GUS: w Polsce więcej katolików niż osób wierzących

GUS: w Polsce więcej katolików niż osób wierzących

piątek, 21 grudzień 2018 07:14
Bulwary Wiślane w Warszawie Bulwary Wiślane w Warszawie fot. Adrian Grycuk - Praca własna, CC BY-SA 3.0 pl/Wikimedia

Zastanawiające dane w sprawie religijności Polaków przekazał Główny Urząd Statystyczny. Według "Badania spójności społecznej 2018", w naszym kraju jest więcej katolików niż osób uznających się za osoby wierzące.

Blisko 94 proc. mieszkańców mających 16 lat i więcej deklaruje przynależność do wyznania religijnego. Z tego aż 91,9 proc. to wierni Kościoła rzymskokatolickiego. Następnie 0,9 proc. to prawosławni, 0,3 proc. członkowie Kościołów określanych jako protestanckie, a 0,2 - świadkowie Jehowy.

Co ciekawe, za osoby wierzące uznaje się już niecałe 81 procent respondentów, z czego tylko 11 proc. deklaruje się jako głęboko wierzące.

Osoby niezdecydowane, ale przywiązane do tradycji religijnej lub poszukujące stanowią 11 procent mieszkańców. Osoby obojętne wobec wiary - 6 procent, a osoby niewierzące zaledwie 3 procent populacji.

Najwięcej osób deklarujących się jako wierzące jest w grupie mieszkańców powyżej 75 roku życia (90%).

70 procent mieszkańców Polski modli się raz w tygodniu lub częściej. We mszach lub nabożeństwach co najmniej raz w tygodniu uczestniczy połowa mieszkańców Polski.

Związek ze swoją parafią, zborem, kościołem lokalnym odczuwa ok. 66% mieszkańców Polski w wieku 16 lat i więcej, w tym prawie 22% określa ten związek jako bardzo silny.

Badanie przeprowadzono w dn. 5 lutego - 30 maja obecnego roku na grupie ponad 13 tysięcy osób.

Tak odblokujesz powiadomienia od ChnNews.pl w swojej przeglądarce:

Po wyrażeniu zgody na otrzymywanie powiadomień w przeglądarce Google Chrome należy, będąc na naszej stronie, kliknąć na ikonkę kłódki w lewym górnym rogu. Następnie w opcji "Powiadomienia" przełączyć na zezwolenie otrzymywania powiadomień. Ponadto pod adresem: chrome://settings/content/cookies należy wyłączyć opcję "Zachowuj dane lokalne tylko do zamknięcia przeglądarki".

Również w przeglądarce Mozilla Firefox należy ustawić zezwolenie na powiadomienia, klikając najpierw na kłódkę. Następnie strzałka, "Więcej Informacji", "Uprawnienia" i przełączenie w "Wyświetlaniu powiadomień" na "Zezwól".

Na podstawie: Niedziela.pl

Ostatnio zmieniany piątek, 21 grudzień 2018 08:13
Napisz tu...
znakow zostalo.
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Skomentuj jako pierwszy.

Ostatnie komentarze

Chodził do kościoła , ale się nie zaciągał, no ale jak już w końcu przyszedł, to trafił na list biskupa do wiernych. List mu nie ...
Koledzy, kazdy pseudo prorok musi miec na chleb...i to wszystko wyjasnia. Ci ludzi zeruja na niewiedzy biblijnej wierzacych. Guru to w Indiach a nie w ...
Ludzie !!!co to za prorokini?? Ja wam też powiem widząc obecną sytuację na świecie że jest możliwy wybuch wojny a żadnym prorokiem nie jestem.Przestańcie słuchać ...
@BeataJaka koronka?? To jakaś mantra,nie modlitwa.Czytajcie kochani słowa Pana Jezusa,to Was uratuje od manipulacji czarnej zarazy i ostrego obłędu.
@PłaskoziemcaWyrazy wspólczucia
Ten Krzywy niech opowie które z jego rzekomych proroctw się spełniło!!! Może prorokował np. że będa anomalie pogodowe,że miłość oziębnie,ale o tym wszystkim Biblia uczy ...

tuwszystkiekomentarze1

Please publish modules in offcanvas position.