Brazylia: ogromny wzrost liczby ewangelicznych kościołów

Brazylia: ogromny wzrost liczby ewangelicznych kościołów

środa, 26 lipiec 2023 14:30
spotkanie chrześcijańskie w Brazylii spotkanie chrześcijańskie w Brazylii fot. HolySpirit.tv

Kościoły ewangeliczne przeżywają w Brazylii prawdziwy renesans. To wynika z badania przeprowadzonego przez Centrum Studiów Metropolitalnych (CEM) Uniwersytetu Sao Paulo.

W roku 1990 w kraju działały 7033 kościoły. W 2019 roku było ich już 109 tys. 560, a każdego dnia otwierano 17 kolejnych!

W poprzednich dekadach ewangeliczni chrześcijanie pozostawali w Brazylii mniejszością, ale, zdaniem badaczy, mogą stać się większością w nadchodzących latach.

Ekspansję tego wyznania od lat 20. minionego wieku w brazylijskich stanach z ewangeliczną większością przeanalizował Victor Augusto Araujo Silva, członek również Wydziału Nauk Politycznych Uniwersytetu Zuryskiego.

Jak się okazało, pierwszy kościół ewangeliczny został zainaugurowany w Brazylii w 1922 roku. W latach 70. było ich 864. 50 lat później prawie 110 tysięcy.

Badanie podzieliło wspólnoty na cztery główne grupy: 1. kościoły baptystyczne, prezbiteriańskie i metodystyczne, 2. kościoły zielonoświątkowe, 3. kościoły neopentekostalne i 4. kościoły, które nie przynależą do żadnej z tych kategorii.

Najwięcej kościołów mają denominacje zielonoświątkowe - 48 781. Następne miejsca zajmują wspólnoty nieprzynależące do wspomnianych trzech kategorii (25 554), kościoły baptystyczne, prezbiteriańskie i metodystyczne (22 400) oraz kościoły neopentekostalne (12 825).

Badacze zwracają uwagę, że wzrost liczby ewangelicznych kościołów idzie w parze ze wzrostem liczby ewangelicznych wierzących.

Najnowszy spis przeprowadzony przez Brazylijski Instytut Geografii i Statystyki wykazał, że liczba ewangelicznych chrześcijan w kraju kawy wzrosła więcej niż dwukrotnie w latach 1990 - 2010.

W roku 1990 ewangelicznych było 9 procent obywateli. W 2010 roku było to już 22,2 procent.

Według sondażu grupy Datafolha, w roku 2020 już 31 proc. Brazylijczyków identyfikowało się jako ewangeliczni chrześcijanie.

Na podstawie: Evangelical Focus

Napisz tu...
znakow zostalo.
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Skomentuj jako pierwszy.

Ostatnie komentarze

Chodził do kościoła , ale się nie zaciągał, no ale jak już w końcu przyszedł, to trafił na list biskupa do wiernych. List mu nie ...
Koledzy, kazdy pseudo prorok musi miec na chleb...i to wszystko wyjasnia. Ci ludzi zeruja na niewiedzy biblijnej wierzacych. Guru to w Indiach a nie w ...
Ludzie !!!co to za prorokini?? Ja wam też powiem widząc obecną sytuację na świecie że jest możliwy wybuch wojny a żadnym prorokiem nie jestem.Przestańcie słuchać ...
@BeataJaka koronka?? To jakaś mantra,nie modlitwa.Czytajcie kochani słowa Pana Jezusa,to Was uratuje od manipulacji czarnej zarazy i ostrego obłędu.
@PłaskoziemcaWyrazy wspólczucia
Ten Krzywy niech opowie które z jego rzekomych proroctw się spełniło!!! Może prorokował np. że będa anomalie pogodowe,że miłość oziębnie,ale o tym wszystkim Biblia uczy ...

tuwszystkiekomentarze1

Please publish modules in offcanvas position.