Warszawa

1°C

  Fortuna na remont polskiego luterańskiego kościoła

  Fortuna na remont polskiego luterańskiego kościoła

  sobota, 12 maj 2018 14:05
  Kościół Jezusowy w Cieszynie Kościół Jezusowy w Cieszynie fot. scdk.pl

  Potężna kwota zostanie przeznaczona na remont zewnętrznej części Kościoła Jezusowego - największej świątyni luterańskiej w Polsce. Może się rozpocząć już pod koniec maja.

  Prace mają potrwać cztery lata. W ich trakcie wzmocnione zostaną fundamenty kościoła. Powstanie też odpowiednie odwodnienie terenu wokół niego. Położony zostanie nowy tynk i wymienione wszystkie okna.

  Według proboszcza cieszyńskiej parafii, Janusza Sikory, remont jest konieczny, bo na murach XVII-wiecznego budynku pojawiły się pęknięcia.

  Większość z 20,8 mln zł na remont parafia luterańska pozyskała z funduszy unijnych - 17,6 mln zł.

  Kościół pod koniec lat 90. minionego wieku przeszedł już jeden remont - wnętrza i dachu. To największa świątynia luterańska w naszym kraju. 

  Kościół Ewangelicko-Augsburski w Polsce należy do rodziny Kościołów zrzeszonych w Światowej Federacji Luterańskiej. Liczy około 70 tysięcy wiernych. To także członek Polskiej Rady Ekumenicznej, do której należą także: Kościół Chrześcijan Baptystów, Kościół Ewangelicko-Metodystyczny, Koścół Ewangelicko-Reformowany, Kościół Polskokatolicki, Kościół Starokatolicki Mariawitów i Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny.

  A w Polsce dziesiątki milionów są wydawane nie tylko na świątynie luterańskie, ale także, a właściwie przede wszystkim, na budowę i remont świątyni katolickich. Przykładowo budowa Świątyni Opatrzności Bożej kosztowała ponad 220 mln zł.

  Spośród kościołów ewangelicznych niewiele posiada własne siedziby. Gros z nich funkcjonuje na zasadzie wynajmowania sali na nabożeństwa. 

  Na podstawie: dzieje.pl, gazeta.pl

  REKLAMA

  Ostatnio zmieniany sobota, 12 maj 2018 14:52

  Please publish modules in offcanvas position.