Katoliccy duchowni oraz pastorzy skomentowali reelekcję Donalda Tuska

Katoliccy duchowni oraz pastorzy skomentowali reelekcję Donalda Tuska

sobota, 11 marzec 2017 19:36
Donald Tusk Donald Tusk fot. Facebook

Reelekcja Donalda Tuska na stanowisko szefa Rady Europejskiej nie pozostała bez echa także wśród księży i pastorów.

Abp Henryk Muszyński stwierdził, że wybór Tuska to "przejaw zaufania, jakim darzą go przywódcy państw unijnych".

Docenił jego zdolność do godzenia ze sobą interesów państw członkowskich UE.

Zasugerował też, by polski rząd pamiętał, jakie Warszawa podpisała wobec Unii zobowiązania i zastanowił się czy je wypełnia, a także by wobec kryzysu Wspólnoty budował ją, a nie utrudniał jej funkcjonowanie.

Do zamieszania wokół wyboru Donalda Tuska odniósł się także o. John Bashobora, znany katolicki charyzmatyk z Ugandy.

- Słyszę teraz, że zdradził Polskę. Ale wyobraźcie sobie, że pojawia się na mszy. Jedni klaszczą, bo wiele od niego uzyskali, a inni zaczynają buczeć. Ale Jezus powiedziałby: "Jesteś mój, kocham cię, chcę przemienić twoje życie, nie patrzę na Tuska, lecz patrzę na mojego syna" - stwierdził.

Są też komentarze polskich pastorów.

Bogdan OlechnowiczBogdan Olechnowicz, pastor wspólnoty Górna Izba w Gorzowie Wielkopolskim i jeden z członków ruchu Polska dla Jezusa, wyraził zadowolenie z wyboru Tuska na kolejną kadencję.

"Jestem dumny z takich Polaków" - oświadczył na Facebooku.

Odwołał się też do słów Hansa-Gerta Potteringa, byłego przewodniczącego Parlamentu Europejskiego, który stwierdził, że Donald Tusk jest "nie tylko mężem stanu dla Polski, ale również dla całej Europy".

"27 krajów Unii Europejskiej potrafiło to dzisiaj docenić za wyjątkiem przedstawicieli mojego kraju. Bardzo to smutne i przykre. Ale żeby było jasne, to napiszę, że zaskoczony nie jestem" - dodał.

W następnym wpisie odwołał się do słów św. Augustyna, którego zapytano kiedyś, czym zajmuje się Pan Bóg.

"Odpowiedź brzmiała tak: "Tylko jednym. Wywyższaniem pokornych i poniżaniem pysznych". Jak widać i dzisiaj nasz Bóg miał ręce pełne roboty" - napisał Olechnowicz.

Paweł BartosikZ kolei pastor Ewangelicznego Kościoła Reformowanego w Gdańsku Paweł Bartosik najpierw wyraził zdumienie postawą polskiego rządu w sprawie reelekcji Tuska.

"Nie rozumiem tego. Czyli PiS chciało, aby Donald Tusk wrócił do polskiej polityki jako ich najpoważniejszy konkurent i zagłosowali, by opuścił Brukselę. Natomiast przeciwnicy PiS cieszą się, że jednak Donald Tusk pozostaje z dala od polskiej polityki i nie ma na nią żadnego realnego wpływu. Nie powinno być odwrotnie?" - zapytał.

W kolejnym wpisie zauważył, że ze zwycięstwa Tuska cieszy się zarówno opozycja i jej wyborcy ("wygrał ich człowiek, Polak", "PiS przegrał głosowanie"), jak i PiS i jego zwolennicy ("ponieważ ów człowiek, Polak pozostaje z dala od wpływu na polską politykę").

Zadowoleni mają być również Niemcy, bo "wygrał kandydat, którego wspierali".

Wreszcie cieszyć mają się "nawet chrześcijanie".

"Jedni, że wygrał, drudzy, że nie wraca. D. Tusk łączy poróżnionych we wspólnej radości. Właściwy człowiek na właściwym miejscu. Europa i Polska potrzebują kogoś takiego" - napisał pastor Bartosik.

Paweł ChojeckiPastor Kościoła Nowego Przymierza w Lublinie Paweł Chojecki, aktywnie wypowiadający się w sprawach polityki, napisał na Twitterze:

"To brutalna prawda o roli Polski - Ruscy mają kurek z gazem, a UE z pieniędzmi. Ciągle jesteśmy narodem i państwem na kolanach. Klęska elit!".

W ten sposób zapewne odniósł się do słów prezydenta Francji Francois Hollande'a, który miał powiedzieć Beacie Szydło podczas szczytu: "wy macie zasady, a my mamy fundusze strukturalne".

Słowa Hollande'a aktywnie komentowano w mediach.

Polska delegacja podkreślała w Brukseli, że szef Rady Europejskiej powinien cieszyć się poparciem własnego kraju.

Na podstawie: Onet.pl, Deon.pl, Gosc.pl, Facebook

Zobacz także: Niemcy przerażeni. "Przestaliśmy żyć w normalnych czasach"

Reklama

Ostatnio zmieniany środa, 05 kwiecień 2023 05:53
Napisz tu...
znakow zostalo.
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Skomentuj jako pierwszy.

Ostatnie komentarze

Zobaczcie nowy przedmiot NAUKA O ZDROWIU,na kanale A.Cyrikasa tez jest o tym filmik pt MASKI OPADŁY.: Lgbt,szczepienia homosex.....
@zielonoświątkowiecNa jakiej Bozej podstawie?
@ale co ja tam wiem..Tacy krytykanci to nie sa wyznawcy Chrystusa
Wierzacy Marian Weclawek-spiacy prorok z Leszna twierdzil ze konca swiata nie bedzie w 2012  a wojna zacznie sie w 2024 lub 2025 w Kosowie. Swoja ...
Czytałem biblię wiele razy teraz czytam od nowa po resecie umysłu. Byłem katolikiem potem św Jehowy, dzisiaj jestem wolnym człowiekiem. Biblia to mitologia to co ...
@Nataszazgadzsm się z tym co napisałaś 
bardzo naciągany artykuł , wprowadzający czytelników w błąd
jeszcze ktoś się na tych szarlatanów nabiera u nas?

tuwszystkiekomentarze1

Please publish modules in offcanvas position.