Warszawa

0°C

  Trzy religie, jeden Bóg - koncerty w katolickich kościołach (WIDEO)

  Trzy religie, jeden Bóg - koncerty w katolickich kościołach (WIDEO)

  czwartek, 29 wrzesień 2016 16:31
  wierni w Bazylice św. Marii w Mediolanie na międzyreligijnym występie wierni w Bazylice św. Marii w Mediolanie na międzyreligijnym występie fot. YouTube

  Daleko posunięty dialog międzyreligijny między katolicyzmem, islamem i judaizmem. To nowa inicjatywa, która wywołuje kontrowersje.

  Jak informuje dziennik "Il Giornale", międzywyznaniowy koncert odbył się w katedrze Santa Maria del Fiore we Florencji. Śpiewano islamskie pieśni, między innymi: "Koran jest sprawiedliwością".

  Były także pieśni chrześcijańskie i judaistyczne. Chodziło o to, by każda z tradycji mogła "rozpoznać siebie" w innej. Celem inicjatywy jest "dialog i otwartość budująca mosty między brzegami Morza Śródziemnego" i "jednoczenie chrześcijaństwa, islamu i judaizmu".

  "Większość muzyki odnosi się do wszystkich. Nawet metafory i symbole użyte w tekstach są podobne. Podziały to nie religia, a ignorancja - mówi dziennikowi artystka Patrizia Bovi, muzykolog.

  Wydarzenie we Florencji to kontynuacja tego, które odbyło się w lipcu w Bazylice św. Marii w Mediolanie i nosiło tytuł "Trzy religie, jeden Bóg" (wideo poniżej).

  Inicjatywa zrodziła się tydzień po ataku terrorystycznym przeprowadzonym przez grupę dżihadystów na redakcję satyrycznego pisma "Charlie Hebdo" w Paryżu.

  To kolejna akcja międzyreligijna w ostatnim czasie.

  Zazwyczaj podobne wydarzenia mają na celu modlitwę o pokój.

  Tak będzie 6 października, kiedy w całej Syrii odbędzie się modlitwa dzieci chrześcijańskich i muzułmańskich. W jej trakcie dzieci mają zwrócić się z apelem do mocarstw o zakończenie wojny, w której zginęły setki tysięcy ludzi.

  Autorem tej inicjatywy są franciszkanie, a dzieci mają się modlić jako te, które wyjątkowo cierpią w wyniku wojny.

  W dn. 18-20 września o pokój modlili się przedstawiciele różnych religii w Asyżu. Wśród nich papież Franciszek, który powiedział:

  "Nie mamy broni, ale wierzymy w łagodną i pokorną moc modlitwy. Dziś nie modliliśmy się jedni przeciw drugim, jak to się czasami niestety w dziejach zdarzało. Bez synkretyzmu i relatywizmu modliliśmy się jednak jedni obok drugi, jedni za drugich".

  Wcześniej w ramach solidarności po atakach terrorystycznych katolicy i muzułmanie składali sobie nawzajem odwiedziny w kościołach i meczetach we Francji i we Włoszech.

  Z kolei w USA katoliccy duchowni i wysoko postawieni muzułmańscy uczeni wydali wspólne oświadczenie "Zgromadzeni w imię Boga".

  "Wiara w jednego Boga jednoczy Żydów, chrześcijan i muzułmanów. Służba Bogu wymaga pracy na rzecz dobra wszystkich Jego stworzeń i wspólnego dobra ludzkości. Przywódcy religijni muszą zapewniać moralne przewodnictwo i występować przeciwko niesprawiedliwości i wszystkiemu, co szkodliwe dla ludzkości" - napisano. Więcej o tym TUTAJ

  Wspólne apele przedstawicieli religii o pokój nie ominęły też Polski.

  W Ewangelicko-augsburskim Kościele Pokoju w Świdnicy przed tygodniem gościł Dalajlama - duchowy przywódca Tybetańczyków.

  - Wszystkie tradycje religijne, mimo różnic doktrynalnych niosą ze sobą jedno przesłanie, przesłanie miłości. Mają też jeden cel - by doprowadzić człowieka do tego, by stał się lepszym i bardziej wrażliwym - mówił.

  Przedstawiciele Kościołów chrześcijańskich (luteranów, katolików i prawosławnych), a także buddyzmu, islamu i judaizmu podpisali też Apel o Pokój o treści:

  "Spotykamy się w wyjątkowym miejscu niezwykłego regionu, gdzie - mimo różnic światopoglądowych i religijnych, wynikających z jego długiej historii - w zgodzie współistnieli i współistnieją przedstawiciele wielu narodowości i kultur.

  Na pamiątkę tego wyjątkowego spotkania wspólnie apelujemy o pokój na świecie, pokój niezależny od poglądów, pochodzenia czy religii. Pokój, który jest możliwy zawsze, jeżeli tylko istnieje zrozumienie i miłość do drugiego człowieka".

  Poniżej wideo z tego wydarzenia.

  Uwaga. Artykuły na portalu ChnNews.pl mają charakter informacyjny i nie muszą odzwierciedlać poglądów redakcji.

  Źródło: Il Giornale, deon.pl

  Zobacz także: Pastorzy przybyli do papieża Franciszka. Oto szczegóły

  REKLAMA

  Please publish modules in offcanvas position.