Brazylia: ogromny wzrost liczby ewangelicznych kościołów

Brazylia: ogromny wzrost liczby ewangelicznych kościołów

środa, 26 lipiec 2023 14:30
spotkanie chrześcijańskie w Brazylii spotkanie chrześcijańskie w Brazylii fot. HolySpirit.tv

Kościoły ewangeliczne przeżywają w Brazylii prawdziwy renesans. To wynika z badania przeprowadzonego przez Centrum Studiów Metropolitalnych (CEM) Uniwersytetu Sao Paulo.

W roku 1990 w kraju działały 7033 kościoły. W 2019 roku było ich już 109 tys. 560, a każdego dnia otwierano 17 kolejnych!

W poprzednich dekadach ewangeliczni chrześcijanie pozostawali w Brazylii mniejszością, ale, zdaniem badaczy, mogą stać się większością w nadchodzących latach.

Ekspansję tego wyznania od lat 20. minionego wieku w brazylijskich stanach z ewangeliczną większością przeanalizował Victor Augusto Araujo Silva, członek również Wydziału Nauk Politycznych Uniwersytetu Zuryskiego.

Jak się okazało, pierwszy kościół ewangeliczny został zainaugurowany w Brazylii w 1922 roku. W latach 70. było ich 864. 50 lat później prawie 110 tysięcy.

Badanie podzieliło wspólnoty na cztery główne grupy: 1. kościoły baptystyczne, prezbiteriańskie i metodystyczne, 2. kościoły zielonoświątkowe, 3. kościoły neopentekostalne i 4. kościoły, które nie przynależą do żadnej z tych kategorii.

Najwięcej kościołów mają denominacje zielonoświątkowe - 48 781. Następne miejsca zajmują wspólnoty nieprzynależące do wspomnianych trzech kategorii (25 554), kościoły baptystyczne, prezbiteriańskie i metodystyczne (22 400) oraz kościoły neopentekostalne (12 825).

Badacze zwracają uwagę, że wzrost liczby ewangelicznych kościołów idzie w parze ze wzrostem liczby ewangelicznych wierzących.

Najnowszy spis przeprowadzony przez Brazylijski Instytut Geografii i Statystyki wykazał, że liczba ewangelicznych chrześcijan w kraju kawy wzrosła więcej niż dwukrotnie w latach 1990 - 2010.

W roku 1990 ewangelicznych było 9 procent obywateli. W 2010 roku było to już 22,2 procent.

Według sondażu grupy Datafolha, w roku 2020 już 31 proc. Brazylijczyków identyfikowało się jako ewangeliczni chrześcijanie.

Reklama

Na podstawie: Evangelical Focus

Napisz tu...
znakow zostalo.
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Skomentuj jako pierwszy.

Ostatnie komentarze

ale z was pokurwieni fanatycy, jan pawel drugi to pedofil i sluga szatana, morderca dzieciecych usmiechow, a autorowi jebie z dupy hujem nie mytym
@MBRozumiem, że twój wujek powstał z grobu po trzech dniach i teraz musisz oddać cały spadek . Ludzie powinni być więc pochowani z telefonem komórkowym, żeby ...
"Przeciwko starszemu skargi nie przyjmuj, chyba że jest ona oparta na zeznaniu dwu lub trzech świadków"
To, że ktoś jest oskarżony jeszcze nie oznacza, że jest ...
@ortodox Tak jest gdy szuka się autorytetu u ludzi, bo ten od Boga nie wystarcza...
A co na to prorok Ryszard Krzywy?
@JoannaZnajdź kochanka. Z twego już nic nie będzie 
@TemperamentnaZnajdź kochanka. Od niego sexu już nie będzie. 

tuwszystkiekomentarze1

Please publish modules in offcanvas position.