Papież chce zmiany w Katechizmie Kościoła Katolickiego

Papież chce zmiany w Katechizmie Kościoła Katolickiego

piątek, 13 październik 2017 15:46
papież Franciszek papież Franciszek fot. CTV

Papież Franciszek wyraził zdanie, że Katechizm Kościoła Katolickiego powinien zostać uzupełniony. Ogłosił to w 25. rocznicę jego ukazania się. Tego dnia też wyraził sprzeciw wobec wykonywania kary śmierci i przeprosił za to, że egzekucje miały miejsce także w Państwie Papieskim.

"W minionych wiekach, gdy brakowało narzędzi obrony, a dojrzałość społeczna nie zaznała jeszcze pozytywnego rozwoju, odwoływanie się do kary śmierci wydawało się logiczną konsekwencją wymierzenia sprawiedliwości. Niestety także w Państwie Papieskim odwoływano się do tego skrajnego i nieludzkiego środka pomijając prymat miłosierdzia nad sprawiedliwością. Bierzemy odpowiedzialność z przeszłości i przyznajemy, że środki te były podyktowane przez mentalność bardziej legalistyczną niż chrześcijańską" - powiedział podczas spotkania zorganizowanego przez Radę ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji.

Wyraził zdanie, że w Katechizmie Kościoła Katolickiego powinno znaleźć się "więcej odpowiedniego miejsca" dla sprzeciwu wobec "nieludzkiej" i "niedopuszczalnej" kary śmierci. Według niego, jest ona "sprzecznym z Ewangelią" zamachem na "nienaruszalność i godność osoby".

Obecnie katechizm w punkcie 2267 o karze śmierci mówi tak:

"Kiedy tożsamość i odpowiedzialność winowajcy są w pełni udowodnione, tradycyjne nauczanie Kościoła nie wyklucza zastosowania kary śmierci, jeśli jest ona jedynym dostępnym sposobem skutecznej ochrony ludzkiego życia przed niesprawiedliwym napastnikiem. (...) Istotnie dzisiaj, biorąc pod uwagę możliwości, jakimi dysponuje państwo, aby skutecznie ukarać zbrodnię i unieszkodliwić tego, kto ją popełnił, nie odbierając mu ostatecznie możliwości skruchy, przypadki ostatecznej konieczności usunięcia winowajcy są bardzo rzadkie, a być może już nie zdarzają się wcale.".

Papież chcąc uzupełnienia katechizmu, jednocześnie stwierdza, że rozwój nauczania Kościoła to nie to samo, co zaprzeczanie mu i zmienianie go.

- Tradycja to żywa rzeczywistość i tylko częściowe spojrzenie mogłoby prowadzić do myślenia o "depozycie wiary" jako czymś statycznym - stwierdził.

Katechizm Kościoła Katolickiego stanowi oficjalną wykładnię doktryny wiary i zasad moralności tego Kościoła. Jan Paweł II określił go jako "punkt odniesienia".

Oprócz punktów odnoszących się do założeń wiary czy do takich zagadnień jak właśnie kara śmierci, zawiera on również wiele innych zaleceń odnośnie życia społeczno-gospodarczego, a nawet międzynarodowego, o których być może nie wszyscy wiedzą.

Odnosi się na przykład do kwestii rozdziału bogactw na świecie.

"W wymiarze międzynarodowym nierówność bogactw i środków gospodarczych jest tak duża, że powoduje między narodami prawdziwy "przedział". Z jednej strony są ci, którzy mają w ręku i rozwijają środki wzrostu, a z drugiej ci, którym narastają długi" - czytamy w punkcie 2437.

Zapisy katechizmu odnoszą się także do instytucji ubezpieczeń społecznych, takich jak ZUS, a dokładnie do płaconych na nie składek (punkt 2436). Katechizm zachęca do ich uiszczania.

"Jest rzeczą niesprawiedliwą niepłacenie instytucjom ubezpieczeń społecznych składek ustalonych przez prawowitą władzę" - czytamy.

Katechizm Kościoła Katolickiego odnosi się także do takich zagadnień jak bezrobocie czy strajki. Określa, które z tych ostatnich są uzasadnione, a które nie.

"Strajk jest moralnie uprawniony, jeżeli jest środkiem nieuniknionym, a nawet koniecznym, ze względu na proporcjonalną korzyść. Staje się on moralnie nie do przyjęcia, gdy towarzyszy mu przemoc lub też gdy wyznacza mu się cele bezpośrednio nie związane z warunkami pracy lub sprzeczne z dobrem wspólnym" - brzmi punkt 2435 KKK.

Autorzy przypominają również prowadzącym firmy o ich społecznej odpowiedzialności i piszą o inwestycjach.

"Odpowiedzialni za przedsiębiorstwa ponoszą wobec społeczeństwa odpowiedzialność gospodarczą i ekologiczną za swoje działania. Są oni obowiązani mieć na względzie dobro osób, a nie tylko wzrost zysków. Te ostatnie są jednak konieczne. Umożliwiają przeprowadzanie inwestycji, które zapewniają przyszłość przedsiębiorstwom. Gwarantują zatrudnienie" - czytamy.

KKK zachęca ponadto do podejmowania inicjatywy gospodarczej.

"Każdy ma prawo do inicjatywy gospodarczej; każdy powinien odpowiednio korzystać ze swoich talentów, by przyczyniać się do rozwoju użytecznego dla wszystkich i uzyskać sprawiedliwe owoce swoich wysiłków. Powinien czuwać nad tym, by dostosowywać się do zarządzeń wydawanych przez prawowitą władzę ze względu na dobro wspólne" - głosi punkt 2429.

Na podstawie: Interia.pl, TVN24.pl, CatholicNews.com, Katechizm Kościoła Katolickiego

Zobacz także: Papież Franciszek do muzułmanów: módlmy się za siebie nawzajem, wzrastajmy w Bożej miłości

Reklama

Napisz tu...
znakow zostalo.
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Skomentuj jako pierwszy.

Ostatnie komentarze

@Nataszazgadzsm się z tym co napisałaś 
bardzo naciągany artykuł , wprowadzający czytelników w błąd
jeszcze ktoś się na tych szarlatanów nabiera u nas?
Przesluchajcie tego wywiadu bez emocji, jakosc wypowiedzi Putina, wszystko jest klarowne i wywarzone, caly ten konflikt zostal sprowokowany przez Zachod i jest podtrzymywany przez Zachod. ...
@Tadzik Coś podobnego.Katolik jest zawsze drugiej kategorii i oczywiście ulomny w mysleniu,czytaniu Biblii i we wszystkim,co sie tyczy zakonu.Ale jak nietrudno zauwazyc, ma w sobie mniej ...
@YvonnKtos bil pokłony przed tym pomnikiem?Bo jakos nie słyszałem?Czy polski naród  wg co poniektorych jest ulomny?Podobizny czegokolwiek ,a nie kogokolwiek.Wszystko moze byc bałwanem,a dlaczego ma ...
@AnonimCzynienie sobie wizerunku rzekomo na obraz Boga, jest przez Boga zabronione, między innymi po to,  by człowiek nie wpadł czasem na pomysł, by się przed ...

tuwszystkiekomentarze1

Please publish modules in offcanvas position.