Syryjski uchodźca w Polsce woli umrzeć od bomb w Syrii niż tu z głodu. Odpowiedź Fundacji Estera

Syryjski uchodźca w Polsce woli umrzeć od bomb w Syrii niż tu z głodu. Odpowiedź Fundacji Estera

czwartek, 20 sierpień 2015 15:29
Miriam Shaded - prezes Fundacji Estera Miriam Shaded - prezes Fundacji Estera kadr programu DF

Fundacja Estera ustosunkowała się do zarzutów Syryjczyka Antoine'a Chara, który twierdzi, że oszukała ona uchodźców sprowadzonych do naszego kraju.

Char oświadczył między innymi:

"Mieliśmy otrzymać pomoc finansową, nie otrzymujemy. Fundacja Estera miała wszystko zapewnić i we wszystkim pomóc, ale nas oszukała."

Twierdzi, że on i jego rodzina nie mają co jeść.

"Jest nas szóstka. Śpimy na podłodze" - skarży się.

Mówi, że od przybycia dostał na całą rodzinę tysiąc złotych, a także, że fundacja się nimi nie interesuje i przestała odpowiadać na telefony.

"Wolimy umrzeć w Syrii niż tutaj z głodu" - dodaje.

Do zarzutów odniosła się Fundacja Estera, która sprowadziła Syryjczyków do naszego kraju.

Jej prezes, Miriam Shaded, wyjaśnia, że z Antoinem Charem Fundacja ma "problem" od dłuższego czasu i zawiadomienie na jego temat zostało zgłoszone polskim służbom 3 tygodnie temu.

Według Shaded, Char, który jest dziennikarzem, sprzeciwia się koalicji chrześcijańsko-alawickiej w Syrii.

"Przez to, że Fundacja Estera zaczęła mówić głośno, jaka jest opinia chrześcijan na temat konfliktu w Syrii i że stoją po stronie rządowej, ponieważ chronią ich, świat dowiaduje się, że obecne liberalne rządy są o wiele lepsze od radykalnego totalitaryzmu kalifatu. Dlatego celem Antoine'a Chara jest skłócenie chrześcijan i alawitów" - pisze prezes Fundacji Estera.

Według niej, stara on się również "storpedować pomoc dla syryjskich chrześcijan w Polsce" z uwagi na wydźwięk medialny tej akcji.

Shaded wyjaśnia też sprawę ciasnego mieszkania, o którym mówi Char.

Jak stwierdza, problem powstał, gdy do jego lokum w Pruszkowie, bez zgody Fundacji, przeniosła się trójka jego krewnych z baptystycznego ośrodka w Warszawie-Radości. Wcześniej w mieszkaniu był ulokowany tylko z córką i żoną.

Prezes Fundacji Estera dodaje, że syryjsci imigranci kwaterowani przez nią dostają dwa razy więcej pieniędzy, niż gdyby ubiegali się o pomoc finansową w urzędach.

"Oni są tu bezpieczni i mają naprawdę godne warunki życia. Budżet dla rodziny 5 osobowej to 3 tysiące złotych. Natomiast Fundacja już wydała w przeciągu 18 dni na rodzinę Antoine'a Chara kwotę 4150 zł. Fundacja Estera będzie się dalej wywiązywała ze swoich zobowiązań wobec tejże rodziny, ale od teraz jako jedyni, z uwagi na swoją niegospodarność, będa otrzymywali jedzenie i dach nad głową zamiast pieniędzy" - czytamy na profilu Miriam Shaded.

Fundacja Estera zaprzecza też zarzutom jakoby zaniechała organizacji lekcji języka polskiego wśród syryjskich uchodźców.

"Od września w Warszawie rusza dynamiczny kurs, w ramach którego uchodźcy 5 dni w tygodniu będą uczestniczyli w czterogodzinnych zajęciach. Trwają intensywne prace nad platformą e-learningową, a opiekunowie rodzin już od jakiegoś czasu sami organizują lekcje polskiego. Dla porównania Fundacja Ocalenie czy UDSC oferują uchodźcom 2 godziny nauki tygodniowo" - czytamy w oświadczeniu.

Sprawie uchodźców sprowadzonych przez Fundację Estera ma przyjrzeć się Helsińska Fundacja Praw Człowieka. Sugeruje ona, by problemem zajął się również Urząd do spraw Cudzoziemców.

Fundacja Estera sprowadziła do Polski 50 rodzin. Według Informacyjnej Agencji Radiowej, część z nich wyjechała już do Niemiec i Szwecji. Fundacja mówi tymczasem o sprowadzeniu kolejnych. W sumie ma być ich 300. To około 1,5 tys. osób.

Zobacz także: Kraj sąsiadujący z Polską zgodził się przyjąć imigrantów, ale tylko chrześcijan

Na podstawie: Onet.pl, Facebook/Miriam Shaded, Fundacja Estera

Chcesz więcej informacji od ChnNews.pl?

 

Ostatnio zmieniany czwartek, 20 sierpień 2015 15:48
Napisz tu...
znakow zostalo.
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Skomentuj jako pierwszy.

Ostatnie komentarze

warto zobaczyć film dokumentalny na platformie HBO MAX
@LilaAle nie mówił tak o matce Pana.
Ten pastor który nazywa Matkę Boską Demonem? Jest znany pomiedzy Fundamentalnej protestanckiej polskiej połoni w Stanach i w Kanadzie… ma wielkie powodzenie.. przestraszajca herezja przeciwko ...
@Janek 72a kto to jest Stepanow ? jaki pastor ?
Od lat opowiada dyrdymały a naiwni słuchacze patrzą w niego jak w jakiegoś guru. Dość dobrze umie wykorzystywać dla swoich celów różnych utalentowanych ludzi a ...
fałszerskie bergoglio WMAWIA nam GRZECH WIECZNY PRZECIWKO DUCHOWI ŚWIĘTEMU czyli zrównywanie Boga z dJABŁEM
@HaniaCzy to nie ona była "osobistym doradcą duchowym" Trumpa za jego prezydentury?
Pani Cindy to fałszywy prorok.

tuwszystkiekomentarze1

Please publish modules in offcanvas position.