Ksiądz odpowiada na pytanie: co jest atrakcyjnego dla katolików w religijności zielonoświątkowej?

Ksiądz odpowiada na pytanie: co jest atrakcyjnego dla katolików w religijności zielonoświątkowej?

niedziela, 19 lipiec 2015 17:02
Ksiądz odpowiada na pytanie: co jest atrakcyjnego dla katolików w religijności zielonoświątkowej? fot. Pixabay.com

Ks. dr hab. Andrzej Kobyliński, etyk, udziela na łamach Polska The Times odpowiedzi na temat tego, jak pentekostalna duchowość przyciąga katolików.

Wywiadu udzielił w związku z rekolekcjami z katolickim charyzmatykiem Johnem Bashoborą na Stadionie Narodowym w Warszawie. Przypomnijmy, że w tym wydarzeniu wzięło udział ponad 40 tys. ludzi.

Według ks. Kobylińskiego to, co dzieje się obecnie w Polsce w zakresie religijności, jest "częścią pewnego procesu ogólnoświatowego".
 
Zjawisko to określił mianem "pentekostalizacji".

Co dokładnie rozumie pod tym terminem?

- Chodzi o proces przekształcania chrześcijaństwa w wymiarze globalnym w jedną, trochę synkretyczną wersję chrześcijaństwa charyzmatycznego, pentekostalnego, zielonoświątkowego. Pojęcie pentekostalizacji jest obecne w wielu głównych językach świata od 20-30 lat. Myślę, że warto w końcu wprowadzić je do języka polskiego - mówi.

Na pytanie, "co atrakcyjnego katolicy znajdują we współczesnej religijności zielonoświątkowej", odrzekł, że "w pewnym stopniu w tej formie religijności każdy otrzymuje to, co chce. Jest ona na tyle pojemna, że prawie wszyscy mogą się w niej odnaleźć."

W dodatku podejmuje ona tematy, których ludzie "bardzo potrzebują: uzdrowienie i przebaczenie".

Ks. Andrzej przyznaje, że na przykład w Brazylii czy Wenezueli wiele kościołów pentekostalnych "corocznie przejmuje miliony katolików".

- Nowe formy religijności pentekostalnej obiecują ludziom uzdrowienie, sukces życiowy, rozwiązanie problemów osobistych czy rodzinnych. Tego wszyscy bardzo potrzebują - wskazuje.

Na uwagę, że w katolicyzmie również istnieją pojęcia przebaczenia i pojednania, zwraca uwagę, że w "religijności pentekostalnej niezwykle mocno zaakcentowano emocje", co, według niego, nadaje przebaczeniu "zupełnie nowy kształt".

- Na wielu charyzmatycznych spotkaniach modlitewnych chrześcijanie płaczą, krzyczą, wpadają w histerię, tracą przytomność, wydają z siebie dziwne dźwięki. To jest świat gwałtownych emocji i te nowe formy religijności dają ludziom niezwykłą nową energię, która często pozwala im przezwyciężać kryzys, radzić sobie lepiej w rodzinie, rozwiązywać konflikty - mówi ksiądz.

Według duchownego, "moda" na "religijność" pentekostalną wynika nie tylko z "obiecania" ludziom uzdrowienia, ale i sukcesu - także materialnego.

- To, co się nazywa fachowo ewangelią sukcesu - Prosperity Gospel. Chodzi o bardzo wyraźne ukazywanie bogacenia się, sukcesu majątkowego jako przejawów Bożego błogosławieństwa. Przekaz jest jasny: jeśli głębiej uwierzysz, będziesz uzdrowiony i otrzymasz sukces ekonomiczny - tłumaczy ksiądz Kobyliński.

Co wywołuje "emocje" podczas tych spotkań?

Duchowny to tym, że obecnie "coraz rzadziej interpretujemy religię w sensie filozoficznym".

Uważa on, że z tego względu, zwyciężają: irracjonalizm i subiektywizm.

- Coraz częściej w ogóle nie pada pytanie, jak należy interpretować dane zjawisko, co ono znaczy. Każdy zaczyna wierzyć w to, co chce, i tłumaczy sobie pewne rzeczy tak, jak mu się wydaje - mówi ks. Kobyliński.

Jak wyjaśnia, ma tu na myśli zwłaszcza "zjawiska cudowne, przy których pojawia się konieczność oddzielania tego, co ludzkie, od tego, co ponadnaturalne".

- Gdy dziś obserwujemy tę nową falę religijności zielonoświątkowej, okazuje się, że w wielu krajach to, co jest wytłumaczalne medycznie, rozumowo, zupełnie niepotrzebnie jest ukazywane jako boskie, nadprzyrodzone - twierdzi.

Według niego, mamy obecnie do czynienia z "głęboką banalizacją religii", a czasami nawet "kompromitacją".

- Jeśli w religii odrzucamy fundament racjonalny, to cofamy się do religijności mitycznej - wskazuje duchowny.

Ksiądz Andrzej uważa w związku z tym, że na przykład w sprawie uzdrowień ze spotkań z Johnem Bashoborą "musimy być bardzo delikatni".

