Dlaczego jest tyle ras ludzkich? Odpowiedź na podstawie Biblii

Dlaczego jest tyle ras ludzkich? Odpowiedź na podstawie Biblii

czwartek, 14 lipiec 2016 17:48
Dlaczego jest tyle ras ludzkich? Odpowiedź na podstawie Biblii fot. Pixabay.com

Biblia odpowiada na pytanie, ile tak naprawdę ras ludzkich stworzył Bóg.

Zagadnienie to przeanalizował dr Tommy Mitchell - naukowiec z Amerykańskiego Kolegium Lekarskiego (ACP), absolwent Szkoły Medycznej Uniwersytetu Vanderbilt.

Oto jak to wyjaśnił:

Słowo Boże rozwiązuje tę kwestię. Jest tylko jedna rasa ludzi. To wynika z historii, jaką znajdujemy w Księdze Rodzaju.

Na początku Bóg stworzył pierwszego człowieka - Adama, a potem pierwszą kobietę - Ewę. Więc skoro wszyscy jesteśmy potomstwem Adama i Ewy, to powinniśmy wyglądać podobnie, tak? Jak możemy wyjaśnić różnice między nami?

Wieża Babel

11. rozdział Księgi Rodzaju opisuje czas, w którym ludzie zbuntowali się przeciw Bogu w Babel i nie chcieli rozprzestrzeniać się po świecie. Z tego powodu, Bóg pomieszał ich języki. Grupy ludzi rozdzieliły się i oddaliły się od siebie nawzajem.

W konsekwencji, te grupy nie mogły łatwo się mieszać. Stały się genetycznie odizolowane, co oznacza, że ich członkowie żenili się i mieli potomstwo przede wszystkim w obrębie swojej grupy.

Wraz z biegiem lat każda grupa rozwinęła swoją kulturę i sposoby robienia różnych rzeczy. W genetycznej izolacji pewne cechy fizyczne stały się bardziej wyraźne w każdej z grup. Te etniczne cechy niesłusznie są uznawane za cechy ras. Tak naprawdę jest jednak jedna ludzka rasa. Ci wszyscy ludzie byli po prostu ludźmi.

Kolor skóry

Użyjmy koloru skóry, by zilustrować ten proces.

Pigmentem najbardziej odpowiedzialnym za kolor skóry jest melanina. Ostatecznie, wszyscy mają ten sam kolor skóry. Mamy jedynie jej różne odcienie. Dwa rodzaje melaniny to: eumelanina (od brązu do czerni) i feomelanina (od czerwieni do żółci). Ich proporcja określa odcień skóry.

Co więc sprawiło, że jedni ludzie mają bardzo ciemną skórę, a inni jaśniejszą? To, gdzie żyją, ma znaczenie.

Na przykład, ciemna skóra u ludzi żyjących w regionach bliżej równika chroni ich przed intensywnym światłem słonecznym i zmniejsza ryzyko raka skóry. Z kolei ludzie w regionach dalekich od równika, gdzie światło słoneczne jest mniej intensywne, potrzebują jaśniejszej skóry, by skutecznie produkować witaminę D. W każdym przypadku ci, którzy mają cechy sprzyjające życiu w danych regionie, pozostawali tam i rozmnażali się. Ci, którzy ich nie mieli, opuszczali te miejsca albo wymierali.

Na przestrzeni wielu pokoleń te sprzyjające cechy były przekazywane dalej w puli genów, a mniej sprzyjające cechy odpadały. Stąd genetyczne zróżnicowanie w odizolowanych populacjach stopniowo zmniejsza się. Dzisiaj więc ludzie z bardzo ciemną skórą mają zwykle dzieci z ciemną skórą, a ci z bardzo jasną mają dzieci odpowiednio z jasną skórą.

Jednak ludzie ze skórą o kolorze "średniego brązu" często mają dzieci o znacznie szerszej gamie odcieni skóry. Dlaczego? Bo te grupy ludzi wciąż posiadają znaczące genetyczne zróżnicowanie, jeśli chodzi o odcień.

W oparciu o nasze zrozumienie dziedziczenia odcienia skóry, mamy silne podejrzenie, że kolorem skóry Adama i Ewy był "średni brąz". To dałoby najszerszą gamę odcieni u ich potomstwa - od bardzo jasnego po bardzo ciemny.

Cechy rasowe

Poza kolorem skóry są inne cechy odróżniające jedną grupę ludzi od drugiej. To m.in. proste lub kręcone włosy, grubość ust czy kształt powiek. Te cechy rozwinęły się lub stały bardziej wyraziste w różnych odizolowanych grupach na przestrzeni pokoleń.

Naukowcy zaangażowani w badania nad odwzorowaniem genomu człowieka oświadczyli, że jest tylko jedna rasa - rasa ludzka. Niektórzy stwierdzili nawet, że termin "rasa" jest bezsensowny.

Źródło: Answers In Genesis

Zobacz także: Genetyk: dowody potwierdzają biblijną historię o Adamie i Ewie

Napisz tu...
znakow zostalo.
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Skomentuj jako pierwszy.

Ostatnie komentarze

@BereiczykBERGOGLIO = blasphemator: www.vatican.va/content/francesco/en/cotidie/2017/documents/papa-francesco-cotidie_20170404_in-the-sign-of-the-cross.html
quotation:“as a reminder of the One who made himself to be sin, who made himself to be devil, serpent for us; who ...
@BereiczykTen kto dziś pełni rolę papieża, Jorge Bergoglio nie ma już mocy Kluczy Piotrowych, został Ich pozbawiony z powodu wejścia do wnętrza Kościoła Świętego głoszonych ...
@BereiczykW tym „kościele”, w którym OSZCZERCZO nazwano Jezusa diabłem („stał się diabłem, wężem dla nas”), w tym „kościele”, w którym OSZCZERCZO powiedziano, że Jezus „przybrał ...
W tym „kościele”, w którym OSZCZERCZO nazwano Jezusa diabłem („stał się diabłem, wężem dla nas”), w tym „kościele”, w którym OSZCZERCZO powiedziano, że Jezus „przybrał ...
Mało im skandali to przybyli do Polski żeby łowić naiwnych!
warto zobaczyć film dokumentalny na platformie HBO MAX
@LilaAle nie mówił tak o matce Pana.
Ten pastor który nazywa Matkę Boską Demonem? Jest znany pomiedzy Fundamentalnej protestanckiej polskiej połoni w Stanach i w Kanadzie… ma wielkie powodzenie.. przestraszajca herezja przeciwko ...

tuwszystkiekomentarze1

Please publish modules in offcanvas position.