Bp Samiec w obronie LGBT. Reakcje pastorów

Bp Samiec w obronie LGBT. Reakcje pastorów

środa, 17 czerwiec 2020 08:00
bp Jerzy Samiec bp Jerzy Samiec fot. Luteranie/YouTube

Dyskusja wokół LGBT przeniosła się ze sfery politycznej do sfery Kościołów protestanckich.

Biskup Kościoła ewangelicko-augsburskiego w Polsce Jerzy Samiec napisał na Twitterze: "Nie ma zgody na odmawianie ludziom godności i szacunku. W naszym Kościele są osoby #LGBT i nie są ideologią, a Siostrami i Braćmi w Chrystusie. W dzisiejszym słowie Jezus mówi: "kto wami gardzi, mną gardzi". Nie gardźmy więc, zachowując własne poglądy".

W ten sposób odniósł się do słów prezydenta Andrzeja Dudy i posła PiS Jacka Żalka, którzy podkreślili, że LGBT to ideologia, a nie ludzie.

Wcześniej na antenie telewizji TVN24 wspomniany Żalek tłumaczył, że homoseksualiści istnieli od wieków, lecz należy odróżniać ich jako osoby od samej ideologii LGBT.

Z kolei prezydent podpisał Kartę Rodziny mającą na celu obronę rodziny w obecnym kształcie i w duchu tradycyjnych wartości. Duda sprzeciwia się indoktrynowaniu dzieci przez ideologię LGBT.

- Rodzice mają prawo do ochrony własnego dziecka przed wpływem ideologii sprzecznej z ich przekonaniami. Kto chce naruszać to prawo, łamie polską Konstytucję. Ja się na to nie zgadzam. Musimy przetrwać ten ideologiczny huragan, tak jak prztrwaliśmy wiele innych - mówił na spoktaniu z wyborcami w Lublinie.

Przyjacielem środowisk związanych z ruchem LGBT jest, jak wskazują sondaże, główny kontrkandydat Dudy w wyborach - Rafał Trzaskowski z PO, który jako prezydent Warszawy podpisał Kartę LGBT, a wcześniej nieraz uczestniczył w progejowskich "paradach równości".

Na wspomniane słowa bp Samca odnoszące się do obecnej publicznej dyskusji zareagowali duchowni, także spoza Kościoła ewangelicko-augsburskiego.

Głosy były podzielone.

Popierająca LGBT Parafia ewangelicko-augsburska św. Marcina w Krakowie zamieściła wpis bp Samca i okrasiła go zdjęciem z krzyżem, pod którym znajdowała się tęcza uznawana obecnie za symbol LGBT.

Z kolei Michał Włodarczyk, pastor kościoła zielonoświątkowego ICF Bydgoszcz, napisał na Facebooku:

"Zajęcie wyraźnego stanowiska w prostej sprawie jest dzisiaj haniebnie rzadkie. Ludzie boją się LGBT (a w efekcie nienawidzą tych, których się boją), bo duchowni zapomnieli powiedzieć, że Ewangelia to miłość i odwaga. Biskup Jerzy Samiec z Kościoła ewangelicko-augsburskiego - dziękuję za wyraźny głos w prostej sprawie".

Bez wyraźnego odniesienia do słów bp Samca, ale do samego tematu, głos zabrał także pastor wspólnoty Górna Izba w Gorzowie Wielkopolskim - Bogdan Olechnowicz sympatyzujący z Platformą Obywatelską.

"Poczucie moralnej wyższości, którego siłą napędową jest zawsze pycha, najczęściej religijna, w ujęciu głęboko ewangelicznym jest znacznie większym wrogiem prawdziwej pobożności, niż to, co uznajemy za moralnie zepsute i grzeszne (...) Jeśli tego nie rozumiemy to pomyślimy, że w sporze liberalno konserwatywnym Bóg staje po stronie tych drugich" - napisał na swoim profilu na Facebooku.

