Wydrukuj tę stronę
Reklama

Słowa abp. Jędraszewskiego sprzeczne z doktryną o Piotrze i papiestwie?

piątek, 06 październik 2017 17:10
abp Marek Jędraszewski abp Marek Jędraszewski fot. Archidiecezja Krakowska/YouTube

Metropolita krakowski arcybiskup Marek Jędraszewski wypowiedział słowa, które od lat są elementem dyskusji pomiędzy katolikami i protestantami.

Mianowicie, hierarcha, mówiąc o chrześcijańskich korzeniach Polski i Europy, stwierdził, że "nie ma innego fundamentu niż Chrystus".

- Przecież nie zrozumie się Europy, nie zrozumie się także Polski bez Chrystusa! Bez jego nauki o miłości - bezinteresownej, ofiarnej, aż do końca. I nie dotkniemy nigdy istoty przemian i nie zrealizujemy swoich nadziei, jeśli będą budowane na jakichś mrzonkach czy zwodniczych ideach. Nie ma innego fundamentu dla nas niż Chrystus - mówił podczas mszy za Ojczyznę w parafii św. Maksymiliana w Krakowie, odnosząc się do chrześcijańskich korzeni naszego kontynentu.

Słowa abp Jędraszewskiego zdają się kłócić z tymi wypowiedzianymi przez kardynała Stanisława Dziwisza, który po 36. rocznicy wyboru Karola Wojtyły na papieża wyraził opinię, że należy słuchać zwierzchnika Kościoła jako jego... fundamentu.

- My mamy zawsze zaufanie do papieża. Na nim budujemy naszą wiarę. On jest fundamentem Kościoła - stwierdził wówczas Dziwisz.

Właśnie kwestia tego, co jest fundamentem dla chrześcijan, od wieków stanowi przedmiot dyskusji między rzymskimi katolikami i protestantami.

Czy fundamentem, opoką dla Kościoła jest apostoł Piotr czy Chrystus.

Protestanci przypominają, że w 1 Liście Koryntian 3,11 jest napisane:

"Fundamentu innego nikt nie może założyć oprócz tego, który jest założony, a którym jest Jezus Chrystus" i podkreślają, że w całym Piśmie Świętym to właśnie Bóg stanowi fundament i skałę.

Katolicy z kolei uznają za opokę Kościoła apostoła Piotra na podstawie fragmentu Ewangelii:

"A gdy Jezus przyszedł w okolice Cezarei Filipowej, pytał uczniów swoich, mówiąc: Za kogo ludzie uważają Syna Człowieczego? A oni rzekli: Jedni za Jana Chrzciciela, inni za Eliasza, jeszcze inni za Jeremiasza albo za jednego z proroków. On im mówi: A wy za kogo mnie uważacie? A odpowiadając Szymon Piotr rzekł: Tyś jest Chrystus, Syn Boga żywego. A Jezus odpowiadając, rzekł mu: Błogosławiony jesteś, Szymonie, synu Jonasza, bo nie ciało i krew objawiły ci to, lecz Ojciec mój, który jest w niebie. A ja ci powiadam, że ty jesteś Piotr, i na tej opoce zbuduję Kościół mój, a bramy piekielne nie przemogą go". (Mt. 16,13-18).

Przedmiotem dyskusji jest zazwyczaj to czy mówiąc o "opoce" Pan Jezus mówił o Piotrze czy o objawieniu, jakie ten przyjął, że On jest Chrystusem.

Na podstawie: Pch24.pl, Pismo Święte

Zobacz także: Protestanci różnych denominacji wydali "katolickie" oświadczenie

Reklama

Reklama

Ostatnio zmieniany piątek, 06 październik 2017 17:35
Napisz tu...
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.