Pawłowicz oberwało się za upomnienie kard. Nycza

Pawłowicz oberwało się za upomnienie kard. Nycza

wtorek, 16 styczeń 2018 16:45
Krystyna Pawłowicz Krystyna Pawłowicz fot. Wikimedia

Posłanka PiS za to, że wypomniała kard. Kazimierzowi Nyczowi "proislamską agitację" stała się obiektem krytyki.

Publicysta Bogumił Łoziński na łamach portalu Gościa Niedzielnego w artykule "Posłanka Pawłowicz poucza Kościół" wyraził oburzenie faktem, że Krystyna Pawłowicz "kontestuje nauczanie Kościoła i polskiego Episkopatu w sprawie uchodźców".

Jak stwierdził, "wykracza ona poza swoje kompetencje".

Łoziński uważa, że jej stanowisko to wyraz "niebezpiecznej postawy", bo oto "świeccy uważają, że wiedzą lepiej, jak interpretować nauczanie Kościoła".

Publicysta ze zgrozą zauważa, że jej reakcja na to nauczanie, zachęcające do przyjmowania uchodźców, jest "charakterystyczna dla wielu Polaków".

Argument posłanki o tym, że "zrównanie Chrystusa z obecnym uchodźcą islamskim, migrantem terroryzującym goszczące go miejsce jest nadużyciem", uznaje za "kompletnie chybiony na poziomie nauczania Koścoła".

Przyznaje co prawda, że przy przyjmowaniu muzułmanów całkowicie nie da się wykluczyć islamskiego terroryzmu, ale zaraz potem dodaje, że nie można nieprzyjmowania uchodźców tłumaczyć nauczaniem Kościoła, bo jest ono "diametralnie inne".

"Bardzo często wierność Ewangelii niesie za sobą konieczność ofiary. Czy obawy przed niebezpieczeństwem, które możemy maksymalnie ograniczyć, są przed przykazaniem miłości bliźniego? Miłość wiąże się z poświęceniem i ofiarą, a nie poczuciem bezpieczeństwa, które wcale nie musi być zagrożone" - stwierdza.

Warto zauważyć, że Bogusław Łoziński zapomniał o fakcie, że naszym bliźnim są nie tylko uchodźcy, ale również nasi bliscy, członkowie rodziny i znajomi. Czy miłością bliźniego wobec nich byłoby więc narażanie ich na niebezpieczeństwo?

Biblia mówi, że kto "kto o swoich, zwłaszcza domowników nie ma starania, ten zaparł się wiary i jest gorszy od niewierzącego". (1 Tm. 5,8).

Miłością bliźniego jest więc niesienie pomocy, ale nie trzeba tego robić, jednocześnie narażając swoich bliskich i rodaków na zagrożenie, bo wtedy zapominamy o miłości do nich.

Krytycznie do artykułu Łozińskiego odnieśli się internauci. Komentujący zauważyli, że Kościołem nie są hierarchowie, ale wszyscy wierni jako "wspólnota". Felieton określono jako "mocno naciągany". Podkreślono, że prawo do opinii każdy członek Kościoła, a profesor Pawłowicz powiedziała tylko "głośno to, co wszyscy myślą".

Należy zauważyć, że choć Krystyna Pawłowicz skierowała swój list do kardynała Nycza, to prouchodźcza retoryka stała się standardem także u innych polskich katolickich hierarchów, między innymi u przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp. Stanisława Gądeckiego, metropolity łódzkiego abp. Grzegorza Rysia i prymasa Polski - abp Wojciecha Polaka.

Co jeszcze napisała prof. Pawłowicz i jakie słowa wypowiedział kard. Nycz, dowiesz się tutaj: Pawłowicz do Nycza: proszę się nie gniewać, ale...

Na podstawie: Gosc.pl

Zobacz także: Magdalena Ogórek: to dlatego liberałowie chętnie przyjmują muzułmanów

Ostatnio zmieniany sobota, 03 luty 2018 21:06
Napisz tu...
znakow zostalo.
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Skomentuj jako pierwszy.

Ostatnie komentarze

warto zobaczyć film dokumentalny na platformie HBO MAX
@LilaAle nie mówił tak o matce Pana.
Ten pastor który nazywa Matkę Boską Demonem? Jest znany pomiedzy Fundamentalnej protestanckiej polskiej połoni w Stanach i w Kanadzie… ma wielkie powodzenie.. przestraszajca herezja przeciwko ...
@Janek 72a kto to jest Stepanow ? jaki pastor ?
Od lat opowiada dyrdymały a naiwni słuchacze patrzą w niego jak w jakiegoś guru. Dość dobrze umie wykorzystywać dla swoich celów różnych utalentowanych ludzi a ...
fałszerskie bergoglio WMAWIA nam GRZECH WIECZNY PRZECIWKO DUCHOWI ŚWIĘTEMU czyli zrównywanie Boga z dJABŁEM
@HaniaCzy to nie ona była "osobistym doradcą duchowym" Trumpa za jego prezydentury?
Pani Cindy to fałszywy prorok.

tuwszystkiekomentarze1

Please publish modules in offcanvas position.