Podano, ile państwo wydaje na płace dla duchownych. Episkopat zabrał głos w dyskusji

Podano, ile państwo wydaje na płace dla duchownych. Episkopat zabrał głos w dyskusji

niedziela, 10 sierpień 2014 06:57
ks. dr hab. Józef Kloch ks. dr hab. Józef Kloch fot. YouTube/KEP

W mediach wzmogła się dyskusja na temat wydatków państwa na duchownych.

"Gazeta Wyborcza" podała, że państwowe etaty tych osób kosztują rocznie 700 mln złotych. Inne dane przekazała Katolicka Agencja Informacyjna. Według niej, państwo wydaje na nie najwyżej 416 mln złotych.

Jak czytamy w "Wirtualnej Polsce", w szkołach katecheci zarabiają miesięcznie średnio około 3 tys. zł brutto. Ich pensje są z reguły podobne do zarobków zwykłych nauczycieli. W sumie według "Gazety Wyborczej", nauczyciele religii czy to świeccy czy duchowni kosztują budżet około 1,5 mld zł rocznie.

Według informacji udostępnionych przez służby zatrudniające duchownych i przytoczonych przez "Gościa Niedzielnego", na funkcjonowanie Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego w 2011 r. Ministerstwo Obrony przeznaczyło 20,5 mln złotych (0,1 proc. budżetu MON).

Resort podał także stawki wynagrodzeń dla zatrudnionych w wojsku kapłanów. Według tych danych:

młodsi wikariusze zarabiają 3,8 tys. zł miesięcznie, wikariusze – 3,85 tys. zł, starsi wikariusze – 4,03 tys. zł, administratorzy parafii w stopniu majora – 4,6 tys. zł, proboszczowie parafii wojskowych będący podpułkownikami – 5,25 tys. zł, dziekani w stopniu pułkownika – 6,35 tys. zł, wikariusze biskupi w stopniu pułkownika – 7,3 tys. zł, a biskupi polowi w stopniu generała dywizji – 10,75 tys. zł.

W policji pracuje obecnie 16 kapelanów. Średnio zarabiają oni około 2,3 tys. zł.

W sprawie państwowych wydatków na etaty duchownych zabrał teraz głos rzecznik Konferencji Episkopatu Polski - ks. dr hab. Józef Kloch.

Oto jego komentarz:

W Polsce raz po raz powraca dyskusja na temat wynagrodzeń za pracę katechetów w szkołach publicznych czy kapelanów różnych instytucji. Uposażenie za pracę na rzecz obywateli nie powinno być rozumiane jako finansowanie Kościoła. Nie jest to także wspieranie kultu religijnego. Warto podkreślić – w szpitalach, wojsku, więzieniach i tym podobnych placówkach o posługę duszpasterską proszą osoby oczekujące wsparcia duchowego. Wierzący rodzice chcą nauczania religii w szkołach, a pieniądze na płace dla katechetów pochodzą z ich podatków.

Do szeregu posług w pracy duszpasterskiej wymagane są święcenia kapłańskie. Stąd mogą je spełniać wobec osób oczekujących tego jedynie księża. Nauczający religii – zarówno duchowni, jak i świeccy – muszą ukończyć odpowiednie studia wyższe. Kapelani lub katecheci zatrudnieni na umowę o pracę lub umowę zlecenia otrzymują wynagrodzenie sprawiedliwie i zgodnie z odpowiednimi przepisami prawnymi.

W cywilizowanych społeczeństwach przyjęte jest wypłacanie wynagrodzenia za pracę na rzecz określonych grup podatników. Finansowane z podatków nauczanie religii w szkołach publicznych odbywa się w wielu państwach; podobnie jeśli chodzi o zatrudnianie kapelanów. Kapłan pracujący w szpitalu jest oczekiwany – zwłaszcza przez ciężko chorych i umierających. Kapelan jest wsparciem duchowym, szczególnie w przypadkach, wobec których medycyna jest bezsilna. Nie ma nic nadzwyczajnego w wychodzeniu przez państwo naprzeciw oczekiwaniom obywateli płacących podatki; jest to wręcz prawnym obowiązkiem państwa.

Udostępnij

Źródło: episkopat.pl, natemat.pl, wp.pl, wyborcza.pl

Ostatnio zmieniany niedziela, 10 sierpień 2014 07:36
Napisz tu...
znakow zostalo.
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Skomentuj jako pierwszy.

Ostatnie komentarze

@Ten który przybył za wcześWidać że ten artykuł napisał ktoś kto nie ma pojęcia o Bogu i Biblii 
Na wybory NA KONFEDERACJĘ 9.06.24 tam sa jeszcze normalne Boze wartosci,mozemy jeszcze stanac za wsrtosciami naszego Ojca w niebie,idz na wybory
"ewangelizator"
Czy komukolwiek z Was śnił się dinozaur? Skoro ludzie żyli razem z dinozaurami, to powinny one pokazywać się w snach. A tak poza tym wszelkie ...
@LysyTo nie przekresla przeslania Chrystusa-Boga i Czlowieka na chwilę,by poprzez człowiecze cierpienie być bliżej ludzi,zostać zrozumianym  i wskazać,iz tu na Ziemi jest etap,a Wszechświat nie ...
Trochę mała ta fala. Żadnej piany z niej nie będzie.Musicie się bardziej postarać żeby wywołać kolejną psychozę.
@ElaEla, czy ty w tej chasbarze to tak dla korzyści  czy z przekonania(głupoty)?

tuwszystkiekomentarze1

Please publish modules in offcanvas position.