Papież Franciszek: albo Europa stanie się wspólnotą federalną albo...

Papież Franciszek: albo Europa stanie się wspólnotą federalną albo...

sobota, 08 lipiec 2017 13:11
papież Franciszek przemawia w Domu św. Marty w Watykanie papież Franciszek przemawia w Domu św. Marty w Watykanie fot. YouTube/CTV

Papież Franciszek bardzo politycznie. Odbył rozmowę dziennikarzem lewicowego włoskiego dziennika "La Repubblica".

Dziennikarz Eugenio Scalfari podzielił się z czytelnikami tym, jak w czwartek zadzwonił do niego papież i umówił się na spotkanie.

Spotkali się w Domu św. Marty, gdzie Franciszek mieszka.

Zaczęli wymieniać się ideami, uczuciami i analizą tego, co dzieje się w Kościele katolickim i na świecie.

Jak wyjawia Scalfari, papież powiedział mu, że jest bardzo zaniepokojony w związku ze szczytem G20 czyli przywódców najbogatszych krajów świata i Unii Europejskiej.

"Obawiam się, że mają miejsce bardzo niebezpieczne sojusze między mocarstwami, które mają zniekształconą wizję świata - między Ameryką i Rosją, Chinami i Koreą Północną, a także Rosją i Asadem w wojnie w Syrii" - miał powiedzieć papież.

Zapytany przez dziennikarza, jakie zagrożenie ma wynikać z tych sojuszy, Franciszek odrzekł, że niebezpieczeństwo dotyczy imigracji.

"Głównym i niestety wciąż rosnącym problemem w dzisiejszym świecie są biedni, słabi, wykluczeni, do których należą imigranci. Z drugiej strony są kraje, w których większość biednych nie pochodzi z fal migracyjnych, ale wzięła się z katastrof społecznych; inni mają z kolei niewielu ubogich, ale boją się inwazji migrantów" - zauważył.

Według niego, G20 "godzi w imigrantów z krajów połowy świata i wraz upływem czasu coraz bardziej".

Zwrócił uwagę, że nie powinno być złudzeń - migracja wzrasta, bo bogate kraje, zwłaszcza Europa, są atrakcyjne dla biednych.

Tu Scalfari wyraża w artykule swoje zdanie, że między innymi z tego powodu Europa powinna jak najszybciej przekształcić się w strukturę federalną, w której decyzje odnośnie praw i wynikających z nich zachowań politycznych podejmuje federalny rząd i parlament, a nie państwa członkowskie.

Jak pisze, papież powiedział mu, że popiera ideę Europy jako "wspólnoty federalnej", choć z tekstu nie wynika czy w takiej formie jak widzi to dziennikarz.

Według Franciszka, europejskie państwa pójdą w kierunku federalizmu, jeśli "zrozumieją tę prawdę, że w przeciwnym wypadku Europa nie będzie nic znaczyć w świecie".

Federalizm to idea popularna wśród środowisk lewicowych w Unii Europejskiej. Dążą one do daleko idącego pogłębienia europejskiej integracji.

Przed rokiem obecny szef niemieckiej SPD, a wówczas przewodniczący Parlamentu Europejskiego Martin Schulz wyraził zdanie, że Komisję Europejską powinien zastąpić "prawdziwy europejski rząd". Z kolei szef KE Jean-Claude Juncker mówił, że granice państw to "najgorszy wynalazek polityków w historii".

Na podstawie: Interia.pl, La Repubblica, Reuters

Zobacz także: Papież Franciszek: modlitwa muzułmanów bardzo potrzebna

Napisz tu...
znakow zostalo.
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Skomentuj jako pierwszy.

Ostatnie komentarze

Czy komukolwiek z Was śnił się dinozaur? Skoro ludzie żyli razem z dinozaurami, to powinny one pokazywać się w snach. A tak poza tym wszelkie ...
@LysyTo nie przekresla przeslania Chrystusa-Boga i Czlowieka na chwilę,by poprzez człowiecze cierpienie być bliżej ludzi,zostać zrozumianym  i wskazać,iz tu na Ziemi jest etap,a Wszechświat nie ...
Trochę mała ta fala. Żadnej piany z niej nie będzie.Musicie się bardziej postarać żeby wywołać kolejną psychozę.
@ElaEla, czy ty w tej chasbarze to tak dla korzyści  czy z przekonania(głupoty)?
bluźnierczy allah-azathoth i jego kacerski prorok muhammad-alhazred, ich dzieła to koran-azif
@Urlyk kult św Ulric-a jest lepszy jak to całe Bergoglio
Myślę, że już samo stwierdzenie "magia świąt.." powinno dać do zastanowienia...
Będąc w tym wychowanym trudno to porzucić ale trzeba nam wychodzić ze świata, bo jeśli ...

tuwszystkiekomentarze1

Please publish modules in offcanvas position.