SZOK: zwolennicy wystawienia w Polsce spektaklu drwiącego z Jezusa kontratakują!

SZOK: zwolennicy wystawienia w Polsce spektaklu drwiącego z Jezusa kontratakują!

wtorek, 24 czerwiec 2014 15:06
SZOK: zwolennicy wystawienia w Polsce spektaklu drwiącego z Jezusa kontratakują! fot. sfora.wrzuta.pl

Sztuka Golgota Picnic nie zostanie wystawiona w Poznaniu. Trafiła jednak do Bydgoszczy.

Jak informuje portal MM Bydgoszcz, bluźniercza projekcja ma odbyć się 27 czerwca o godz. 20 w Teatrze Polskim. Darmowe wejściówki zostały już rozdane.

Radio PiK podaje, że do prezydenta Rafała Bruskiego trafiło już pismo od stowarzyszenia Unum Principium nawołujące do podjęcia działań związanych z odwołaniem spektaklu. Sam prezydent nie jest jednak chętny, by interweniować w tej sprawie.

- Ustawa o instytucjach kultury mówi o niezależności tych, którzy nimi zarządzają, więc jeżeli to ma być spektakl na terenie teatru, na który mogą przyjść ci, którzy mogą przyjść i są zainteresowani, to moja interwencja w tej sprawie byłaby ingerowaniem w wizję artystyczną czy chęć prowokowania, bo rozumiem, że temat jest w jakimś sensie prowokujący - mówi Rafał Bruski - prezydent Bydgoszczy.

Bydgoszcz szykuje się na około 4 tys. protestujących.

Co więcej, zarejestrowany na wideo spektakl zostanie pokazany w Teatrze Polskim we Wrocławiu i TR Warszawa. W stolicy, na pl. Defilad, odbędzie się także czytanie scenariusza sztuki. W Krakowie w Teatrze Nowym ma mieć miejsce czytanie tekstu i projekcja rejestracji przedstawienia. Zbiorowe czytanie zaplanowano także w Poznaniu.

Przypomnijmy, że przedstawienie Golgota Picnic autorstwa Rodrigo Garcii miało się odbyć w ramach Malta Festival Poznań. Organizatorzy odwołali je "z powodu bardzo dużego zagrożenia zamieszkami, których skala i forma mogą być niebezpieczne dla widzów, aktorów, postronnych osób, a także mogą prowadzić do dewastacji obiektów użyteczności publicznej miasta Poznania". To słowa dyrektora Malta Festival - Michała Merczyńskiego.

Na stronie protestuj.pl, gdzie powstała petycja przeciwko spektaklowi, alarmowano, że przedstawia on Chrystusa jako "zadufanego w sobie egoistę, antyspołecznego oszusta i patrona Kościoła promującego molestowanie nieletnich." Zaznaczono także, że sztuka "oprócz świętokradztwa zawiera także sceny obsceniczne, pełne brzydoty i pornografii."

Według metropolity poznańskiego, arcybiskupa Stanisława Gądeckiego, spektakl "odbierany jest powszechnie jako bluźnierczy i wyśmiewający w sposób ordynarny to, co dla chrześcijan jest największą świętością".

W obronie spektaklu jeszcze przed jego odwołaniem w Poznaniu stanęło kilkuset przedstawicieli świata kultury. Zaapelowali oni nieuleganie protestom. Wśród osób, które podpisały list do prezydenta Bronisława Komorowskiego w tej sprawie, znaleźli się między innymi: pisarz - John Maxwell Coetzee, reżyser - Andrzej Wajda i reżyserka Agnieszka Holland. W sumie protest podpisało już ponad 7 tys. osób.

Sam reżyser, Rodgrigo Garcia powiedział w rozmowie z francuskim magazynem "Les Inrocks": Nikt się ze mną nie skonsultował w sprawie odwołania spektaklu. Nie mogę zaakceptować, że zastrasza nas grupa fanatyków udających chrześcijan".

Udostępnij
 

Źródło: mmbydgoszcz.pl, protestuj.pl, gazeta.pl

Ostatnio zmieniany czwartek, 26 czerwiec 2014 15:09
Napisz tu...
znakow zostalo.
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Skomentuj jako pierwszy.

Ostatnie komentarze

warto zobaczyć film dokumentalny na platformie HBO MAX
@LilaAle nie mówił tak o matce Pana.
Ten pastor który nazywa Matkę Boską Demonem? Jest znany pomiedzy Fundamentalnej protestanckiej polskiej połoni w Stanach i w Kanadzie… ma wielkie powodzenie.. przestraszajca herezja przeciwko ...
@Janek 72a kto to jest Stepanow ? jaki pastor ?
Od lat opowiada dyrdymały a naiwni słuchacze patrzą w niego jak w jakiegoś guru. Dość dobrze umie wykorzystywać dla swoich celów różnych utalentowanych ludzi a ...
fałszerskie bergoglio WMAWIA nam GRZECH WIECZNY PRZECIWKO DUCHOWI ŚWIĘTEMU czyli zrównywanie Boga z dJABŁEM
@HaniaCzy to nie ona była "osobistym doradcą duchowym" Trumpa za jego prezydentury?
Pani Cindy to fałszywy prorok.

tuwszystkiekomentarze1

Please publish modules in offcanvas position.