Warszawa

2°C

  Andrzej Duda świętował jubileusz Reformacji. Oto co powiedział

  Andrzej Duda świętował jubileusz Reformacji. Oto co powiedział

  sobota, 28 październik 2017 13:32
  prezydent Andrzej Duda prezydent Andrzej Duda fot. Wikimedia

  Prezydent Andrzej Duda wziął udział w obchodach 500-lecia protestanckiej Reformacji.

  W swoim wystąpieniu na Zamku Królewskim w Warszawie podkreślał, że Rzeczpospolita "zawsze będzie wspólnym dobrem wszystkich Polaków - katolików, ewangelików i wiernych wszystkich innych wyznań".

  Przypomniał ważne dokumenty, jak uchwaloną w 1573 r. przez Sejm Konfederację Warszawską, która "niosła przesłanie o jedności obywateli współtworzących naród bez względu na różnice religijne czy światopoglądowe".

  I dekret prezydenta Ignacego Mościckiego, który "podkreślał ważne miejsce luteranów w odrodzonej wolnej Polsce".

  Do Zamku Królewskiego przybył jako jego następca "z radością, by świętować wspólnie z moimi rodakami tę jakże ważną rocznicę".

  Docenił wkład ewangelików w historię i rozwój państwa polskiego. Tu przypomniał między innymi o takich ewangelikach jak gen. Józef Sowiński, gen. Wiktor Thommee, Samuel Bogumił Linde, Jan Kochanowski i Mikołaj Rej.

  Spośród współczesnych wskazał byłego premiera Jerzego Buzka, Adama Małysza, pisarza Jerzego Pilcha czy dziennikarza Cezarego Gmyza.

  - W rodzinie, wśród bliskich świętuje się z radością i świętuje się razem. Dlatego chciałem być tutaj dzisiaj z państwem i bardzo zależy mi na tym, aby moja obecność była właśnie świadectwem wspólnoty, świadectwem bliskości i braterstwa - podkreślił prezydent.

  W uroczystości na Zamku Królewskim, która odbywała się pod honorowym patronatem Prezydenta RP, uczestniczyli m.in. reprezentanci Kościołów luterańskich z całego świata z sekretarzem generalnym Światowej Federacji Luterańskiej ks. dr. Martinem Jungem, wspomniany Jerzy Buzek, przedstawiciele innych Kościołów chrześcijańskich, a także prymas Polski abp Wojciech Polak, metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz i przewodniczący KEP ds. Ekumenizmu bp Krzysztof Nitkiewicz.

  Okrągła rocznica Reformacji - 31 października.

  Fragment wystąpienia prezydenta - poniżej

  Na podstawie: Radioem.pl, prezydent.pl

  REKLAMA

  Zobacz także: Sejm wyrazi wdzięczność polskim protestantom?

  Ostatnio zmieniany sobota, 28 październik 2017 13:59

  Please publish modules in offcanvas position.