Wpis ten podał dalej prezbiter naczelny, biskup Kościoła Chrystusowego w RP - Andrzej Bajeński, dodając: "no tak, i nie ma co w tej kwestii kombinować".

Wpis Olechnowicza krytycznym komentarzem opatrzył za to pastor Ewangelicznego Kościła Reformowanego w Gdańsku Paweł Bartosik, który wypomniał Olechnowiczowi poparcie dla Donalda Tuska.

"Mówi to człowiek (B. Olechnowicz), który nie nawrócił się z "proroctwa" o nowym sercu Dawida, śmierci starego serca, marzeń o Polsce Tuska, Gronkiewicz-Waltz i PO" - napisał.

Napisał także do bp Samca list otwarty.

"Doceniam Księdza dobre pragnienie obrony godności każdego człowieka. W pełni łączę się z postulatem braku zgody na odmawianie ludziom szacunku. Niestety treść wpisu i sposób, w jaki Ksiądz zabiega o ową godność w przypadku osób orientacji homoseksualnej oraz biseksualnej jest daleki od ewangelicznej drogi" - stwierdził Bartosik.

Dodał, że choć w Kościele mogą znajdować się osoby "zmagające się własną homoseksualnością, ponieważ kościół powinien być miejscem dla każdego grzesznika, który pragnie żyć zgodnie z wolą Bożą", to jednak mówienie o takiej osobie jako o "LGBT" jest "bardzo degradujące".

"Jeśli natomiast mówiąc o "osobach LGBT w kościele" ma Ksiądz na myśli tych, którzy z "tęczowym" sztandarem uczestniczą w tzw. Marszach Równości postulując kulturowe przemiany (np. homo-małżeństwa, adopcję dzieci przez pary homoseksualne) lub jawnie żyjących w homoseksualnym związku - wówczas oznajmianie, że takie osoby są w Księdza kościele jest druzgoczącym wyznaniem. Oznacza ono bowiem, że Kościół Ewangelicko-Augsburski publicznie zaakceptował grzech homoseksualnego stylu życia" - zagrzmiał.

Pastor Chrześcijańskiej Wspólnoty Ewangelicznej w Bielsku-Białej Andrzej Cyrikas dosadnie napisał na Facebooku: "nikt nie ma prawa niszczyć małżeństwa, które jest związkiem kobiety i mężczyzny i tylko związkiem kobiety i mężczyzny!".

Zniesmaczony słowami bp Samca zdaje się być także pastor Artur Jankowski z kanadyjskiego Edmonton. Udostępnił wpis Samca i skomentował: "zostawiam bez komentarza".

Reklama

Ostatnio zmieniany środa, 17 czerwiec 2020 08:24
Napisz tu...
znakow zostalo.
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Skomentuj jako pierwszy.

Ostatnie komentarze

@Nataszazgadzsm się z tym co napisałaś 
bardzo naciągany artykuł , wprowadzający czytelników w błąd
jeszcze ktoś się na tych szarlatanów nabiera u nas?
Przesluchajcie tego wywiadu bez emocji, jakosc wypowiedzi Putina, wszystko jest klarowne i wywarzone, caly ten konflikt zostal sprowokowany przez Zachod i jest podtrzymywany przez Zachod. ...
@Tadzik Coś podobnego.Katolik jest zawsze drugiej kategorii i oczywiście ulomny w mysleniu,czytaniu Biblii i we wszystkim,co sie tyczy zakonu.Ale jak nietrudno zauwazyc, ma w sobie mniej ...
@YvonnKtos bil pokłony przed tym pomnikiem?Bo jakos nie słyszałem?Czy polski naród  wg co poniektorych jest ulomny?Podobizny czegokolwiek ,a nie kogokolwiek.Wszystko moze byc bałwanem,a dlaczego ma ...
@AnonimCzynienie sobie wizerunku rzekomo na obraz Boga, jest przez Boga zabronione, między innymi po to,  by człowiek nie wpadł czasem na pomysł, by się przed ...

tuwszystkiekomentarze1

Please publish modules in offcanvas position.