Senat przyjął uchwałę o protestantach. Ostre słowa senatora PiS

Senat przyjął uchwałę o protestantach. Ostre słowa senatora PiS

poniedziałek, 06 luty 2017 12:26
Senat RP Senat RP fot. Wikipedia/Michał Józefaciuk

"Senat Rzeczypospolitej Polskiej pragnie uhonorować polskich protestantów" - czytamy w uchwale.

Podkreślono w niej, że protestanci "współtworzyli oblicze religijne, kulturowe, społeczne i gospodarcze naszej Ojczyzny".

W uchwale przypomniano Polaków ewangelików - poetę Mikołaja Reja, autora pieśni religijnych Jerzego Trzanowskiego, działaczy społecznych Krzysztofa Mrongowiusza i Gustawa Gizewiusza, językoznawcę Samuela Bogumiła Lindego czy etnografa Henryka Kolberga.

Podkreślono, że polscy ewangelicy brali aktywny udział w walkach o niepodległość, a przykładami najlepszych tradycji patriotycznych byli: gen. Józef Longin Sowiński - dowódca artylerii Królestwa Polskiego w czasie Powstania Listopadowego, kontradmirał Józef Unrug - dowódca floty i obrony Helu w 1939 r., prezydent Warszawy Stefan Starzyński, urodzony w rodzinie ewangelickiej gen. Władysław Anders i wielu innych.

Przypomniano też, że w obozach koncentracyjnych w czasie II Wojny Światowej zginęło około 30 proc. ewangelickich duchownych.

Projekt uchwały zaproponowany przez senatora Tadeusza Kopcia (PiS) dotyczył początkowo uczczenia 500-lecia Reformacji. Przypomniano w nim, że "ewangelicyzm wpłynął na rozwój kultury, języka ojczystego, szkolnictwa, muzyki sakralnej, działalności społecznej oraz świadomości narodowej i obywatelskiej".

Na taki tekst uchwały nie zgodziła się jednak część senatorów PiS.

Ostatecznie po debacie i przyjęciu poprawek przyjęto "uchwałę w sprawie upamiętnienia 500-lecia obecności protestantów na ziemiach polskich".

Za jej przyjęciem opowiedziało się 40 senatorów, 27 było przeciw, a 17 wstrzymało się od głosu.

Podczas debaty senator PiS Czesław Ryszka stwierdził, że wiele postaci polskich protestantów, którzy zasłużyli się dla kraju, można byłoby uczcić indywidualnie.

Sprzeciwił się jednak uczczeniu jubileuszu Reformacji uchwałą Senatu "zwłaszcza przez katolików", bo to byłoby "przyłożeniem ręki do największego rozłamu w historii Kościoła".

Z jego strony padły ostre słowa odnośnie protestantów.

- Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że protestantyzm ma już niewiele wspólnego z chrześcijaństwem. Jest to rodzaj nowej religii, która podważyła wszystkie dogmaty Kościoła katolickiego - stwierdził.

Również inny senator PiS Jan Żaryn nie chciał "honorować rozłamu w Kościele".

- Państwo polskie, a zatem i Senat, nie powinno zabierać głosu na temat honorowania czegoś, co stanowi przedmiot sporu między Kościołami protestanckimi a Kościołem Rzymskokatolickim. Nie nasza rola - oświadczył.

Dodał przy tym, że sam nie żywi niechęci do protestantów, tym bardziej, że część jego rodziny była tego wyznania.

W sprawie wypowiedział się także senator PO Aleksander Pociej. Wskazał, że "senatorowie jedną religią zajmują się na okrągło".

- Raz jest rocznica pięćsetna, dotycząca innej religii i już jest potworny opór - zauważył.

Zaznaczył, że Reformacja wywarła duży wpływ na Europę i była "bardzo ważnym zaczynem do wybuchu i pielęgnowania wolności".

Z kolei Marek Borowski, senator niezależny, zwrócił uwagę, że dla wielu tylko katolik może być dobrym Polakiem.

Według niego uchwała w pierwotnej formie dawała "czytelny sygnał, że tak nie musi być i że również protestant może być dobrym Polakiem".

Proponował przyjęcie jej ze zmianą jedynie niektórych sformułowań.

Na podstawie: tvn24.pl

Zobacz także: Zakonnica wywołała oburzenie. Chodzi o Marię

Reklama

Ostatnio zmieniany wtorek, 07 luty 2017 11:08
Napisz tu...
znakow zostalo.
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Skomentuj jako pierwszy.

Ostatnie komentarze

@Tadzik Coś podobnego.Katolik jest zawsze drugiej kategorii i oczywiście ulomny w mysleniu,czytaniu Biblii i we wszystkim,co sie tyczy zakonu.Ale jak nietrudno zauwazyc, ma w sobie mniej ...
@YvonnKtos bil pokłony przed tym pomnikiem?Bo jakos nie słyszałem?Czy polski naród  wg co poniektorych jest ulomny?Podobizny czegokolwiek ,a nie kogokolwiek.Wszystko moze byc bałwanem,a dlaczego ma ...
@AnonimCzynienie sobie wizerunku rzekomo na obraz Boga, jest przez Boga zabronione, między innymi po to,  by człowiek nie wpadł czasem na pomysł, by się przed ...
@liberał w kościele zielono?Biblijnie jest udowodnione, że praktykowanie homoseksualizmu jest grzechem. Poczytaj trochę Biblii, a może Bóg ci otworzy oczy i rozjaśni umysł. Boże chroń nas od ludzi ...
@ale co ja tam wiem..doszło do tragedii a ty plujesz jadem?
nie przepadam za discopolo ale jeśli głosi Pana Jezusa to ok
ja też wspieram LGBT nareszcie mamy właściwy rząd

tuwszystkiekomentarze1

Please publish modules in offcanvas position.