Biskup Kościoła ewangelicko-augsburskiego Jerzy Samiec o aborcji: marzę, aby...

Biskup Kościoła ewangelicko-augsburskiego Jerzy Samiec o aborcji: marzę, aby...

środa, 05 październik 2016 00:00
bp Jerzy Samiec bp Jerzy Samiec fot. YouTube

Biskup Jerzy Samiec zabrał głos w dyskusji wokół aborcji.

Odniósł się do czarnych protestów, które odbyły się w poniedziałek w wielu polskich miastach.

Podkreślił, że ich uczestnicy wyszli na ulice w obronie "kompromisowej ustawy antyaborcyjnej, która zabrania przerywania ciąży", a dopuszcza ją tylko w określonych przypadkach.

"Za każdym razem mamy do czynienia z tragedią, jaka dotyka kobietę i jej bliskich. Nie wyobrażam sobie cierpienia, gdy kobieta dowiaduje się o nieodwracalnym upośledzeniu płodu lub gdy dalsza ciąża zagraża jej życiu. Nie wspominam o traumie gwałtu" - pisze duchowny.

Podkreśla, że marzy, aby "decyzja, co w tej niezwykle dramatycznej sytuacji począć, należała do kobiety" i dodaje, że to kobieta musi ponosić konsekwencje swoich decyzji - "zarówno fizyczne, psychiczne jak i duchowe".

Jednocześnie wskazuje, że, aby podjąć decyzję, matka potrzebuje "wsparcia i szerokiej wiedzy".

Biskup uważa, że obecnie niepotrzebnie marnowana jest energia i pieniądze na "wojnę polsko-polską, czarnych i białych".

Jego zdaniem, zamiast tego należy się skupić na "przeorganizowaniu" służby zdrowia, która udostępni kobietom wspomnianą wiedzę i wsparcie.

Samiec proponuje system, który w przypadkach opisanych przez obecną ustawę, zobowiązałby matkę do spotkania się z dwoma "niezależnymi psychologami", którzy poinformowaliby ją o aspektach przerwania ciąży i możliwościach oddania dziecka do adopcji.

"Przede wszystkim, obligatoryjnym byłoby udzielenie wsparcia kobiecie przed podjęciem ostatecznej decyzji" - stwierdza biskup.

"Następnie, jeden z psychologów byłby do dyspozycji kobiety, która przerwała ciążę lub postanowiła urodzić. Pomoc taka powinna być darmowa i udzielana tak długo jak długo pacjentka by jej oczekiwała. Jestem przekonany, że otrzymując takie wsparcie, wiele kobiet zdecydowałoby się na urodzenie dziecka" - czytamy na blogu hierarchy.

Podkreśla on, że nikomu nie życzy znalezienia się w "tak dramatycznej sytuacji", ale gdy do niej dochodzi, to matka powinna mieć możliwość "samodzielnego wyboru".

"Przede wszystkim jednak, istotna jest perspektywa życia, które może się narodzić!" - zaznacza.

Na koniec biskup Jerzy podkreśla, że nie jest zwolennikiem aborcji. Opowiada się za to za "okazywaniem miłości drugiemu człowiekowi, dając mu wolność odpowiedzialności za podejmowane decyzje i ponoszenie ich konsekwencji także w obliczu Zbawiciela".

Cytuje też fragment Listu do Rzymian 14,4:

"Kimże ty jesteś, że osądzasz cudzego sługę? Czy stoi, czy pada, do Pana swego należy; ostoi się jednak, bo Pan ma moc podtrzymać go".

Cały artykuł TUTAJ

W poniedziałek biskup Samiec, który jest także przewodniczącym Polskiej Rady Ekumenicznej, na Twitterze napisał "Czarny poniedziałek. Bóg jest miłością. On przebacza i przytula. Nie wiem, jak w Jego imię można kogoś skazywać na więzienie".

W ten sposób odniósł się do szeroko dyskutowanego projektu "Stop Aborcji".

Wpis Samca opublikowała później "Gazeta Wyborcza".

Uwaga. Artykuły na portalu ChnNews.pl mają charakter informacyjny i nie muszą odzwierciedlać poglądów redakcji.

Źródło: luteranie.pl

Zobacz także: 4 kłamstwa o ustawie Stop Aborcji - to wideo ma setki tysięcy wyświetleń

Reklama

Ostatnio zmieniany niedziela, 22 październik 2017 13:52
Napisz tu...
znakow zostalo.
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Skomentuj jako pierwszy.

Ostatnie komentarze

@JoannaZnajdź kochanka. Z twego już nic nie będzie 
@TemperamentnaZnajdź kochanka. Od niego sexu już nie będzie. 
@nie rozumiemCzłowiek, już skrzywdzony przez sposób w jaki "dano mu życie" ma być z tego powodu zabity?  Zabić dziecko, bo "ojciec" to przestępca? Takie uzasadnienie decyzji o odebraniu ...
@Artur Są filmy jak to Rosjanie strzelają w plecy ....
@Gitara2) (ciąg dalszy poprzedniego komentarza)
... Strzeżcie więc pilnie swoich dusz, gdyż nie widzieliście żadnej postaci w dniu, w którym PAN przemówił do was na ...
@Gitara1) "Nie zapominaj o dniu, w którym stałeś przed PANEM, swoim Bogiem, na Horebie, gdy PAN powiedział do mnie: Zgromadź mi lud, abym im przekazał ...
@ArturŻadni Niemcy, tylko USA, UK i prawdopodobnie Izrael, bo od czasu przewrotu: Jaceniuk, Poroszenko, Zelensky - wszyscy oni i wielu innych na wysokich stołkach w ...

tuwszystkiekomentarze1

Please publish modules in offcanvas position.