25 zwyczajów, które pomogą ci lepiej spać

25 zwyczajów, które pomogą ci lepiej spać

wtorek, 12 maj 2015 17:06
25 zwyczajów, które pomogą ci lepiej spać fot. Pixabay.com

Miewasz problemy ze snem? Zastanów się nad przyjęciem tych zwyczajów.

Według Dona Colberta, dyrektora centrum medycznego Divine Health Wellness Center w Orlando (USA) i autora bestsellerów "New York Times" takich jak "The Bible Cure" (Biblijne lekarstwo) czy "What Would Jesus Eat (Co jadłby Jezus), a także innych, które sprzedały się w ponad 10 mln egzemplarzy, istnieje 25 zwyczajów, które większości ludzi pomagają w zaśnięciu i w nieprzerwanym śnie.

Oto one:

1. Najważniejszą radą dotyczącą rutyny snu jest to, by ustalić sobie czas, w którym regularnie kładziemy się spać, a także ten, w którym regularnie budzimy się rano. Niech to będzie twój zwyczaj. Trzymaj się tego także w weekendy, a nawet na urlopie. W oparciu o swój grafik pracy, wyznacz sobie osiem godzin na sen i czas, w którym się kładziesz. Ja osobiście kładę się między godziną 22 i 22:30.

2. Używaj łóżka tylko do snu i spraw seksualnych. Nie do czytania, oglądania telewizji, podjadania, pracy czy zamartwiania się.

3. Unikaj drzemek po godz. 15. A jeśli ucinasz je sobie wcześniej w ciągu dnia, to zadbaj o to, by nie były dłuższe niż 20-30 minut.

4. Ćwicz fizycznie odpowiednio wcześnie. Ćwiczenie zbyt blisko czasu snu zakłóca go.

5. Unikaj kofeiny późnym popołudniem i wieczorem.

6. Unikaj nadmiernego przyjmowania płynów późnym wieczorem, a zwłaszcza przed pójściem spać.

7. Zjedz normalne porcje dobrze zbilansowanego pożywienia na 3-4 godziny przed czasem snu, a także lekką przekąskę niedługo przed snem. Nie idź spać głodny. Nie jedz też przed snem dużych dań.

8. Weź ciepłą kąpiel na godzinę lub dwie przed snem. Jeśli chcesz, rozważ dodanie olejku lawendowego, co może pomóc ci się zrelaksować.

9. Niech w twojej sypialni będzie chłodno i niech będzie dobrze przewietrzona.

10. Kup sobie wygodny materac, poduszkę i bieliznę pościelową. Pamiętaj, że spędzasz około jednej trzeciej swojego życia w łóżku. Dlatego powinno ono być twoim najważniejszym meblem.

11. Pół godziny przed pójściem spać zacznij się odprężać, słuchając uspokajającej muzyki, czytając Biblię lub inną dobrą książkę, przyjmując masaż lub spędzając intymny czas ze swoim małżonkiem.

12. Założ regulatory oświetlenia na światła i przyciemnij je na kilka godzin przed twoim czasem snu.

13. Jeśli po 20 minutach od położenia się nie zasnąłeś, to wstań, pójdź do innego pokoju i poczytaj, zrelaksuj się przy przyciemnionym świetle aż poczujesz się śpiący. Potem wróć do łóżka.

14. Jeśli twój małżonek budzi cię chrapaniem albo wierceniem się, to po prostu przenieś się do sypialni dla gości.

15. Staraj się budzić o tej samej porze każdego dnia.

16. Razem z małżonką spróbujcie masażu stóp, szyi, ramienia, pleców i skóry głowy. Możesz też kupić sobie poręczny masażer.

17. Odpręż swój umysł i ciało przed snem przez delikatne ćwiczenia rozciągające i relaksacyjne albo użyj aromatycznej świecy lub olejku.

18. Uporządkuj swoją sypialnię. Usuń z niej komputery, faksy, papiery i wszystko, co przypomina ci o pracy.

19. Zadbaj o to, by w twojej sypialni było całkowicie ciemno. Wyłącz wszelkie lampki nocne, a budzik i światło z telefonu owiń ręcznikiem do rąk. Obłóż czarną taśmą lub karteczkami samoprzylepnymi światełka z twojego systemu alarmowego, telewizji, DVD, satelity, zestawu stereo i innych urządzeń. Rozważ zakup zasłon zaciemniających.

20. Oddziel się od hałasu, używając zatyczek do uszu, stosując podwójne szyby w oknach czy solidne zasłony.

21. Wypróbuj płyty z kołysankami albo dźwiękami natury.

22. Trzymaj zwierzęta poza sypialnią. Mogą chrapać, wskakiwać do ciebie, warczeć, wyć, szczekać czy jęczeć. U wielu osób mogą też wywoływać alergię.

23. Unikaj oglądania poruszających filmów, meczów czy późnych serwisów informacyjnych. Zamiast tego obejrzyj przed snem coś zabawnego czy beztroskiego. Ale najlepiej jest nie oglądać telewizji w sypialni.

24. Kiedy leżysz w łóżku, ty i twój małżonek możecie poopowiadać albo poczytać sobie dowcipy, zabawne rzeczy. Pary, które razem się śmieją i modlą, generalnie ze sobą zostają.

25. Rozmyślaj nad Pismem Świętym i nie pozwól, by twój umysł się martwił albo błądził. Ja rozmyślam nad modlitwą pańską z Ew. Mateusza 6,9-13, Psalmem 91, 1 Koryntian 13,4-8 czy Efezjan 6,10-18. Naucz się tych wersetów i rozmyślaj nad nimi raz za razem.

Czytaj także: 10 rad, które pomogą Ci dobrze spać. Radzi kardiolog-chrześcijanin

Źródło: Charisma News

Chcesz więcej informacji od ChnNews.pl?

 

Napisz tu...
znakow zostalo.
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Skomentuj jako pierwszy.

Ostatnie komentarze

Część 2 .
Gdyby zbawienie było utracalne, to powinnismy głosić tylko na OIOMach, i to po upewnieniu się, że już nie ma ratunku, bo inaczej narażalibyśmy ...
Część 1Należy odróżnić usprawiedliwienie z grzechów (raz na zawsze na krzyżu Wykonało się, doskonale wykonane, bez potrzeby poprawiania, bo należna mi, zgodnie ze sprawiedliwością Bożą, ...
Łał łał łał  --- ależ sensacja! i co z tych "proroczych" spotkań wynika?  Wystarczy zobaczyć na owoce np wielu konferencji proroczych w zamierzchłych czasach organizowanych przez ...
@andwhenidieNiestety z łap szatana trudno się wyzwolić ale Bóg uzdrawia z grzechu ,tak właśnie  stało się z Matthew. Szukajcie a znajdziecie ,pukajcie a otworzą wam,proście ...
Chwała Bogu że wiele dusz ocalonych od piekła,ale nie cieszmy się i spoczywajmy na laurach. Modlitwa różańcowa,Koronka do Miłosierdzia Bożego ,Koronka za konających. Jest jeszcze specjalna ...
Brawo Słowacja ,nie pozwoliła na propagowanie grzechu .
@liberał w kościele zielono?Ta różnica od nauki a może nawet pseudonauki która jest głupotą w oczach Boga,  że trzeba takich ludzi upominać a nie propagować ich grzech . ...
@zielonoświątkowiecRząd szatański  ,  który doprowadzi do całkowitego upadku a konsekwencją będzie rewolucja w Warszawie która doprowadzi do pustyni ,tylko ma zostać jeden kościół . Sodoma ...

tuwszystkiekomentarze1

Please publish modules in offcanvas position.