Warszawa

4°C

  Dialog teologiczny ws. charyzmatów między katolikami i zielonoświątkowcami. Oto rezultaty

  Dialog teologiczny ws. charyzmatów między katolikami i zielonoświątkowcami. Oto rezultaty

  niedziela, 19 lipiec 2015 13:51
  Dialog teologiczny ws. charyzmatów między katolikami i zielonoświątkowcami. Oto rezultaty fot. markmallett.com

  Katolicy i zielonoświątkowcy zakończyli szóstą fazę międzynarodowego teologicznego dialogu.

  Celem dialogu jest od ponad 40 lat promocja lepszych relacji pomiędzy Kościołami.

  Temat jego szóstej fazy brzmiał: "Charyzmaty w Kościele - ich duchowe znaczenie, rozeznanie i konsekwencje duszpasterskie". Odbyły się sesje: wspólny grunt, rozeznanie, uzdrowienie i proroctwo.

  Sesja finalna, która miała miejsce w Rzymie w dn. 10-17 lipca, była poświęcona stworzeniu zarysu końcowego raportu, który ma zostać opublikowany na początku przyszłego roku.

  Istotną częścią spotkań były codzienne spotkania modlitewne prowadzone na zmianę przez katolików i zielonoświątkowców.

  Dialogowi przewodniczą: ze strony katolickiej - bp Michael Burbidge stojący na czele diecezji Raleigh w Karolinie Północnej (USA) i ze strony pentekostalnej - Cecil Robeck z kościoła Assemblies of God (Zgromadzenia Boże) - prof. historii Kościoła i ekumenizmu w Seminarium Teologicznym Fullera w Kalifornii.

  Jak stwierdził bp Burbidge, dzięki "szczerej i pełnej szacunku dyskusji i wspólnemu czasowi modlitewnemu" obie strony głębiej zaczęły rozumieć zarówno sfery porozumienia dotyczące charyzmatów i rozeznania, jak i punkty, w których są rozbieżności.

  Z kolei według Robecka, kolejna runda dialogu pokazała, że w "nauczaniu zielonoświątkowców i katolików w sprawie charyzmatów, darów Ducha Świętego jest wiele punktów wspólnych."

  - Obie tradycje uznają, że każdy wierzący otrzymał jeden lub więcej darów Ducha Świętego, by wykorzystywać je do budowania Kościoła i usługiwania światu. Te dary są obecne w Kościele od czasów Nowego Testamentu - stwierdził Cecil Robeck.

  Przyznał też, że oba Kościoły stoją wobec wspólnych wyzwań w społeczeństwie, w których "nasi ludzie muszą polegać na pomocy Ducha Świętego, by praktykować te charyzmaty w sposób głęboki i twórczy, starając się przekazywać przesłanie miłości i przebaczenia, które Jezus przyniósł na świat."

  Zobacz także: Papież Franciszek o spalonym na stosie prekursorze protestantyzmu - Janie Husie

  Źródło: news.va

  Chcesz więcej informacji od ChnNews.pl?

   

   

  Please publish modules in offcanvas position.