Warszawa

1°C

  Biskup Kościoła ewangelicko-augsburskiego Jerzy Samiec o aborcji: marzę, aby...

  Biskup Kościoła ewangelicko-augsburskiego Jerzy Samiec o aborcji: marzę, aby...

  środa, 05 październik 2016 00:00
  bp Jerzy Samiec bp Jerzy Samiec fot. YouTube

  Biskup Jerzy Samiec zabrał głos w dyskusji wokół aborcji.

  Odniósł się do czarnych protestów, które odbyły się w poniedziałek w wielu polskich miastach.

  Podkreślił, że ich uczestnicy wyszli na ulice w obronie "kompromisowej ustawy antyaborcyjnej, która zabrania przerywania ciąży", a dopuszcza ją tylko w określonych przypadkach.

  "Za każdym razem mamy do czynienia z tragedią, jaka dotyka kobietę i jej bliskich. Nie wyobrażam sobie cierpienia, gdy kobieta dowiaduje się o nieodwracalnym upośledzeniu płodu lub gdy dalsza ciąża zagraża jej życiu. Nie wspominam o traumie gwałtu" - pisze duchowny.

  Podkreśla, że marzy, aby "decyzja, co w tej niezwykle dramatycznej sytuacji począć, należała do kobiety" i dodaje, że to kobieta musi ponosić konsekwencje swoich decyzji - "zarówno fizyczne, psychiczne jak i duchowe".

  Jednocześnie wskazuje, że, aby podjąć decyzję, matka potrzebuje "wsparcia i szerokiej wiedzy".

  Biskup uważa, że obecnie niepotrzebnie marnowana jest energia i pieniądze na "wojnę polsko-polską, czarnych i białych".

  Jego zdaniem, zamiast tego należy się skupić na "przeorganizowaniu" służby zdrowia, która udostępni kobietom wspomnianą wiedzę i wsparcie.

  Samiec proponuje system, który w przypadkach opisanych przez obecną ustawę, zobowiązałby matkę do spotkania się z dwoma "niezależnymi psychologami", którzy poinformowaliby ją o aspektach przerwania ciąży i możliwościach oddania dziecka do adopcji.

  "Przede wszystkim, obligatoryjnym byłoby udzielenie wsparcia kobiecie przed podjęciem ostatecznej decyzji" - stwierdza biskup.

  "Następnie, jeden z psychologów byłby do dyspozycji kobiety, która przerwała ciążę lub postanowiła urodzić. Pomoc taka powinna być darmowa i udzielana tak długo jak długo pacjentka by jej oczekiwała. Jestem przekonany, że otrzymując takie wsparcie, wiele kobiet zdecydowałoby się na urodzenie dziecka" - czytamy na blogu hierarchy.

  Podkreśla on, że nikomu nie życzy znalezienia się w "tak dramatycznej sytuacji", ale gdy do niej dochodzi, to matka powinna mieć możliwość "samodzielnego wyboru".

  "Przede wszystkim jednak, istotna jest perspektywa życia, które może się narodzić!" - zaznacza.

  Na koniec biskup Jerzy podkreśla, że nie jest zwolennikiem aborcji. Opowiada się za to za "okazywaniem miłości drugiemu człowiekowi, dając mu wolność odpowiedzialności za podejmowane decyzje i ponoszenie ich konsekwencji także w obliczu Zbawiciela".

  Cytuje też fragment Listu do Rzymian 14,4:

  "Kimże ty jesteś, że osądzasz cudzego sługę? Czy stoi, czy pada, do Pana swego należy; ostoi się jednak, bo Pan ma moc podtrzymać go".

  Cały artykuł TUTAJ

  W poniedziałek biskup Samiec, który jest także przewodniczącym Polskiej Rady Ekumenicznej, na Twitterze napisał "Czarny poniedziałek. Bóg jest miłością. On przebacza i przytula. Nie wiem, jak w Jego imię można kogoś skazywać na więzienie".

  W ten sposób odniósł się do szeroko dyskutowanego projektu "Stop Aborcji".

  Wpis Samca opublikowała później "Gazeta Wyborcza".

  Uwaga. Artykuły na portalu ChnNews.pl mają charakter informacyjny i nie muszą odzwierciedlać poglądów redakcji.

  Źródło: luteranie.pl

  Zobacz także: 4 kłamstwa o ustawie Stop Aborcji - to wideo ma setki tysięcy wyświetleń

  REKLAMA

  Ostatnio zmieniany niedziela, 22 październik 2017 13:52

  Please publish modules in offcanvas position.