Katoliccy lekarze: "dochodzi do zabicia dziecka". Projekt forsuje premier

Katoliccy lekarze: "dochodzi do zabicia dziecka". Projekt forsuje premier

czwartek, 08 luty 2024 08:12
premier Donald Tusk premier Donald Tusk fot. Donald Tusk - kanał oficjalny na YouTube

Sprawa tzw. pigułki "dzień po" budzi emocje. Także w koalicji rządowej. Jak donosi serwis rynekzdrowia.pl, wczorajsze obrady sejmowej komisji w sprawie nowelizacji ustawy niespodziewanie przeniesiono.

Nowelizacja miała umożliwić dostęp do wspomnianej pigułki bez recepty już od 15. roku życia. Granica wieku miała okazać się jednak powodem sporu między koalicjantami. PSL chce, żeby recepta nie była wymagana dopiero od pełnoletniości. Partia Razem, która wspiera rząd, choć formalnie nie jest koalicjantem, postuluje całkowite zlikwidowanie granicy wieku.

Reklama

Koalicjanci mają pracować nad kompromisem w tej sprawie. Dalsze obrady zaplanowano na dziś na godz. 10.00.

Tymczasem Bogdan Chazan, prof. ginekologii i położnictwa, w rozmowie z portalem Tysol.pl zwraca uwagę, że producent tabletki nie zaleca jej stosowania u dzieci i młodych dziwcząt, ponieważ jego przyjmowanie "może łączyć się z nieodwracalnym, szkodliwym wpływem na rozwijający się organizm dziewczynki i nieustabilizowany jeszcze układ hormonalny".

Uważa on także, że ten środek nie powinien być dostępny ani bez recepty ani nawet za jej okazaniem.

- Prowadzi do śmierci poczętych dzieci, powikłań zdrowotnych u kobiet, może być źródłem problemów społecznych i psychologicznych. Wprowadzenie tych środków do szerokiego, niekontrolowanego użytku zwiększy w poważny sposób częstość występowania tych problemów, zakłóci funkcjonowanie rodzin i ich trwałość i nasili stopień kryzysu demograficznego - podkreślił.

Premier Donald Tusk mówił, że pigułka "uniemożliwia doprowadzenie do zapłodnienia, a więc nie jest to tabletka wczesnoporonna, tylko zapobiegająca zajściu w ciążę". Nazywa to też "antykoncepcją awaryjną".

Aktywnie działająca na rzecz ochrony dzieci nienarodzonych Magdalena Korzekwa-Kaliszuk z Fundacji Grupa Proelio twierdzi jednak, że nie jest to pełna prawda i że choć jedno z działań środka jest rzeczywiście antykoncepcyjne czyli zapobiegające poczęciu dziecka, to jeśli do poczęcia już doszło, to pigułka "utrudnia przemieszczanie się zapłodnionej komórki jajowej i powoduje zmiany w błonie śluzowej do macicy, które uniemożliwiają jej zagnieżdżenie się".

Według Korzekwy-Kaliszuk, "mamy tu do czynienia już poczętym życiem człowieka, które zostaje unicestwione".

Działaczka wyraziła w mediach społecznościowych zadowolenie, że protesty przeciwko pigułce "przynoszą efekty". Zapowiedziała, że będą kontynuowane.

Otwarty apel do premiera skierowało Katolickie Stowarzyszenie Lekarzy Polskich.

"To bardzo ważne, aby podać i podkreślić, że jednym z mechanizmów działania pigułki „dzień po” jest zakłócenie w zagnieżdżeniu się zarodka w błonie śluzowej macicy. On obumiera, więc dochodzi do zabicia dziecka w pierwszych dniach istnienia" - czytamy w apelu.

Pigułka "dzień po" to kolejny z projektów partii tworzących rządzącą koalicję, liberalizujących życie społeczne i obyczajowe w Polsce.

Jak informowaliśmy, Ministerstwo ds. Równości i Ministerstwo Edukacji objęły patronatem (a jak napisała minister Katarzyna Kotula, "matronatem") tzw. Ranking Szkół Przyjaznych LGBTQ+. 

Koalicja Obywatelska złożyła też projekt ustawy umożliwiającej przeprowadzenie aborcji do 12. tygodnia życia dziecka.

Ostatnio zmieniany czwartek, 08 luty 2024 08:43
Napisz tu...
znakow zostalo.
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.
 • This commment is unpublished.
  Stec · 20 dni temu
  No ale jak to ? Przecież to miał być " Dom Dawida" ? O co chodzi, może pastor Olechnowicz to wyjaśni ?
  Słyszałem zdanie, cyt. " Ach ci politycy!". Przez myśl mu nie przeszło zdanie " Ach ci "prorocy" !
 • This commment is unpublished.
  nie rozumiem · 9 dni temu
  kobieta zgwałcona ma być zmuszona do urodzenia na jakiej podstawie? 

Ostatnie komentarze

Wierzacy Marian Weclawek-spiacy prorok z Leszna twierdzil ze konca swiata nie bedzie w 2012  a wojna zacznie sie w 2024 lub 2025 w Kosowie. Swoja ...
Czytałem biblię wiele razy teraz czytam od nowa po resecie umysłu. Byłem katolikiem potem św Jehowy, dzisiaj jestem wolnym człowiekiem. Biblia to mitologia to co ...
@Nataszazgadzsm się z tym co napisałaś 
bardzo naciągany artykuł , wprowadzający czytelników w błąd
jeszcze ktoś się na tych szarlatanów nabiera u nas?
Przesluchajcie tego wywiadu bez emocji, jakosc wypowiedzi Putina, wszystko jest klarowne i wywarzone, caly ten konflikt zostal sprowokowany przez Zachod i jest podtrzymywany przez Zachod. ...
@Tadzik Coś podobnego.Katolik jest zawsze drugiej kategorii i oczywiście ulomny w mysleniu,czytaniu Biblii i we wszystkim,co sie tyczy zakonu.Ale jak nietrudno zauwazyc, ma w sobie mniej ...
@YvonnKtos bil pokłony przed tym pomnikiem?Bo jakos nie słyszałem?Czy polski naród  wg co poniektorych jest ulomny?Podobizny czegokolwiek ,a nie kogokolwiek.Wszystko moze byc bałwanem,a dlaczego ma ...

tuwszystkiekomentarze1

Please publish modules in offcanvas position.