Warszawa

18°C

  Stany Zjednoczone zaatakowały syryjską bazę wojskową. Reakcja Polski

  Stany Zjednoczone zaatakowały syryjską bazę wojskową. Reakcja Polski

  piątek, 07 kwiecień 2017 08:49
  pocisk wystrzelony z amerykańskiego okrętu pocisk wystrzelony z amerykańskiego okrętu kadr materiału CBS

  Pierwszy tak zdecydowany ruch Stanów Zjednoczonych w sprawie konfliktu w Syrii.

  Amerykańskie wojsko dokonało ataku na syryjską bazę lotniczą z użyciem 59 pocisków samosterujących Tomahawk. Wystrzelono je nocą z dwóch okrętów wojennych. Zginęło 5 osób, a 7 zostało rannych.

  Według Amerykanów, siły Baszara al-Asada dokonały wcześniej z tej bazy ataku chemicznego na miasto Chan Szajchun kontrolowane przez rebeliantów. W tamtym ataku zginęło 86 osób, w tym 30 dzieci.

  - Dzisiejszej nocy rozkazałem przeprowadzenie precyzyjnego ataku na bazę lotniczą w Syrii, skąd został dokonany atak z użyciem broni chemicznej. Powstrzymanie i przeciwdziałanie rozprzestrzenianiu śmiercionośnej broni chemicznej leży w żywotnych interesach bezpieczeństwa Stanów Zjednoczonych – powiedział prezydent Donald Trump.

  Amerykańska operacja miała być "jednorazowa" i według Pentagonu została przeprowadzona tak, by zminimalizować ryzyko dla personelu syryjskiego bądź przypadkowych żołnierzy rosyjskich. Waszyngton zapewnia też, że informował o ataku sojuszników oraz Rosję.

  Ta uważa, że to nie reżim Asada jest odpowiedzialny za atak chemiczny. Według niej, wojsko syryjskie zbombardowało arsenał rebeliantów, w którym produkowano toksyczne substancje. Moskwa podejrzewa, że amerykański atak może przekreślić amerykańsko-rosyjską współpracę w sprawie Syrii.

  - To agresja wobec suwerennego państwa i naruszenie norm prawa międzynarodowego pod zmyślonym pretekstem - powiedział rzecznik prezydenta ROsji - Dmitrij Pieskow.

  Wojsko Syrii w komunikacie nazwało atak "jawnym aktem agresji", który stawia USA w jednym szeregu z Państwem Islamskim, Dżabhat Fatah al-Szam i innymi "organizacjami terrorystycznymi".

  Stanowisko rządu Polski w programie "Gość poranka" w TVP Info przedstawił rzecznik - Rafał Bochenek.

  – Polski rząd popiera działania zmierzające do zakończenia kryzysu humanitarnego na Bliskim Wschodzie. Al-Asad przekroczył pewną granicę, użył broni chemicznej wobec ludności cywilnej. Premier Beata Szydło w związku z działaniami USA w Syrii spotka się w piątek z szefami MSZ Witoldem Waszczykowskim i MON Antonim Macierewiczem – powiedział.

  Poparcie dla działań USA wyraziła Wielka Brytania, Izrael i Arabia Saudyjska.

  Krytycznie ocenił je Iran.

  Syryjska opozycyjna Koalicja Narodowa wyraziła opinię, że amerykańska operacja kładzie kres okresowi "bezkarności" i powinna być "zaledwie początkiem".

  Na podstawie: onet.pl, wp.pl, msn.com

  Zobacz także: Wiceprezydent USA Mike Pence wystąpił w wielotysięcznym kościele (WIDEO)

  REKLAMA

  Dodaj komentarz


  Please publish modules in offcanvas position.