Stany Zjednoczone zaatakowały syryjską bazę wojskową. Reakcja Polski

Stany Zjednoczone zaatakowały syryjską bazę wojskową. Reakcja Polski

piątek, 07 kwiecień 2017 08:49
pocisk wystrzelony z amerykańskiego okrętu pocisk wystrzelony z amerykańskiego okrętu kadr materiału CBS

Pierwszy tak zdecydowany ruch Stanów Zjednoczonych w sprawie konfliktu w Syrii.

Amerykańskie wojsko dokonało ataku na syryjską bazę lotniczą z użyciem 59 pocisków samosterujących Tomahawk. Wystrzelono je nocą z dwóch okrętów wojennych. Zginęło 5 osób, a 7 zostało rannych.

Według Amerykanów, siły Baszara al-Asada dokonały wcześniej z tej bazy ataku chemicznego na miasto Chan Szajchun kontrolowane przez rebeliantów. W tamtym ataku zginęło 86 osób, w tym 30 dzieci.

- Dzisiejszej nocy rozkazałem przeprowadzenie precyzyjnego ataku na bazę lotniczą w Syrii, skąd został dokonany atak z użyciem broni chemicznej. Powstrzymanie i przeciwdziałanie rozprzestrzenianiu śmiercionośnej broni chemicznej leży w żywotnych interesach bezpieczeństwa Stanów Zjednoczonych – powiedział prezydent Donald Trump.

Amerykańska operacja miała być "jednorazowa" i według Pentagonu została przeprowadzona tak, by zminimalizować ryzyko dla personelu syryjskiego bądź przypadkowych żołnierzy rosyjskich. Waszyngton zapewnia też, że informował o ataku sojuszników oraz Rosję.

Ta uważa, że to nie reżim Asada jest odpowiedzialny za atak chemiczny. Według niej, wojsko syryjskie zbombardowało arsenał rebeliantów, w którym produkowano toksyczne substancje. Moskwa podejrzewa, że amerykański atak może przekreślić amerykańsko-rosyjską współpracę w sprawie Syrii.

- To agresja wobec suwerennego państwa i naruszenie norm prawa międzynarodowego pod zmyślonym pretekstem - powiedział rzecznik prezydenta ROsji - Dmitrij Pieskow.

Wojsko Syrii w komunikacie nazwało atak "jawnym aktem agresji", który stawia USA w jednym szeregu z Państwem Islamskim, Dżabhat Fatah al-Szam i innymi "organizacjami terrorystycznymi".

Stanowisko rządu Polski w programie "Gość poranka" w TVP Info przedstawił rzecznik - Rafał Bochenek.

– Polski rząd popiera działania zmierzające do zakończenia kryzysu humanitarnego na Bliskim Wschodzie. Al-Asad przekroczył pewną granicę, użył broni chemicznej wobec ludności cywilnej. Premier Beata Szydło w związku z działaniami USA w Syrii spotka się w piątek z szefami MSZ Witoldem Waszczykowskim i MON Antonim Macierewiczem – powiedział.

Poparcie dla działań USA wyraziła Wielka Brytania, Izrael i Arabia Saudyjska.

Krytycznie ocenił je Iran.

Syryjska opozycyjna Koalicja Narodowa wyraziła opinię, że amerykańska operacja kładzie kres okresowi "bezkarności" i powinna być "zaledwie początkiem".

Na podstawie: onet.pl, wp.pl, msn.com

Zobacz także: Wiceprezydent USA Mike Pence wystąpił w wielotysięcznym kościele (WIDEO)

Napisz tu...
znakow zostalo.
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Skomentuj jako pierwszy.

Ostatnie komentarze

Na wybory NA KONFEDERACJĘ 9.06.24 tam sa jeszcze normalne Boze wartosci,mozemy jeszcze stanac za wsrtosciami naszego Ojca w niebie,idz na wybory
"ewangelizator"
Czy komukolwiek z Was śnił się dinozaur? Skoro ludzie żyli razem z dinozaurami, to powinny one pokazywać się w snach. A tak poza tym wszelkie ...
@LysyTo nie przekresla przeslania Chrystusa-Boga i Czlowieka na chwilę,by poprzez człowiecze cierpienie być bliżej ludzi,zostać zrozumianym  i wskazać,iz tu na Ziemi jest etap,a Wszechświat nie ...
Trochę mała ta fala. Żadnej piany z niej nie będzie.Musicie się bardziej postarać żeby wywołać kolejną psychozę.
@ElaEla, czy ty w tej chasbarze to tak dla korzyści  czy z przekonania(głupoty)?

tuwszystkiekomentarze1

Please publish modules in offcanvas position.