- Bardzo często w różnych okolicznościach ludzie doświadczają polepszenia swojego stanu zdrowia. Przecież ciągle tak mało wiemy o niezgłębionych tajemnicach ludzkiej psychiki. Ostatnio pokazują nam to niezwykle wyraźnie badania prowadzone w ramach neuronauk. Trzeba zawsze odróżniać rzeczywiste i sprawdzone cuda od uzdrowień, które mają charakter naturalny lub pozostają tajemnicą - dodaje sceptycznie.

Kolejne słowa księdza również sugerują, że nie ma on do końca przekonania co do cudownych uzdrowień.

Ksiądz mówi:

"Także dzisiaj cuda są możliwe, ale są czymś rzadkim. W większości przypadków uzdrowienie może być kwestią innych czynników, np. siły woli, autosugestii, emocji, energii drzemiącej w człowieku itp."

Dodaje, że trzeba zachować "chłodny umysł, by nie klasyfikować jako nadnaturalne tego, co czymś nadprzyrodzonym w ogóle nie jest".

Jak zwraca uwagę, katolicyzm, podobnie jak inne religie, "bardzo dowartościowuje rolę rozumu i wiedzy". Katolicy mają też "wypracowane niezwykle precyzyjne zasady oceny zjawisk nadprzyrodzonych".

- Często nie szukamy w religii prawdy, lecz zaspokojenia swoich emocji. Kierujemy się własnymi projekcjami czy wizjami. Niestety, także katolicyzm w wielu krajach staje się ostatnio coraz bardziej irracjonalny - ubolewa.

John BashoboraW ocenie spotkań modlitewnych, takich jak te z udziałem Bashobory, jest "bardzo ostrożny".

Według niego, powinno się stale "poddawać religię kontroli rozumu".

Ksiądz jeszcze raz powraca do "pentekostalizacji" w wywiadzie.

Jego zdaniem, ten proces jest w Polsce "dopiero na samym początku" i wszystko jest tak naprawdę dopiero przed nami.

Odpowiadając na pytanie czy wpływ pentekostalizacji można już zauważyć w doktrynie Kościoła katolickiego, ksiądz Kobyliński odpowiada, że w wielu krajach coraz częściej "wyparowują tradycyjne formy pobożności katolickiej".

- Na miejsce form dawnych przychodzą nowoczesne nabożeństwa pentekostalne, np. wieczory chwały czy inne charyzmatyczne spotkania modlitewne, które wykorzystują muzykę, światło, techniki audiowizualne - zauważa.

I twierdzi, że w wyniku pentekostalizacji katolicy w poszczególnych krajach zmieniają swój stosunek do polityki, kultury czy moralności.

Według duchownego, ocena zjawisk i ruchów pentekostalnych przez katolików jest przedmiotem "ostrych sporów" w wielu państwach, a kłótnie w tych sprawach będą, jego zdaniem, coraz częstsze.

- To jest wojna religijna nowej generacji, hybrydowa wojna religijna, jakiej chrześcijaństwo jeszcze nie znało. Od wielu lat śledzę publikacje naukowe na ten temat wydawane w wielu krajach świata - wyznaje.

Ksiądz Kobyliński wyraża obawę co do możliwości porozumienia i budowy demokracji w społeczeństwie wielokulturowym, bo z jednej strony znajdują się "fanatyczni muzułmanie", a z drugiej "irracjonalni chrześcijanie pentekostalni".

Cały wywiad z księdzem Andrzejem Kobylińskim TUTAJ

Zobacz także: Szalone? Dla nich to norma! Oto co dzieje się na katolickich spotkaniach w Polsce (WIDEO)

Chcesz więcej informacji od ChnNews.pl?

 

Ostatnio zmieniany sobota, 01 kwiecień 2023 06:14
Napisz tu...
znakow zostalo.
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Skomentuj jako pierwszy.

Ostatnie komentarze

warto zobaczyć film dokumentalny na platformie HBO MAX
@LilaAle nie mówił tak o matce Pana.
Ten pastor który nazywa Matkę Boską Demonem? Jest znany pomiedzy Fundamentalnej protestanckiej polskiej połoni w Stanach i w Kanadzie… ma wielkie powodzenie.. przestraszajca herezja przeciwko ...
@Janek 72a kto to jest Stepanow ? jaki pastor ?
Od lat opowiada dyrdymały a naiwni słuchacze patrzą w niego jak w jakiegoś guru. Dość dobrze umie wykorzystywać dla swoich celów różnych utalentowanych ludzi a ...
fałszerskie bergoglio WMAWIA nam GRZECH WIECZNY PRZECIWKO DUCHOWI ŚWIĘTEMU czyli zrównywanie Boga z dJABŁEM
@HaniaCzy to nie ona była "osobistym doradcą duchowym" Trumpa za jego prezydentury?
Pani Cindy to fałszywy prorok.

tuwszystkiekomentarze1

Please publish modules in offcanvas position.