Rosyjska telewizja: Aleksiej Lediajew to właściciel klubów nocnych i domów publicznych (WIDEO)

Rosyjska telewizja: Aleksiej Lediajew to właściciel klubów nocnych i domów publicznych (WIDEO)

sobota, 15 listopad 2014 16:10
Aleksiej Lediajew Aleksiej Lediajew fot. ngnews.org

Pastor kościoła Nowe Pokolenie w Rydze, Aleksiej Lediajew, na celowniku rosyjskich mediów.

Telewizja "Rossija 1" w swoim programie mającym na celu dyskredytację jego osoby określiła go jako "właściciela klubów nocnych i domów publicznych". Reportaż nakręcono w związku z otwarciem fili jego kościoła w kraju stawropolskim na południowym zachodzie Rosji.

"Aleksiej Lediajew to lider nowego chrześcijańskiego kościoła, autor licznych opracowań o nowym światowym porządku. Mieszka na stałe na Łotwie. Tam jest znany jako właściciel klubów nocnych i domów publicznych, które działają pod etykietą salonów urody. Kościół Nowe Pokolenie to jeszcze jeden jego biznes" - słyszymy w materiale.

Zwraca się uwagę, że na każdym spotkaniu kościoła zbierane są pieniądze.

"Ile zarobił w ten sposób Lediajew, dokładnie nie wiadomo. Ale jeśli weźmiemy pod uwagę, że wykłady odbywają się regularnie i zbierają się na nich setki wiernych, to mowa jest o milionach. On na pewno dobrze zna powiedzenie Rona Hubbarda: "jeżeli chcesz zarobić milion dolarów, to stwórz własną religię" - sugestywnie mówi autor reportażu.

Lediajewowi wytyka także, że "podczas kazań wzywa swoją trzodę, by aktywniej angażowała się w życie polityczne".

Dziennikarz ewidentnie ma również za złe pastorowi, że ludzie z jego kościoła brali udział w ukraińskiej pomarańczowej rewolucji.

"Nie wiadomo czy to zbieg okoliczności, ale filie nowego kościoła rozmnożyły się na świecie akurat po ukraińskiej pomarańczowej rewolucji" - mówi.

O zdanie zapytał w tym kontekście historyka religii, socjologa - dr. Romana Siłantjewa.

"Podobne organizacje aktywnie uczestniczą w różnych ekstremistycznych wystąpieniach, jak na przykład na pierwszym Majdanie w 2011 roku, kiedy główną siłę uderzeniową stanowili współwyznawcy pana Lediajewa i Nowego Pokolenia - członkowie sekty Ambasada Boża Sundaya Adelajy" - komentuje.

Według prof. Igora Bojewa z Państwowej Akademii Medycznej w Stawropolu, winna jest tu Ameryka...

"Ci, którzy tym zarządzają, są dobrze nauczeni. Znają psychotechniki, których wcześniej nigdy u nas w Rosji nie było. Zostały one przygotowane w wojenno-morskim resorcie w Stanach Zjednoczonych" - podkreśla Bojew.

W reportażu zacytowano także niejakiego Walentina, który zeznaje jakoby bardzo ucierpiał podczas seminariów "sekty".

- To strach, ból, panika, rozkojarzenie, nieśmiałość. Pojawiła się u mnie mania prześladowcza, stan niepokoju - opowiada Walentin, który nie pokazał twarzy do kamery. Rzekomo obawiając się, że ci, którzy "nadal chodzą na wykłady, rozprawią się z nim za to, że wyszedł z "sekty" i zajmuje się dyskredytacją ich nauczyciela".

Aleksiej Lediajew i jego żona Olga od dawna, delikatnie mówiąc, nie są ulubieńcami rosyjskich władz. Obaj byli poddawani deportacji z lotnisk w Rosji. Są tam persona non grata. Za Lediajewem nie przepadają także władze Białorusi, Kazachstanu (skąd pochodzi) i Armenii.

Nie jest tajemnicą, że podkreśla on potrzebę aktywnego udziału chrześcijan w polityce i innych sferach społecznych, takich jak show-biznes, sztuka, sport czy kinematografia. Jego kościół zdecydowanie różni się także od tradycyjnych prawosławnych. Na nabożeństwach grane są głośne pieśni uwielbienia, a i kazanie odbiega od przyjętego w Rosji kanonu.

A i sam Lediajew najwyraźniej nie liczy na zbytnią sympatię Kremla. W marcu ostro skomentował rosyjską interwencję na Krymie.

"Jaka armia napadła na Półwysep Krymski, żeby trzeba było wprowadzać rosyjskie wojska? Gdzie tu logika?" - pytał wtedy retorycznie Lediajew.

I dodawał:

"Wielcy obrońcy, ratownicy... Hańba! Już interweniowali, bronili Węgier, Afganistanu i Czechosłowacji. Wprowadzali czołgi, armię. I co uzyskali? Oprócz hańby i nieusprawiedliwionego rozlewu krwi, nic".

Nic dziwnego, że po takich wypowiedziach wszelkie inicjatywy jego i jego kościoła są w prawosławnej Rosji Władimira Putina torpedowane.

Aleksiej Lediajew był niejednokrotnie gościem chrześcijańskich konferencji w Polsce.

Poniżej wspomniany reportaż telewizji "Rossija 1" o Aleksieju Lediajewie.

Udostępnij

Napisz tu...
znakow zostalo.
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Skomentuj jako pierwszy.

Ostatnie komentarze

@Nataszazgadzsm się z tym co napisałaś 
bardzo naciągany artykuł , wprowadzający czytelników w błąd
jeszcze ktoś się na tych szarlatanów nabiera u nas?
Przesluchajcie tego wywiadu bez emocji, jakosc wypowiedzi Putina, wszystko jest klarowne i wywarzone, caly ten konflikt zostal sprowokowany przez Zachod i jest podtrzymywany przez Zachod. ...
@Tadzik Coś podobnego.Katolik jest zawsze drugiej kategorii i oczywiście ulomny w mysleniu,czytaniu Biblii i we wszystkim,co sie tyczy zakonu.Ale jak nietrudno zauwazyc, ma w sobie mniej ...
@YvonnKtos bil pokłony przed tym pomnikiem?Bo jakos nie słyszałem?Czy polski naród  wg co poniektorych jest ulomny?Podobizny czegokolwiek ,a nie kogokolwiek.Wszystko moze byc bałwanem,a dlaczego ma ...
@AnonimCzynienie sobie wizerunku rzekomo na obraz Boga, jest przez Boga zabronione, między innymi po to,  by człowiek nie wpadł czasem na pomysł, by się przed ...

tuwszystkiekomentarze1

Please publish modules in offcanvas position.