomnika Wdzięczności miałaby stać od 31 maja przez miesiąc na pl. Mickiewicza w ramach wystawy "Wdzięczni za niepodległość".

Prezydent Poznania, Jacek Jaśkowiak, nie zdecydował jeszcze czy wyrazi na to zgodę. Swój sprzeciw zgłosili mu radni SLD, którzy spóźnili się na głosowanie w tej sprawie. Obawiają się oni, że gdy figura zostanie już postawiona, to wierni nie pozwolą na jej usunięcie.

Pomnik Wdzięczności - zdjęcie archiwalnePojawiają się też opinie, że pomnik może stać się celem profanacji. Nie jest wykluczone, że będzie w związku z tym wymagał ochrony.

- Myślę, że znajdzie się grupa ludzi, która będzie chciała ochronić ten pomnik przed znieważaniem, poniżaniem. Już się do mnie zgłaszają osoby, które są gotowe tutaj dyżurować nocą. Wierzę jednak, że ochrona nie będzie potrzebna - mówi prof. Stanisław Mikołajczak - przewodniczący odbudowy Pomnika Wdzięczności.

Na Facebooku powstał już profil "Nie chcemy Pomnika Wdzięczności w Poznaniu"

Sprawę podchwycili też rodzimowiercy, którzy po pierwsze uznają, że postawienie takiego pomnika w miejscu publicznym, a nie kultu religijnego, jest w sprzeczności z konstytucyjną zasadą równości religii, a po drugie chcą w takiej sytuacji wystawienia pomników czczonych przez siebie bożków.

- Chcielibyśmy w związku z zasadą równości wszystkich wyznań wnieść o analogiczne wskazanie kilku propozycji równie reprezentatywnych miejsc w tejże przestrzeni na postawienie pomników z przedstawieniem naszych słowiańskich bóstw - tłumaczą.

Alternatywą miałoby być przekazanie rodzimowiercom przez miasto terenu w użytkowanie wieczyste, na którym mogłaby powstać ich świątynia.

Rodzimowiercy dają prezydentowi czas na odpowiedź do 22 maja.

Czytaj także: Seria dewastacji religijnych figur. Pomnikowi Chrystusa odrąbano głowę z powodów... religijnych

Źródło: epoznan.pl, gazeta.pl

Chcesz więcej informacji od ChnNews.pl?

 

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 11 maj 2015 14:46
Napisz tu...
znakow zostalo.
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Skomentuj jako pierwszy.

Ostatnie komentarze

@MajkelZapytaj Ryszarda Krzywego. Jego dane znajdziesz w internecie albo jedz do zboru Kościoła Zielonoświątkowego w Nysie i tam z nim porozmawiasz.
ale z was pokurwieni fanatycy, jan pawel drugi to pedofil i sluga szatana, morderca dzieciecych usmiechow, a autorowi jebie z dupy hujem nie mytym
@MBRozumiem, że twój wujek powstał z grobu po trzech dniach i teraz musisz oddać cały spadek . Ludzie powinni być więc pochowani z telefonem komórkowym, żeby ...
"Przeciwko starszemu skargi nie przyjmuj, chyba że jest ona oparta na zeznaniu dwu lub trzech świadków"
To, że ktoś jest oskarżony jeszcze nie oznacza, że jest ...
@ortodox Tak jest gdy szuka się autorytetu u ludzi, bo ten od Boga nie wystarcza...
A co na to prorok Ryszard Krzywy?
@JoannaZnajdź kochanka. Z twego już nic nie będzie 
@TemperamentnaZnajdź kochanka. Od niego sexu już nie będzie. 

tuwszystkiekomentarze1

Please publish modules in offcanvas position.