GUS: w Polsce więcej katolików niż osób wierzących

GUS: w Polsce więcej katolików niż osób wierzących

piątek, 21 grudzień 2018 07:14
Bulwary Wiślane w Warszawie Bulwary Wiślane w Warszawie fot. Adrian Grycuk - Praca własna, CC BY-SA 3.0 pl/Wikimedia

Zastanawiające dane w sprawie religijności Polaków przekazał Główny Urząd Statystyczny. Według "Badania spójności społecznej 2018", w naszym kraju jest więcej katolików niż osób uznających się za osoby wierzące.

Blisko 94 proc. mieszkańców mających 16 lat i więcej deklaruje przynależność do wyznania religijnego. Z tego aż 91,9 proc. to wierni Kościoła rzymskokatolickiego. Następnie 0,9 proc. to prawosławni, 0,3 proc. członkowie Kościołów określanych jako protestanckie, a 0,2 - świadkowie Jehowy.

Co ciekawe, za osoby wierzące uznaje się już niecałe 81 procent respondentów, z czego tylko 11 proc. deklaruje się jako głęboko wierzące.

Osoby niezdecydowane, ale przywiązane do tradycji religijnej lub poszukujące stanowią 11 procent mieszkańców. Osoby obojętne wobec wiary - 6 procent, a osoby niewierzące zaledwie 3 procent populacji.

Najwięcej osób deklarujących się jako wierzące jest w grupie mieszkańców powyżej 75 roku życia (90%).

70 procent mieszkańców Polski modli się raz w tygodniu lub częściej. We mszach lub nabożeństwach co najmniej raz w tygodniu uczestniczy połowa mieszkańców Polski.

Związek ze swoją parafią, zborem, kościołem lokalnym odczuwa ok. 66% mieszkańców Polski w wieku 16 lat i więcej, w tym prawie 22% określa ten związek jako bardzo silny.

Badanie przeprowadzono w dn. 5 lutego - 30 maja obecnego roku na grupie ponad 13 tysięcy osób.

Tak odblokujesz powiadomienia od ChnNews.pl w swojej przeglądarce:

Po wyrażeniu zgody na otrzymywanie powiadomień w przeglądarce Google Chrome należy, będąc na naszej stronie, kliknąć na ikonkę kłódki w lewym górnym rogu. Następnie w opcji "Powiadomienia" przełączyć na zezwolenie otrzymywania powiadomień. Ponadto pod adresem: chrome://settings/content/cookies należy wyłączyć opcję "Zachowuj dane lokalne tylko do zamknięcia przeglądarki".

Również w przeglądarce Mozilla Firefox należy ustawić zezwolenie na powiadomienia, klikając najpierw na kłódkę. Następnie strzałka, "Więcej Informacji", "Uprawnienia" i przełączenie w "Wyświetlaniu powiadomień" na "Zezwól".

Na podstawie: Niedziela.pl

Reklama

Ostatnio zmieniany piątek, 21 grudzień 2018 08:13
Napisz tu...
znakow zostalo.
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Skomentuj jako pierwszy.

Ostatnie komentarze

@Tadzik Coś podobnego.Katolik jest zawsze drugiej kategorii i oczywiście ulomny w mysleniu,czytaniu Biblii i we wszystkim,co sie tyczy zakonu.Ale jak nietrudno zauwazyc, ma w sobie mniej ...
@YvonnKtos bil pokłony przed tym pomnikiem?Bo jakos nie słyszałem?Czy polski naród  wg co poniektorych jest ulomny?Podobizny czegokolwiek ,a nie kogokolwiek.Wszystko moze byc bałwanem,a dlaczego ma ...
@AnonimCzynienie sobie wizerunku rzekomo na obraz Boga, jest przez Boga zabronione, między innymi po to,  by człowiek nie wpadł czasem na pomysł, by się przed ...
@liberał w kościele zielono?Biblijnie jest udowodnione, że praktykowanie homoseksualizmu jest grzechem. Poczytaj trochę Biblii, a może Bóg ci otworzy oczy i rozjaśni umysł. Boże chroń nas od ludzi ...
@ale co ja tam wiem..doszło do tragedii a ty plujesz jadem?
nie przepadam za discopolo ale jeśli głosi Pana Jezusa to ok
ja też wspieram LGBT nareszcie mamy właściwy rząd

tuwszystkiekomentarze1

Please publish modules in offcanvas position.