Antyprotestancka akcja grupy katolików. Interwencja policji (WIDEO)

Antyprotestancka akcja grupy katolików. Interwencja policji (WIDEO)

wtorek, 31 październik 2017 13:17
interwencja policji w Katedrze św. Michała i św. Guduli interwencja policji w Katedrze św. Michała i św. Guduli fot. YouTube

Reformacja, choć dziś mija od niej już 500 lat, wciąż budzi ogromne emocje. Tak było także w Brukseli, gdy grupa katolików starała się zakłócić ekumeniczne nabożeństwo upamiętniające jubileusz.

Nabożeństwo zorganizowano w katolickiej Katedrze św. Michała i św. Guduli. Wraz z miejscowymi katolikami wzięli w nim udział przedstawiciele Zjednoczonego Kościoła Protestanckiego w Belgii (UPCB) - największej miejscowej denominacji protestanckiej.

Celem był "silny ekumeniczny przekaz".

To jednak nie spodobało się grupie około 10 młodych katolików. Postanowili oni zakłócić plan nabożeństwa, głośno recytując różaniec. Robili to na tyle głośno, że pastorowi trudno było rozpocząć wygłaszanie kazania. Opóźniło się ono o 40 minut.

Ostatecznie, jak widać na wideo opublikowanym w Internecie, policja wyprowadziła członków grupy. Co najmniej jeden mężczyzna stawiał duży opór i policjanci zmuszeni byli dosłownie wynieść go na zewnątrz.

Członkowie wspomnianej grupy mieli wcześniej także rozdawać broszurki z antyprotestanckim manifestem o następującej treści:

"Nasza Katedra św. Michała i św. Guduli to katolicki budynek zbudowany przez naszych ojców, by był Domem Bożym dla celebracji mszy świętej, dla chwały Boga i świętych.

Zajęcie naszej katedry przez protestantów w celu upamiętnienia 500. rocznicy Reformacji jest więc profanacją.

Tak naprawdę, rzekoma Reformacja była rewoltą - pod pretekstem walki z nadużyciami Luter zbuntował się przeciwko boskiej władzy Kościoła katolickiego, zaprzeczył licznym prawdom wiary, zniósł ofiarę mszy i sakramenty, odrzucił potrzebę dobrych uczynków i praktykę chrześcijańskich cnót. Wreszcie zaatakował kult Maryi Dziewicy i świętych, życie religijne i śluby klasztorne.

Ta okropna rewolucja była wielką tragedią dla chrześcijańskiego społeczeństwa i zbawienia dusz. I luterańskie błędy nadal są herezjami, ponieważ prawda jest wieczna".

Treść broszurek opublikowała strona Medias-Presse, którą katolicki serwis ChurchMilitant.com określa jako przeznaczoną "dla francuskojęzycznych katolików ze schizmatycznymi sympatiami".

Zgodnie z wcześniejszym artykułem opublikowanym na stronie Medias-Presse, w XVI wieku protestanci w tejże Katedrze św. Michała i Guduli zniszczyli katolickie święte obrazy, uznając je za bałwochwalcze.

Biorąc to historyczne wydarzenie pod uwagę, niektórzy katolicy uznali, że przyjęcie protestantów do katedry w rocznicę Reformacji jest niewłaściwe.

Po antyprotestanckiej akcji grupy osób pastor Zjednoczonego Kościoła Protestanckiego Steven Fuit wezwał wierzących różnych wyznań, by okazywali sobie szacunek pomimo różnic.

- Nasza jedność jest rezultatem poszanowania różnic. Bez drugiej osoby, która jest inna, inaczej myśli i postępuje, nie istnieję, jestem nikim. Różnice to nieodłączna część jedności - oświadczył.

Katolicki serwis Catholic Herald przypomina, że Belgia to przykład niegdyś "mocno katolickiego" społeczeństwa, w którym wiara "gwałtownie się załamała". Jako objawy tego załamania wymienia "puste kościoły, skandale, konflikty wewnętrzne i hierarchię, która pasywnie idzie za obecnymi trendami społecznymi".

Poniżej wspomniane wideo z akcji w katedrze i interwencji policji.

Na podstawie: Catholic Herald, Church Militant

Zobacz także: Andrzej Duda świętował jubileusz Reformacji. Oto co powiedział

Reklama
 

Napisz tu...
znakow zostalo.
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Skomentuj jako pierwszy.

Ostatnie komentarze

ale z was pokurwieni fanatycy, jan pawel drugi to pedofil i sluga szatana, morderca dzieciecych usmiechow, a autorowi jebie z dupy hujem nie mytym
@MBRozumiem, że twój wujek powstał z grobu po trzech dniach i teraz musisz oddać cały spadek . Ludzie powinni być więc pochowani z telefonem komórkowym, żeby ...
"Przeciwko starszemu skargi nie przyjmuj, chyba że jest ona oparta na zeznaniu dwu lub trzech świadków"
To, że ktoś jest oskarżony jeszcze nie oznacza, że jest ...
@ortodox Tak jest gdy szuka się autorytetu u ludzi, bo ten od Boga nie wystarcza...
A co na to prorok Ryszard Krzywy?
@JoannaZnajdź kochanka. Z twego już nic nie będzie 
@TemperamentnaZnajdź kochanka. Od niego sexu już nie będzie. 

tuwszystkiekomentarze1

Please publish modules in offcanvas position.