Warszawa

1°C

  Jaką moc ma wiara i modlitwa? Oto rezultaty badań medycznych

  Jaką moc ma wiara i modlitwa? Oto rezultaty badań medycznych

  wtorek, 07 kwiecień 2015 14:13
  Jaką moc ma wiara i modlitwa? Oto rezultaty badań medycznych fot. Facebook

  Wierzący są przekonani o mocy wiary i modlitwy. A co mówi na ten temat nauka? Oto rezultaty badań.

  Dane badawcze przychodzą z wiodących szpitali i uczelni.

  - Badania pokazują, że modlitwa może zapobiec chorobie, a kiedy ludzie zachorują, może pomóc im w szybszym wyzdrowieniu - mówi dr Harold G. Koenig z amerykańskiego Uniwersytetu Duke. To psycholog zajmujący się w szczególności kwestią religii, duchowości i zdrowia, autor kilku książek w dziedzinie wiary i uzdrowienia.

  Jak stwierdza, aby to sprawdzić, przeprowadzono analizę ponad 1500 badań. Wskazują one, że ludzie, którzy są "bardziej religijni i więcej się modlą, są zdrowsi umysłowo i fizycznie".

  Wyniki większości badań sugerują też, że dłużej żyją osoby regularnie chodzące do kościoła.

  - Dzięki zaangażowaniu w praktyki religijne, a także w społeczność wierzących, ludzie, ogólnie rzecz biorąc, radzą sobie lepiej ze stresem, mają lepsze samopoczucie, bo mają więcej nadziei, są bardziej optymistyczni, mniej doświadczają depresji i rzadziej popełniają samobójstwa - mówi dr Koenig.

  Co więcej, zauważa, że takie osoby mają "silniejszy system odpornościowy, niższe ciśnienie krwi i prawdopodobnie lepiej funkcjonujący układ krążenia".

  Badacz i pisarz Tom Knox jest badaczem, pisarzem i kiedyś był ateistą, ale uwierzył i regularnie chodzi do kościoła.

  Przeprowadził dogłębne badanie medycznych korzyści wynikających z wiary.

  - To, co odkryłem, mnie zdumiało. Coraz więcej badań naukowych z ostatnich 30 lat pokazuje, że przekonania religijne są medycznie, społecznie i psychologicznie korzystne - podkreśla.

  Ma to szczególny wpływ na dłuższe życie.

  Do takiego wniosku doszli choćby naukowcy z Uniwersytetu Teksasu w 2006 roku.

  - Frekwencja religijna ma wpływ na śmiertelność osób dorosłych. Jest siedmioletnia różnica w długości życia pomiędzy tymi, którzy nigdy nie chodzą do kościoła i tymi, którzy chodzą co tydzień - mówi Tom Knox.

  Magazyn "The American Journal of Public Health" badał przez pięć lat prawie 2 tys. mieszkańców Kalifornii w starszym wieku. Okazało się, że ci, którzy uczęszczali na spotkania religijne, mieli o 36 proc. niższe prawdopodobieństwo, że umrą w tym okresie od tych, którzy na nie nie chodzili.

  Wyniki badania przeprowadzonego na 4 tys. starszych dorosłych opublikowane w magazynie "The U.S. Journal of Gerontology" świadczą o tym, że ateiści byli statystycznie bardziej narażeni na śmierć w tym wieku niż wierni.

  Osoby zaangażowane w religię żyły dłużej od ateistów nawet, jeśli nie chodziły do miejsca kultu.

  Amerykańskie Stowarzyszenie Nadciśnienia ustaliło w 2006 roku, że osoby uczęszczające do kościoła mają niższe ciśnienie od niewierzących.

  Ujawniono też, że wierni szybciej wychodzą z raka piersi niż niewierzący, sprawniej radzą sobie z chorobą wieńcową i reumatoidalnym artretyzmem.

  Badacze w szpitalu w San Francisco przyjrzeli się skutkom modlitwy nad 393 pacjentami mającymi problemy z sercem. Nad połową z nich modliły się obce osoby znające tylko ich imiona.

  Okazało się, że pacjenci ci doświadczyli mniejszej liczby komplikacji, przypadków zapalenia płuc i potrzebowali mniej lekarstw.

  Szybciej zdrowieli i wcześniej wychodzili ze szpitala.

  - Ateiści mogą drwić z wiary, jeśli chcą, ale nie mogą zakładać, że nauka jest po ich stronie - zaznacza Tom Knox.

  Czytaj także: Nauka daje coraz więcej argumentów na rzecz istnienia Boga

  Źródło: Newsmax.com

  Informacja dla portali internetowych (ze szczególną dedykacją dla plagiatorów z Fronda.pl):

  Kopiowanie całości artykułu niedozwolone. Przy użyciu większości tekstu wymagana informacja: "Pełna treść artykułu TUTAJ" (podlinkowanie artykułu). W razie wykorzystania pojedynczych fragmentów, prosimy o wzmiankę o źródle (jak podaje portal chnnews.pl...)

  Please publish modules in offcanvas position.