Warszawa

18°C

  Fortuna na remont polskiego luterańskiego kościoła

  Fortuna na remont polskiego luterańskiego kościoła

  sobota, 12 maj 2018 14:05
  Kościół Jezusowy w Cieszynie Kościół Jezusowy w Cieszynie fot. scdk.pl

  Potężna kwota zostanie przeznaczona na remont zewnętrznej części Kościoła Jezusowego - największej świątyni luterańskiej w Polsce. Może się rozpocząć już pod koniec maja.

  Prace mają potrwać cztery lata. W ich trakcie wzmocnione zostaną fundamenty kościoła. Powstanie też odpowiednie odwodnienie terenu wokół niego. Położony zostanie nowy tynk i wymienione wszystkie okna.

  Według proboszcza cieszyńskiej parafii, Janusza Sikory, remont jest konieczny, bo na murach XVII-wiecznego budynku pojawiły się pęknięcia.

  Większość z 20,8 mln zł na remont parafia luterańska pozyskała z funduszy unijnych - 17,6 mln zł.

  Kościół pod koniec lat 90. minionego wieku przeszedł już jeden remont - wnętrza i dachu. To największa świątynia luterańska w naszym kraju. 

  Kościół Ewangelicko-Augsburski w Polsce należy do rodziny Kościołów zrzeszonych w Światowej Federacji Luterańskiej. Liczy około 70 tysięcy wiernych. To także członek Polskiej Rady Ekumenicznej, do której należą także: Kościół Chrześcijan Baptystów, Kościół Ewangelicko-Metodystyczny, Koścół Ewangelicko-Reformowany, Kościół Polskokatolicki, Kościół Starokatolicki Mariawitów i Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny.

  A w Polsce dziesiątki milionów są wydawane nie tylko na świątynie luterańskie, ale także, a właściwie przede wszystkim, na budowę i remont świątyni katolickich. Przykładowo budowa Świątyni Opatrzności Bożej kosztowała ponad 220 mln zł.

  Spośród kościołów ewangelicznych niewiele posiada własne siedziby. Gros z nich funkcjonuje na zasadzie wynajmowania sali na nabożeństwa. 

  Na podstawie: dzieje.pl, gazeta.pl

  REKLAMA

  Ostatnio zmieniany sobota, 12 maj 2018 14:52

  Dodaj komentarz

  Komentarze  

  0 # 20 mln bezbożnie wydanych pieniędzyAdam 2018-05-27 02:50
  48 Najwyższy jednak nie mieszka w budowlach zbudowanych rękami ludzkimi. Prorok mówi:

  49 Niebo jest moim tronem,
  a ziemia podnóżkiem dla mych stóp.
  Jaki dom mi zbudujecie? — mówi Pan. —
  Jakie miejsce, w którym mógłbym odpocząć?

  50 Czy nie moja ręka uczyniła to wszystko?

  51 O, ludzie twardego karku, nieobrzezanych serc i uszu! Wy zawsze opieracie się Duchowi Świętemu — jak wasi ojcowie, tak i wy!
  Odpowiedz
  0 # Ale jaki to ma związek?Paweł 2018-06-20 03:46
  Znam wielu luteran, w tym księży, ale takiego, który by twierdził, że budynek kościelny pełni rolę "mieszkania" dla Pana Boga jeszcze nie spotkałem.
  Odpowiedz
  -2 # rzym -katolicyKasia 2018-05-12 20:15
  i tak dalej biegaja na msze i swa obecnościa przyklepuja herezje Frankowe i podbijaja frekwencje,wiec papa sie cieszy ,jakie to duze stado ma i jak stado zadowolone z niego.
  Odpowiedz
  0 # RE: Fortuna na remont polskiego luterańskiego kościołaPiotr A. 2018-05-12 14:42
  Oby za cztery lata nie trzeba było spłacać tych "funduszy unijnych" w postaci wprowadzania nauk ekumenicznych.
  Odpowiedz

  Please publish modules in offcanvas position.